تصویری از نابودی سیارک توسط یک ستاره مرده

مجموعه : گزارشات علمی

برای نخستین بار، پژوهشگران تصویری از نابودی یک سیارک توسط یک ستاره مرده و شکل گیری حلقه تابان از بقایای آن را ثبت کرده اند. این تصویر گاز ناشی از برخورد میان خرده سنگ های درون حلقه که به واسطه پرتوهای فرابنفش ستاره روشن شده و به رنگ قرمز تیره می درخشد را نشان می دهد.

نابودی سیاره,مسائل علمی,ستاره خاموش

عکس نابودی یک سیاره توسط یک ستاره مرده

تیم پژوهشی دانشگاه وارویک به رهبری “کریستوفر منسر” بقایای سیستم های سیاره ای اطراف ستاره های کوتوله سفید را بررسی می کردند. پژوهشگران دریافتند در شرایطی که تصویر ثبت شده مشابه با تشکیل حلقه های زحل است، اما کوتوله سفید و بقایای آن چندین برابر بزرگتر هستند.

قطر فاصله درون بقیای خرده سنگ ها ۷۰۰ هزار کیلومتر است که در این اندازه زحل و حلقه هایش که تنها حدود ۲۷۰ هزار کیلومتر هستند می توانند جای بگیرند. به طور همزمان، کوتوله سفید هفت برابر کوچکتر از زحل است اما ۲,۵۰۰ برابر بیشتر از آن وزن دارد.

منسر و تیم پژوهشی وی با استفاده از داده های تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا که توانایی انتقال مقدار زیادی از اطلاعات با نرخی بالا را دارد به این نتایج دست یافته اند. ابزارهای مختلفی از جمله یک طیف نگار اشل دیداری و فرابنفش و اکس-شوتر برای گرفتن تصویری دقیق به کار گرفته شده اند.

پژوهشگران داده ها را طی یک دوره ۱۲ ساله از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ ارزیابی کرده اند. توموگرافی داپلر که مشابه فناوری مورد استفاده برای اسکن های توموگرافی پزشکی است برای گرفتن عکس استفاده شده است.

 

منبع:عصر ایران

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس