درمان آسیب دیدگی با سرما بهتر است یا با گرما؟

مجموعه : ورزشکاران

درمان آسیب دیدگی

گرما در مقابل سرما: بهترین شیوه های درمان یک آسیب دیدگی

درمان و رسیدگی به آسیب های حاد در زمان وقوع یکی از راه کارهایی ست که می توان جلوی آسیب های بیشتر و تورم و درد را گرفت.در این حالت بهترین گزینه یخ درمانی می باشد که یخ را بر روی موضع آسیب دیده قرار دهیم اما دقت داشته باشیم که سرمای یخ پوست و باف را نسوزاند که مشکلات پوستی دردناکی را ایجاد می کند.

به عنوان یک پزشک، برای یک آسیب حاد، یخ گذاشتن و برای یک آسیب مزمن، گرم کردن را پیشنهاد می کنم. متأسفانه، بیشتر ما تفاوت بین حاد و مزمن را نمی دانیم، بنابراین با هرچیزی که فکر می کنیم حس خوبی دارد، خود درمانی می کنیم. بهتر کردن فیزیولوژی بدن تان با استفاده ی صحیح از یخ و گرما در زمان مناسب، می تواند به کوتاه کردن روند ریکاوری کمک نماید.

فیزیولوژی یخ می تواند به بهترین نحو به صورت زیر شرح داده شود:
یخ، خونرسانی به عضلات را محدود می سازد. وقتی عضله سرد می شود، مقدار خون موجود در عضله کم می شود، چون فرآیند انقباض، آن را بیرون می راند. این برای کمک به کاهش کبودی، تورم و ناراحتی، فوق العاده است.

هنگامی که عضله گرم می شود و عروق خونی منبسط می شوند، خون تازه به سرعت جاری شده و آثار باقیمانده از آسیبها را پاکسازی کرده و فرآیند التیام را تحریک می کند. توصیه شده است که یخ فقط به مدت ۱۰ دقیقه در هر ساعت استفاده شود. هرچه امکان گردش (خون) بیشتر فراهم شود، بدن فرد سریعتر می تواند از آسیبهای حاد عضله (آسیبی که شروع حاد و دوره ی کوتاهی دارد) بهبودی یابد. همیشه یک حوله بین بدن و یخ قرار دهید تا از آسیب به پوست جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که افزایش زمان قرار دادن یخ، اثری منفی بر بدن دارد.

کیسه آبگرم، یک ابزار درمانی بسیار خوب برای آسیبهای مزمن عضله (آسیبهایی که به مدت طولانی باقی می مانند) است. کیسه آبگرمی که در محل آسیب به کار گرفته می شود، عروق خونی را باز کرده و اجازه می دهد خون آزادانه تر جریان پیدا کند. به طور معمول، آسیب های مزمن، نوعی از ایسکمی (کم خونی) مرتبط با خود را دارند. ایسکمی برای التیام بخشیدن مضر است و کیسه آبگرم به کاهش آن کمک می کند. کیسه را حدود ۲۰ دقیقه در هر ساعت استفاده کنید و همیشه چندین حوله بین بدن و کیسه آبگرم، جهت جلوگیری از آسیب به پوست، قرار دهید.

اگر گرما را روی آسیب حاد یا یخ را روی آسیب مزمن قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟
به این سناریو فکر کنید. شما دهان خود را با یک فنجان قهوه ی داغ می سوزانید آیا یک قطعه یخ را می مکید یا باز هم قهوه ی داغ می نوشید؟ یخ، التهاب سوختگی را کاهش می دهد و پاسخ عصبی را کم می کند که باعث کمی احساس خوب می شود. این قضیه با آسیب عضله کمی تفاوت دارد، در اینکه گرما در ابتدای کار، حتی با اینکه التهاب و ورم را زیاد می کند، حس خوبی دارد.

سپس، هنگامی که گرما برداشته شد، محل آسیب به طور معمول بیشتر از حالتی که آن را به حال خود رها کنید، دردناک می شود. در نهایت، شما زمانی که از گرما برای یک آسیب حاد استفاده می کنید، نشانه های خود را گسترش می دهید و چرخه ی التیام را به تأخیر می اندازید. در یک آسیب مزمن، استفاده از یخ در حالیکه گرما پیشنهاد می شود، می تواند اثرات درمانی را که گرما از خود نشان می دهد، به تأخیر بیندازد.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس