الگوی خواب افراد خلاق و غیر خلاق متفاوت است

مجموعه : گزارشات علمی

نوع خوابیدن,اخبار علمی,کارکرد مغز,مغز,الگوی خواب, افراد خلاق,خصوصیات افراد خلاق

تفاوت افراد خلاق و غیر خلاق در خوابیدن

طبق جدیدترین تحقیقات دانشمندان و همچنین یافته های آنان الگوی خواب و مکانیسم های مغزی در افراد خلاق و غیر خلاق متفاوت می باشد.همچنین خلاقیت های بصری و کلامی این افراد نیز گونه هایی متفاوت را دارا می باشد.در ادامه به تفصیل یافته های دانشمندان را بررسی خواهیم نمود.

استعداد ها و توانایی های تمام انسان ها یکسان نیست و هر کدام از ما توانمندی های خاص خود را داریم که لازم است به درستی آن ها را بشناسیم و به کار بگیریم.در این مطلب قصد داریم به بررسی یکی از خصوصیات افراد خلاق بپردازیم. مطالعات دانشمندان و تحقیقات آن ها بر روی افراد مختلف نشان می دهد افراد خلاق کمتر از افرادی که خلاق نیستند از خواب با کیفیت و خوب بهره مند هستند، حتی اگر زمان بیشتری بخوابند

به گزارش اراند د ورلد، در مطالعه‌ای تازه محققان چگونگی اثرگذاری دو نوع خلاقیت (بصری و کلامی) بر جنبه‌های بیرونی و درونی کیفیت خواب، از قبیل مدت و دوره‌های آن را مورد بررسی قرار دادند.

یافته‌ها حاکی از تفاوت الگوی خواب در هر دو بود. بدان معنا که خلاقیت بصری با مکانیسم‌های مغزی متفاوتی نسبت به خلاقیت کلامی فعال می‌شود.

کسانی که خلاقیت بصری داشتند، اختلالاتی در خواب خود را گزارش داده بودند که منجر به بروز مشکلاتی در عملکردشان طی روز می‌شد، در حالی که افرادی با خلاقیت کلامی، هرچند، ساعات بیشتری می‌خوابیدند، دیر به خواب می‌رفتند و دیرتر هم بیدار می‌شدند.

چنین یافته‌هایی این نظر را نزد محققان تقویت کرد که پردازش و تجلی خلاقیت‌های بصری، طرز کار روانی متفاوتی نسبت به افرادی با خلاقیت کلامی دارد. یکی از توضیحات احتمالی برای چنین تفاوت‌هایی می‌تواند این باشد که «مازاد»ی از خلاقیت بصری، باعث هوشیاری بیشتر می‌شود که به نوبه خود می‌تواند سبب بروز اختلال در خواب فرد باشد. از سوی دیگر، ممکن است ادامه روند خلاقیت در افرادی با خلاقیت کلامی، بر فرایند خواب آنها نیز اثر بگذارد و زمان بیشتری آنها را بیدار نگاه دارد و پس از به خواب رفتن نیز مدت خوابشان را طولانی‌تر کند.

نتایجی که از این مطالعه به دست آمد نشان داد در هر دو گروه افراد خلاق با خلاقیت بصری و کلامی، الگوی خواب، متفاوت از افراد خیر خلاق است.

منبع: hidoctor.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس