پیش بینی های جالب گراهام بل

نشنال جئوگرافیك,پرتوهای خورشیدی,دستگاه‌ خورشیدی,پیش بینی های جالب گراهام بل,گراهام بل,الکساندر گراهام‌بل

پیش بینی جالب الکساندر گراهام‌بل درباره زمین در ۱۰۰ سال پیش

همه ما الکساندر گراهام‌بل می شناسیم فردی که باعث تحولی بزرگ در زندگی همه افراد دنیا شد و می توان گفت با اختراع تلفن پایه گذار شبکه و اینترنت نیز بود.اما وی پیش بینی هایی عجیب نیز در مورد آینده ۱۰۰ ساله جهان کرده بود که امروز به واقعیت پیسوته است.پیش بینی وی در مورد استفاده بی رویه از سوخت های زیستی و صفحات خورشیدی بود.

الکساندر گراهام‌بل درباره زمین چه پیش بینی کرده بود؟
الکساندر گراهام‌بل به دلیل ابداع اولین تلفن کاربردی جهان به شهرت زیادی دست یافت، اما نبوغ او تنها به ابداعات انقلابی محدود نبود.

بل نه تنها بحران انرژی امروز زمین را پیش‌بینی كرده‌است،‌بلكه برای حل این بحران راه‌حلی نیز ارائه داد‌ه‌است: استفاده از صفحات خورشیدی و سوخت زیستی.

بل در مقاله‌ای كه در سال ۱۹۱۷، یعنی ۱۰۰ سال پیش در مجله نشنال جئوگرافیك چاپ كرد درباره استفاده خارج از كنترل سوخت‌های فسیلی توسط انسان پیش‌بینی عجیبی كرده‌‌است و هشدار داده كه این روند باعث می‌شود زمین به یك گرم‌خانه تبدیل شود.

براساس بیوگرافی كه با همكاری یكی از نوادگان بل به نام ادوین گروسونور نوشته شده‌است، تعدادی از دانشمندان در حدود یك قرن پیش درباره تاثیرات اقلیمی آلودگی هوا اظهار نظر كرده‌اند اما بل با پیش‌بینی گرم‌خانه خود چند گام از تمامی هم دوره‌های خود جلوتر رفته و با آنها به مخالفت پرداخت.

به گفته گروسونور در آن دوران چند دانشمند براین باور بودند آلودگی هوا در سال ۱۹۱۷ به معنی سردتر شدن زمین است زیرا به اعتقاد آنها آلودگی هوا مانع از رسیدن پرتوهای خورشید به سطح زمین می‌شدند. اما بل كاملا متفاوت می‌اندیشید، به اعتقاد وی اگرچه بخشی از حرارت خورشید به واسطه این پدیده از دست می‌رود،‌ اما در مقابل بخشی از حرارت زمین نیز كه در حالت عادی به فضا تابانده می‌شود، روی سطح سیاره به دام می‌افتد و نوعی تاثیر گلخانه‌ای ایجاد خواهد شد كه نتیجه نهایی آن این است كه گلخانه به یك گرم‌خانه تبدیل خواهد شد.

اگرچه به نظر می‌آید بل اولین فردی باشد كه عبارت تاثیر گلخانه‌ای را ابداع كرده باشد،‌اما در اصل این عبارت درحدود یك دهه پیش از وی توسط دانشمندی بریتانیایی به نام جان هنری پوینتینگ استفاده شده‌بود. وی در سال ۱۹۰۹ از این عبارت برای اشاره به تاثیر پوشانندگی آلودگی هوا استفاده كرد.

بل در مطلبی كه در نشنال جئوگرافیك چاپ شد، پیش‌بینی كرده كه انسان از مصرف سوخت‌های فسیلی دست نخواهد كشید تا زمانی كه تمامی منابع آن به اتمام برسند. به گفته وی هیچ یك از این منابع قابل احیا نیستند و زمانی كه به پایان برسند جایگزینی نخواهند داشت مگر اینكه از انرژی امواج و جزر و مد یا انرژی پرتوهای خورشیدی به عنوان منبع انرژی استفاده شود.

بل در این مطلب به نحوه استفاده از انرژی خورشیدی اشاره كرده‌است:هر شهر از فضای وسیعی مانند سقف خانه‌ها برخوردار است كه در معرض نور خورشید قرار دارند، دلیلی وجود ندارد كه از این فضاها برای نصب دستگاه‌های خورشیدی و جذب انرژی پرتوهای خورشید استفاده نكنیم. گرمای خورشید محصولی است كه به هدر می‌رود و انسان از آن استفاده نمی‌كند. بل در جایی دیگر از الكل به عنوان سوختی زیستی، پاك و مقرون به صرفه یاد كرده‌است.

منبع: hamshahrionline.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس