مروری بر دوبرال

حاملگی در نوجوانی یکی از پرخطرترین بارداری ها است

بارداری خطرناک,بارداری در نوجوانی,نوجوان باردار

خطر بارداری در نوجوانی

‌دکتر ناهیدی کمبود اطلاعات و خدمات بهداشتی ‌و کمبود و دسترسی نداشتن به وسایل تنظیم خانواده را ‌از دلایل عمده حاملگی ‌در نوجوانی ذکر کرد .سنین باروری زیر ۱۹سال و بالای ۳۴ سال ‌بعنوان حاملگی‌های پرخطر تلقی می‌شوند و برای حاملگی‌های سنین ۱۵ تا ۱۹ سال اصطلاح (حاملگی نوجوانی) به کار برده می‌شود.

سنین خطرناک برای حاملگیدکتر فاطمه ‌ناهیدی دکترای بهداشت باروری و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: رخ دادن پدیده بلوغ در سنین نوجوانی همه افراد از جمله زنان را در مسیر تغییرات زیادی قرار می‌دهد. از نظر جسمی، دختر جوان در حال رشد بوده و اندام‌های زنانه آن از رشد کافی برخوردار نیستند، بنابراین مادر شدن ‌در این سنین زن را ‌دچار مخاطراتی می‌کند که، از جنبه‌های گوناگون جسمی، روانی و اجتماعی و اقتصادی قابل بحث است.

در نوجوانی بلوغ کامل فکری اتفاق نمی‌افتد، در نتیجه این افراد آمادگی لازم را برای تشکیل خانواده ندارند، حال اگر ازدواج کرده و پرورش یک کودک به مسئولیت‌های آنان اضافه شود، مشکل چند ‌برابر خواهد شد .این افراد در نوجوانی هنوز نیاز به حمایت‌های خانواده دارند. تغییرات خلقی که در نتیجه بلوغ رخ می‌دهد، مثل حساس شدن و زودرنجی نشان‌دهنده آماده نبودن این زنان برای پرورش کودک است.

‌دکتر ناهیدی کمبود اطلاعات و خدمات بهداشتی ‌و کمبود و دسترسی نداشتن به وسایل تنظیم خانواده را ‌از دلایل عمده حاملگی ‌در نوجوانی ذکر کرد و گفت: سنین باروری زیر ۱۹سال و بالای ۳۴ سال ‌بعنوان حاملگی‌های پرخطر تلقی می‌شوند و برای حاملگی‌های سنین ۱۵ تا ۱۹ سال اصطلاح (حاملگی نوجوانی) به کار برده می‌شود. احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری و زایمان، در مادران نوجوان ۱۵ تا ۱۹ سال دو برابر مادران ۲۰ تا ۳۴ ساله است و در مادران زیر ۱۵ سال احتمال مرگ ۵ برابر زنان بالای ۲۰ سال عنوان می‌شود بطوری‌که کودکان مادران نوجوان بیشتر در معرض مرگ‌ و میر هستند، بنابراین پیشگیری از این رخدادها از اهداف مهم سلامت جامعه است.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس