اقدامات پس از گم شدن چمدان در فرودگاه

گم شدن چمدان

اگر چمدانمان در پرواز گم شد، چه کار کنیم؟!

امروزه گم شدن چمدان در فرودگاه و پروازها خیلی کم اتفاق می افتد و در صورت گم شدن می توان گفت نهایتا تا ۲۴ ساعت دوباره پیدا می شوند و به صاحبشان بازگردانده می شود.اما به هر صورت نیاز است که شما مراحل ادارای این کارها را انجام دهید تا در صورت پیدا نشدن چمدان بتوانبد غرمات خود را از شرکت هواپیمایی دریافت نمایید.

در اغلب فرودگاههای پیشرفته دنیا، کمتر رخ می‌دهد که چمدانی در پرواز گم شود و بیشتر چمدانهای گمشده طی ۲۴ ساعت اول دوباره به صاحبشان بازگردانده می‌‏شوند اما چمدانهایی نیز وجود دارند که سرگذشتشان برای همیشه مبهم باقی می‌ماند. در سال ۱۹۹۹ سرانجام پیمان مونترال، جایگزین مقررات قدیمی ورشو شد. این پیمان به مسافران امکان می‌دهد که برای چمدان گمشده به ازای هر نفر، ۱٫۱۳۱ حقوق دریافت ویژه (SDR) را مطالبه نمایند. ارزش یک SDR توسط صندوق بین‏‌المللی پول به صورت روزانه محاسبه می‌شود و وابسته به سبد پولهای رایج بین‌‏المللی و نوسانات آن است.

به طور معمول در سفرهای خارجی برای چمدانهای حاوی ۲۰ کیلوگرم بار، به ازای هر یک کیلوگرم حداکثر ۲۰ دلار خسارت پرداخت می‌شود. غرامت در مسیرهای اروپایی حداکثر ۴۰۰ دلار و در آمریکا با توجه به مسافت طی شده، ۶۴۰ دلار است. لازم به ذکر است بلیطهای فرست کلاس و بیزنس کلاس، خسارات بیشتری دریافت می‌کنند و بیمه های سفری نیز در این خصوص بسیار کمک کننده‌اند.

حال مراحلی که می‌بایست طی کنید عبارتند از:
۱- قبل از خروج از فرودگاه، گم شدن چمدان خود را اطلاع و تشریفات اداری را انجام دهید.
قبل از ترک فرودگاه، یکی از اعضای کارکنان شرکت هواپیمایی یا پیشخوان خدمات مشتری را پیدا کنید و فرم PIR (گزارش بی‏‌نظمی در خصوص اموال) را تکمیل نمایید. در این فرم می‌بایست اطلاعاتی از قبیل ارزش تقریبی لوازم موجود در چمدان، فرودگاه مبدأ، مقصد، شماره پرواز، آدرس محل اقامت در کشور مقصد، شماره تلفن تماس و شماره پاسپورتتان را در اختیار نماینده ایرلاین مربوطه قرار دهید. توجه داشته باشید که شما باید در طی هفت روز کتباً مطالبه خسارت کنید، چرا که وجود فرم PIR هر چند که برای غرامت از فرودگاه یا بیمه ضروری است، اما به‌ خودی‌ خود یک مطالبه خسارت به حساب نمی‌آید.

۲- برای محتویات چمدان خود درخواست غرامت نمایید.
بهتر است برای تهیه ملزومات ضروری خود در سفر، به خصوص مسافرتهای خارجی، مقداری پول نقد از شرکت هواپیمایی مربوطه درخواست نمایید و یا اینکه ملزومات را خریداری کنید و با ارائه رسید خرید خود، تقاضای بازپرداخت نمایید.

۳- برای دریافت چمدان مدارک لازم را همراه خود به فرودگاه ببرید.
اگر تماسی از فرودگاه در خصوص پیدا شدن چمدانتان دریافت کردید، به همراه داشتن همه رسیدها و برچسبها و اصل پاسپورت خود را فراموش نکنید. در غیر این صورت شما واجد شرایط دریافت غرامت خواهید بود و می‌بایست در این خصوص کتباً اقدام نمایید.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس