صوفیه پایتحت بلغارستان از مقاصد گردشگری جذاب در دنیا

صوفیه پایتحت بلغارستان

دلایل سفر به صوفیه، پایتخت و بزرگترین شهر در بلغارستان

صوفیه پایتخت بلغارستان از جمله شهرهای زیبا و باستانی می باشد که گردشگران بسیاری را به خوود جذب می کند این شهر که ۷۰۰۰ سال قدمت دارد از جمله قدیمی ترین شهرهای اروپایی می باشد که از زمان مپراتوری روم به جا مانده است.

این روزها، دلایل سفر به صوفیه، پایتخت و بزرگترین شهر در بلغارستان بسیار مطرح شده است و طرفداران فراوانی را در بین گردشگران و جهانگردان پیدا کرده است. این منطقه در قسمت غربی شبه جزیره بالکان قرار دارد، تقریبا ۵۵ کیلومتر از مرز مشترک با صربستان فاصله دارد. این شهر، در سایت های باستان شناسی، بقایای تاریخی و معماری بسیار غنی است. شهر صوفیه حدود ۷۰۰۰  سال قبل از میلاد در پای کوه ویتوشا به دست چندین قبیله تراکیان که توسط ابرقدرت های مختلف اداره می شد، تاسیس گردید. امروزه، صوفیه مدرن محل خوبی برای تورهای آخر هفته با اعضای خانواده یا دوستان است.

شهر صوفیه بر روی ویرانه های رومی ساخته شده است!
همانطور که امپراتوری روم در قرن اول گسترش می یافت، سرزمینی را که اکنون به نام بلغارستان می شناسیم، اشغال کرد.  در آن زمان و تحت حکومت رومی ها، سردیکا،  شهری بسیار با اهمیت در تمام آن ناحیه، بود. ویرانه های رومی هنوز هم در زیر شهر و در اطراف کلیسای سنت صوفیه دیده می شود. نکته جالب این است که می توانید تئاتر قدیمی رومی را از طریق پنجره های شیشه ای تعبیه شده در بالای آن ببینید.

در نزدیکی تئاتر رومی، آمفی تئاتر که تنها ۱۰ متر کوتاهتر از کولوسئوم رم است، دیده می شود.  به عبارت دیگر، یک شهر بزرگ قدیمی در زیر ساختمان های مدرن مرکز صوفیه وجود دارد، اما امروزه تنها بخش بسیار کوچکی از آن دیده می شود. همه این ها دلایل سفر به صوفیه می تواند باشد.

شهری که ترک ها، آلمان ها و روس ها را به خود دیده است!
نام شهر چندین بار به صردتس، ترادیاتسا و در نهایت به صوفیه تغییر کرده است. نام صوفیه در قرن ۱۴ به آن اطلاق شد. دو سال پس از آنکه صوفیه، توسط روس ها در سال ۱۸۷۷ اشغال شد، آن هم دست پس از پنج قرن حکومت ترک ها بر این شهر، به عنوان پایتخت بلغارستان انتخاب گردید.

هنگامی که این کشور در دوران جنگ جهانی دوم به نیروهای محوری پیوست، بسیاری از سربازان آلمانی در آن مستقر شدند. حتی با اتحاد با نازی ها مردم بلغارستان، با کمک پادشاه خود تزار بوریس سوم و کلیسا، توانستند بیش از ۴۸ هزار شهروند یهودی را نجات دهند. پس از اینکه سربازان شوروی صوفیه را از چنگ آلمان ها بیرون آوردند و جنگ را بردند، کمونیست ها تا سال ۱۹۸۹ کنترل دولت را به دست گرفتند. از این سال به بعد، بلغارستان به یک کشور دموکراتیک تبدیل شد.

کلیسا، مسجد و کنیسه در مرکز صوفیه، در کنار یگدیگر
قدیمی ترین ساختمان صوفیه کلیسای سنت جورج است، اما در خارج از شهر در منطقه کوهستانی بویانا، یکی دیگر از سایت های مهم – کلیسای تاریخی بویانا با نقاشی دیواری های خاص خود که به قرن ۱۳ میلادی بر می گردد، یافت می شود.

در کنار کلیسای بزرگ سنت ندلیا که در قلب شهر صوفیه قرار گرفته، مسجد بویوک جارنا مربوط به قرن ۱۵ ام و کنیسه صوفیه قرار گرفته است.

این تحمل و بردباری مذهبی در بسیاری از نقاط جهان دیده نمی شود. کلیسای الکساندر نوسکی با گنبد طلایی خود نیز، یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس در جهان می باشد که بین سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۲ ساخته شده است. این کلیسا نشان افتخار سربازان روسی است که کشور را از حکومت عثمانی آزاد کرده اند.

 

الفبای سیریلیک
بلغاری ها همه از الفبای سیریلیک استفاده می کنند. و به دلیل اینکه تمام علائم و تابلوهای درون شهر به زبان انگلیسی نیست اکثر گردشگرانی که سفر به صوفیه را انتخاب می کنند، ممکن است راه خود را در این شهر گم کنند. خوشبختانه خصوصیات خوب مردم بلغارستان این مشکل را رفع کرده و آنها همواره به مسافران کمک می کنند.

 

دانشگاه صوفیه – در پایان قرن نوزدهم تاسیس شد.
در مرکز شهر، دانشگاه سنت کلیمنت اوریدسکی، قدیمی ترین دانشگاه صوفیه قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۸۸۸ تأسیس شد و هر ساله هزاران دانش آموز جدید را که در کلاس های مختلف ثبت نام کرده اند پذیرا می باشد.  دانشگاه صوفیه در مرکز این شهر، در نزدیکی کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه و کلیسای روسی، در یک منطقه دلپذیر و نزدیک به چندین پارک بزرگ از جمله باغ بوریسوا، رستوران های زیبا و کافی شاپ های صمیمی واقع شده است. از دلایل سفر به صوفیه می تواند تحصیل در این دانشگاه باشد.

 

 شهر صوفیه و اماکن فرهنگی آن
این شهر، مرکز فرهنگی کل کشور با کتابخانه ملی، موزه های باستان شناسی، تاریخی و نظامی است که در سفر به صوفیه می توانید از آنها دیدن کنید. علاوه بر این، سالن اپرا، تئاترهای متعدد (به ویژه تئاتر ملی “ایوان وازوف”) و سالن های کنسرت فراوانی را می توان در آن یافت.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس