آخرین ابر ماه امسال را ببنید

مجموعه : گزارشات علمی

بدر کامل ماه,آخرین ابر ماه امسال,ابر ماه,سوپر ماه

چهارشنبه ۲۴ آذر آخرین ابر ماه امسال را ببینید

پس از دیدن ابرماه زیبای آبان ماه،ابر ماه دیگری در راه است و در واقع می توان گفت این آخرین ابر ماه می باد که می توان امسال دید.این رخداد نجومی را می توان چهارشنبه ۲۴ آذرماه مشاهده نمود.در این زمان زمین در کمترین فاصله خود با ماه قرار می گیرد.اینم اه ۳۰ درصد ئرخشانتر و ۱۴ درصد بزرگتر می باشد.

دیدن ابر ماه در روز چهارشنبه
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: ساعت ۳:۳۶ دقیقه بامداد چهارشنبه ۲۴ آذر ۹۵ سومین و آخرین ابرماه سال جاری شمسی و میلادی قابل رویت است.

مهندس ‘مسعود عتیقی’ روز یکشنبه در گفت و گویی با اعلام این خبر افزود: ساعت ۳:۳۶ دقیقه بامداد چهارشنبه ۲۴ آذر، ماه به وضعیت بدر یا همان ماه کامل خواهد رسید که بومیان آمریکا با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان و سرما این ماه کامل را ماه سرد می نامند.
وی افزود: این ابرماه ۲۴ ساعت پس از حضیض زمینی (کمترین فاصله با زمین) به وضعیت بدر خواهد رسید و در حقیقت ساعت ۲:۵۸ دقیقه بامداد سه شنبه ۲۳ آذر، ماه به کمترین فاصله از زمین رسیده و ۳۵۸ هزار و ۴۶۱ کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.

عتیقی در مقایسه این ابرماه با ابرماه آبان گفت: این ابرماه نسبت به ابرماه آبان، دو هزار کیلومتر از زمین دورتر است و دیگر اینکه ابرماه آبان ماه تنها دو ساعت بعد از حضیض ماه به بدر رسید درحالی که در ابرماه آذر، ماه ۲۴ ساعت بعد از حضیض زمینی به بدر می رسد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد که برای مشاهده ابرماه، به ابزار خاصی نیاز نیست و تنها کافی است که ساعت ۳:۳۶ بامداد روز چهارشنبه با یافتن ماه در آسمان محل جغرافیایی سکونت خود، آخرین ابرماه امسال را مشاهده کنید.

عتیقی در توضیح تفاوت ابرماه با سایر ماه های کامل (بدر) اظهار کرد: ابرماه در قیاس با سایر ماه های کامل کمتر از ۳۰ درصد درخشانتر و حدود ۱۴درصد بزرگتر است.
وی افزود: ابرماه آذر از نظر ابعاد و روشنایی به اولین ابرماه امسال که در مهر ۹۵ مشاهده شد، نزدیکتر است اما از ابرماه آبان امسال به مراتب روشنی و ابعاد کمتری خواهد داشت.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران یادآور شد که ابرماه بعدی آذرماه سال ۱۳۹۶ بروز می کند.

منبع: irna.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس