مروری بر دوبرال

راهکارهایی برای جلوگیری از اضافه وزن بارداری

اضافه وزن بارداری

چگونه از اضافه وزن بارداری جلوگیری کنیم؟

کنترل وزن در دوران بارداری و جلوگیری از اضفه وزن در این دوران می تواند سلامت مادر و جنین را تایم نماید از این رو نیاز است که رژیم غذایی خوب و دقیق را دنبال نماید و مدیریت وزن خود را در این دوران مهم داشته باشید تا بتوانید زایمانی راحت و فرزندی سالم داشته باشید.

در ماه های اولیه بارداری، مادر به دلیل ویار صبحگاهی ممکن است نه تنها دچار اضافه وزن نشود، بلکه به کمبود وزن هم دچار شوند. اما از ۳ ماهه دوم که اشتهای مادر برمیگردد اضافه وزن کاملا محسوس خواهد بود. اما این دلیل نمیشود مادر به اشتباه فکر کند باید به اندازه دو نفر غذا بخورد. این اشتباه ترین توصیه ای است که اغلب مادران میشنوند. اما اگر مادری چاق باشد چه باید بکند؟ در این صورت باید از ابتدا در افزایش وزن دقت کنند. به طور کلی زنان در بارداری باید ۷ تا ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن دارا باشند. زنانی که کمبود وزن دارند ۱۴ تا ۲۰ کیلوگرم و زنانی که چندقلو باردارند ۱۸ تا ۲۶ کیلوگرم اضافه وزن برایشان مناسب است. اما زنانی که اضافه وزن دارند باید وزن گرفتن در دوران بارداری را مدیریت کنند.

تاثیر چاقی و اضافه وزن در بارداری
همه ما درباره خطرات چاقی بر سلامت بدن شنیده ایم اما این که اضافه وزن بر بارداری چه تاثیری میتواند داشته باشد شامل موارد زیر است:

دیابت بارداری: احتمال ابتلا به دیابت بارداری در زنان چاق بیشتر است.
پره اکلامپسی: زنان با شاخص توده بدنی بالا در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی و فشار خون بالا هستند.
عفونت: اضافه وزن زنان آنها در معرض خطر عفونت در دوران بارداری و پس از زایمان قرار میدهدد.
آپنه انسدادی خواب: چاقی معمولا باعث آپنه میشود و بارداری خطر ابتلا به آن را بالاتر میبرد.
مشکل زایمان: زنان چاق به القای بیشتری برای زایمان نیازمندند.
از دست دادن بارداری: احتمال سقط جنین در زنان چاق بیشتر از سایرین است.
نوزادان با وزن زیاد: زنان چاق به احتمال زیاد بچه هایی با اضافه وزن به دنیا می آورند.
تولد زودرس: زنان چاق ممکن است قبل از هفته ۲۸ بارداری مجبور به زایمان شوند.
مدیریت وزن در بارداری
باید بدانید که دقیقا چه مقدار کالری نیاز دارید برای این کار حتما با پزشک مشورت کنید. در صورتی که اضافه وزندارید به هیچ عنوان رژیم غذایی کم کربوهیدرات مانند رژیم اتکینز نگیرید. تعداد وعده های غذایی تان را بیشتر کنید اما مقدار آن کم کنید. به این ترتیب میتوانید میزان غذایی که میخورید مدیریت کنید. بهترین کار این است که به تدریج عادات غذایی تان را پیش از اقدام به بارداری تصحیح کنید، اما توجه کنید که اگر قصد بارداری دارید، گرفتنرژیم های سخت غذایی که گاهی خطرناک هم هست به شما توصیه نمی شود. تمامی زنان باردار از ماه ۶بارداری به بعد، یعنی در پایان سه ماهه دوم حدود ۶ کیلوگرم وزن اضافه می کنند. البته این رقم برای همه یکسان نیست. از این رقم حدود ۶/۲ کیلوگرم وزن جنین و ۶/۴ کیلوگرم اضافه وزن مادر است. وزنی که مادر اضافه می کند، بعد از زایمان به شرط آن که به فرزندش شیر بدهد، خیلی سریع از بین خواهد رفت.

کنترل وزن در دوران بارداری
در ۳ ماهه سوم بارداری خانم های باردار معمولا هر ماه یک کیلوگرم وزن اضافه می کنند. دلیل آن هم نیاز بدن به انرژی بیشتر برای تولید شیر، وزن یابی جنین، ذخیره سازی آب و افزایش میزان خون است. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که اضافه شدن وزن باید به صورت مرتب در دوران بارداری صورت بگیرد و به همیندلیل پزشک متخصص زنان، خانم باردار را در هر بار چکاپ وزن می کند. کاهش یا اضافه شدن ناگهانی وزن دربارداری طبیعی نیست و باید دلیل آن را مشخص کرد اما در هیچ شرایطی مادر نباید سرخود به گرفتن رژیم اقدام کند.

بدن شما در دوران بارداری به مواد مغذی زیادی نیاز دارد بنابراین اگر میخواهید وزنتان را مدیریت کنید و این مواد مغذی به بدنتان برسد بهتر است حتما ویتامین و مکمل مصرف کنید. اما این به آن معنا نیست که شما رژیم غذاییخودتان را فراموش کنید.
.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس