ورزشکاران مبتدی این نکات را رعایت کنید

مجموعه : ورزشکاران

ورزشکاران مبتدی

توصیه‌هایی برای ورزشکاران مبتدی

اگر به تازگی ورزش را شروع نموده اید نیاز است که اصولی را رعایت کنید تا دچار آسیب دیدگی و فشار آوردن بیش از حد به بدن خود نشوید در این حات ابتدا تمرینات سبک را انجام دهید و بیشتر تمرینات را قدرتی کنید .تغذیه مناسب و کافی داشته باشید و آب فراوان بنوشید و از نوشیدنی های ورزشی دوری کنید.

رعایت کنند. شاید فرد نخواهد یک ورزشکار حرفه‌ای شود اما برای اینکه حتی به اهداف شخصی خود برسد نیاز به تمرین در چارچوب مناسب دارد.

 

توصیه‌ هایی برای افرادی که می‌خواهند ورزش کردن را آغاز کنند عبارتند از:
۱ـ از محیط آرام و راحت خود خارج شوید 
فعالیت‌ها و مسابقات‌ها مختلف را تجربه کنید. کارهایی که دوست داشته‌ایم اما هرگز انجام نداده‌ایم را تجربه کنید. دیوارنوردی، کوهنوردی و … می‌تواند از این فعالیت‌ها باشد.

 

۲ـ از هدف‌های کوچک آغاز کنید: 
ممکن است هدف بزرگی در سر داشته باشید برای مثال درست داشته باشید در ماراتن شرکت کنید. با این حال بهتر است برای شروع هدف‌های کوچک را در ذهن داشته باشید. به جای ماراتن روزی چند کیلومتر بروید و میزان فعالیت خود را اندازه‌گیری کنید.

 

۳ـ تنوع ایجاد کنید: 
چند نوع ورزش مختلف را تجربه کنید. هر روز یک برنامه خاص را تکرار نکنید. بدن شما به این برنامه عادت می‌کنید و تمرین‌ها تاثیر خود را از دست می‌دهند. ورزش‌های ضروری و موازی را در برنامه خود قرار دهید.

 

۴ـ با پزشک مشورت کنید: 
اگر انسان فعال نبوده‌اید و سن شما بالای ۴۵ سال است قبل از شروع ورزش با پزشک مشورت کنید. مطمئن شوید که مشکل خاصی ندارید و ورزشی که انتخاب کرده‌اید به بدن شما آسیب وارد نمی‌کند. در ابتدا سه بار در روز در مدت زمان کوتاه‌تر برای مثال ۱۵ دقیقه ورزش کنید و به تدریج زمان و شدت فعالیت را افزایش دهید.

 

۵ـ تغذیه مناسب داشته باشید: 
ورزش سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و کالری سوزی را بیشتر می‌کند. بهتر است هر چند ساعت مواد غذایی مصرف کنید تا کربوهیدرات و پروتئین بدن تامین شود. موادی همچون سیب، کره، بادام زمینی، ماست، تخم مرغ و آجیل را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

 

۶ـ به اندازه کافی آب بنوشید 
در صورتی که آب بدن کافی نباشد به عضلات آسیب وارد می شود و احتمال گرمازدگی و خستگی وجود دارد. دو ساعت قبل از ورزش دو تا سه لیوان آب بنوشید و در طول ورزش نیز هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یک لیوان آب بنوشید.

 

۷ـ تمرین قدرتی انجام دهید 
حتی اگر هدف شما انجام ورزش‌های هوازی و قلبی ـ عروقی است باید ورزش‌های قدرتی و استقامتی را نیز در برنامه خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود که آسیب کمتری ببینید.

 

۸ـ لباس راحت بپوشید 
هنگام ورزش باید لباس و کفش راحت داشته باشید. به جنس لباس‌ها توجه کنید. لباس ورزش باید رطوبت را دفع کند و از بدن دور کند. بهتر است لباس پنبه ای که آب را جذب می کنند استفاده نکنید. در هوای سرد بهتر است چند لایه لباس بپوشید تا در صورت گرم بودن هوا لباس‌های اضافی را در بیاورید.

 

۹ـ فرم درست ورزش کردن را یاد بگیرید: 
هر ورزشی که انجام دهید اگر فرم درست را رعایت نکنید ممکن است آسیب ببینید. حتما از مربیانی ورزش کمک بگیرید تا تکنیک درست را به شما آموزش دهند. می‌توانید از ویدیوهای ورزش نیز کمک بگیرید.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس