آیا در خواب هم چربی سوزی می کنید؟

مجموعه : زیبایی اندام

چربی سوزی

کالری سوزی در خواب هم امکان پذیر است؟ چه مقدار؟

 بدن در همه حال در حال استفاده از انرژی و سوزاندن کالری می باشد و شاید برای تان جالب باشد که بدانید حتی در حالت خواب هم کالری سوزانده می شود و این در خالتی ست که هر چه وزن بالاتر باشد میزان کالری سوزانده شده نیز بیشتر می باشد که در ادامه به بررسی دقیق این موضوع خواهیم پرداخت.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که در طول خواب چه مقدار کالری می سوزانید؟
شاید فکر کنید جواب این سوال ” نه خیلی زیاد ” است. شاید برایتان جالب باشد بدانید بدنتان حتی زمانی که خواب هستید، از انرژی استفاده می کنید و کالری می سوزاند. اینکه چه مقدار کالری می سوزانید، به فاکتورهای مختلف از جمله وزن، سوخت و ساز و اینکه هر شب چه مقدار می خوابید، بستگی دارد.

با توجه به افزایش وزن بدن، مقدار کالری سوزانده شده نیز بیشتر می شود.

– فردی با وزن ۵۷ کیلوگرم، هنگام خواب حدودا هر ساعت ۳۸ کالری می سوزاند. این مقدار زیاد به نظر نمی رسد. اما با ۷ تا ۹ ساعت خوابی که متخصصان توصیه می کنند، این مقدار افزایش می یابد. بنابراین فردی که گفته شد، به صورت کلی در طول خواب ۲۶۶ تا ۳۴۲ کالری می سوزاند.

– فردی که ۶۸ کیلوگرم وزن دارد، حدود ۴۶ کالری در ساعت و یا طی یک شب خوابیدن، ۳۲۲ تا ۴۱۴ کالری می سوزاند.

– فردی که ۸۵ کیلوگرم وزن دارد، حدود ۵۶ کالری در ساعت یا ۳۹۲ تا ۵۰۴ کالری طی یک شب خوابیدن می سوزاند.

 

 

محاسبه میزان کالری سوزی در خواب با کمک میزان متابولیسم پایه یا BMR:

متابولیسم فرآیندی است که در آن، بدن غذا را تبدیل به انرژی می کند تا در فعالیت های روزانه مورد استفاده قرار دهد. حتی فعال نگه داشتن ارگان ها، نفس کشیدن و جریان خونباعث می شوند بدن انرژی مصرف کند.

میزان متابولیسم پایه Basal Metabolic Rate یا BMR شما نشان دهنده این است که در حال استراحت، چه مقدار کالری می سوزانید. این مقدار شامل خواب و حالت نشسته می شود.

برای محاسبه میزان متابولیسم پایه یا BMR باید از معادله ای استفاده کنید که جنسیت، وزن، سن و قد در آن تاثیر دارند.

۶۶٫۴۷ + ( ۱۳٫۷۵ × وزن به کیلو گرم ) + ( ۵٫۰۰۳ × قد به سانتی متر ) – ( ۶٫۷۵۵ × سن ) = BMR مردان
۶۵۵٫۱ + ( ۴٫۳۵ × وزن به کیلو گرم ) + ( ۴٫۷ × قد به سانتی متر ) – ( ۴٫۷ × سن ) = BMR زنان

هرچه توده بدنی بیشتر باشد، در طول استراحت، خواب و انجام دیگر فعالیت ها کالری بیشتری می سوزانید.مردان از زنان هم وزن خود در زمان استراحت، کالری بیشتری می سوزانند. دلیلش هم بیشتر بودن حجم عضلانی مردان نسبت به زنان است. عضلات در حالت استراحت نسبت به چربی ها کالری بیشتری می سوزانند.

 

نخوابیدن راه مناسبی برای کالری سوزی بیشتر نیست
یکی از تحقیقات اخیر نشان داده اگر یک شب نخوابید، ممکن است در طول آن زمان ۱۳۵ کالری بیشتر بسوزانید. برخی شرکت کنندگان در این تحقیق تا ۱۶۰ کالری اضافی نیز سوزانده بودند. اما قبل از اینکه بالش خود را دور بیندازید، این را بدانید که نخوابیدن راه مناسبی برای کاهش وزن نیست.

کمبود خواب در بلند مدت می تواند موجب چاقی و اضافه وزن شود. کمبود خواب باعث افزایش سطح هورمون های خاصی در بدن، مانند کورتیزول cortiso (هورمون استرس) می شود. این هورمون باعث می شود بدن چربی اضافی را نگه دارد. این تاثیر به همین جا ختم نمی شود، بلکه باعث افزایش اشتها و کند شدن سوخت و ساز نیز می شود.

 

 

برای کالری سوزی بیشتر در خواب هر روز ورزش کنید
داشتن حجم عضلانی بالاتر برابر با کالری سوزی بیشتر است، حتی وقتی خواب هستید. بنابراین هر روز مقداری ورزش کنید، مخصوصا ورزش های قدرتی. اگر با خوابیدن هنگام شب مشکل دارید، سعی کنید چند ساعت قبل از خواب ورزش کنید.

 

برای کالری سوزی بیشتر در خواب وزن خود را کاهش دهید
کاهش وزن می تواند به تقویت سوخت و ساز کمک کند. چربی در زمان استراحت کالری کمتری نسبت به عضله می سوزاند. اگر قصد دارید میزان کالری سوزی خود در هنگام استراحت را افزایش دهید حتما به کمک یک پزشک وزن خود را کاهش دهید و به جای چربی عضلات خود را افزایش دهید.

 

 

استفاده از کافئین راه مناسبی برای کالری سوزی بیشتر نیست
کافئین می تواند مقداری به سرعت سوخت و ساز کمک کند. اما تا به حال تاثیری از آن روی کاهش وزن در بلند مدت دیده نشده است. همچنین مصرف نوشیدنی های کافئین دار قبل از خواب، می تواند باعث ایجاد اختلال در خوابتان شود.

 

 

استفاده از مکمل ها راه مناسبی برای کالری سوزی بیشتر نیست
مکمل هایی که ادعای افزایش سوخت و ساز را دارند، باید با احتیاط مصرف کرد و یا اصلا مصرف نکرد. برخی از این مکمل ها ممکن است ترکیبات خطرناکی داشته باشند و یا حتی بدتر، ممکن است اصلا کار نکنند. همیشه قبل از مصرف هرگونه مکملی با پزشک خود صحبت کنید.

 

کاهش سوخت و ساز بدن بر اثر برخی مشکلات و بیماری ها
برخی مشکلات مانند سندروم کوشینگ Cushing’s syndrome و کم کاری تیروئید، می توانند سرعت سوخت و سازتان را کاهش دهند. این یعنی در طول روز کالری کمتری مصرف خواهید کرد و یا حتی وزن اضافه می کنید. پزشکتان می تواند آزمایش های ساده ای، مانند آزمایش خون انجام دهد، تا متوجه این مشکلات شود. سپس روی شما کار خواهد کرد تا سوخت و ساز و وزنتان مجددا تنظیم شود.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس