مروری بر دوبرال

سقط جنین چه علائمی دارد؟

سقط جنین

نشانه های سقط جنین چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است در طول بارداری بروز نماید سقط جنین است که با دانستن نشانه ها و علائم ان می توانید زودتر به پزشک مراجعه نمایید تا دچار فاز حاد و بحرانی نشوید.این نشانه های که معمولا با دردهای شدید و مبهم در شکم و لگن آغاز می شود و ممکن است با لکه بینی نیز همراه باشد.

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: دردی که با سرفه و عطسه شدت می‌یابد، درد نوک شانه، دردهایی که می‌تواند علامت شروع سقط جنین باشد، دردهای مبهم لگنی، احساس فشار در لگن، دردهای شکمی یا کمردرد جزو علل دردهای شکمی در بارداری است.

ماریا صادقی درباره علل دردهای شکمی در بارداری، اظهار داشت: حاملگی خارج رحمی جایگزینی جنین در محل خارج از رحم است که معمولا در یکی از لوله‌های فالوپ و به ندرت تخمدان‌ها اتفاق می افتد. این نوع حاملگی در هفته اول بارداری یا حتی قبل از اینکه فرد از بارداری خود مطلع شود رخ می‌دهد و در صورت عدم تشخیص به موقع می‌تواند منجر به پارگی لوله فالوپ و گاهی مرگ شود. این عامل می‌تواند یک از دلایل دردهای شکمی باشد.

وی افزود: پس از مثبت شدن تست بارداری بدون مشاهده جنین در رحم، درد و حساسیت شکمی، لکه‌بینی، خونریزی که می‌تواند مستمر یا متناوب باشد، دردی که با سرفه و عطسه شدت می‌یابد، درد نوک شانه یا هر علامتی مربوط به شوک مانند نبض ضعیف، رنگ‌پریدگی، ضعف و بی‌حالی است و همچنین دردهایی که می‌تواند علامت شروع سقط جنین باشد جزو دیگر علل دردهای شکمی است که معمولا به دنبال این دردها خونریزی‌های سقط اتفاق می‌افتد.
دبیر انجمن علمی مامایی ایران ادامه داد: درد ممکن است انقباضی و ریتمیک باشد در برخی بیماران درد به صورت کمردرد و در برخی دیگر به صورت دردهای مبهم لگنی یا احساس فشار در لگن حس می‌شود.

صادقی گفت: در صورت بروز این علایم سقط محتمل است. در واقع این دردها تا هفته ۲۰ بارداری می‌تواند نشانگر سقط جنین باشد همچنین دردهایی که می‌تواند موجب شروع انقباض‌های زایمانی باشد و بین هفته ۲۰ تا ۳۷ بارداری اتفاق می‌افتد به عنوان شروع زودرس دردهای زایمانی تلقی می‌شود.
وی ادامه داد: دردهای مبهم لگنی، احساس فشار در لگن، دردهای شکمی یا کمردرد در صورتی که بیمار سابقه قبلی کمردرد نداشته باشد، لکه‌بینی و خونریزی و افزایش ترشحات نیز جزو دردها جدی هستند و باید حتما به پزشک مراجعه شود.

دبیر انجمن علمی مامایی ایران اظهار داشت: دردهای شکمی و کمردرد و انقباض‌های پی در پی می‌تواند از علایم پارگی و خونریزی جفت باشد که باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

وی گفت: برخی دردها مانند فرو رفتن جسم تیز در بدن هستند این دردها به ویژه هنگام تغییر وضعیت مانند بلند شدن از تخت یا صندلی یا جابجایی در رختخواب اتفاق می‌افتد از طرفی ممکن است بیمار درد را به صورت مبهم بعد از فعالیت‌های روزانه یا به دنبال راه رفتن زیاد احساس کند این دردها معمولا خفیف، ناگهانی، تیز، مستمر و مبهم است و معمولا در سه ماهه دوم شروع می‌شود.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس