کاهش اضطراب کنکور با این راهکارها

مجموعه : خبرهای علمی

اضطراب كنكور كارداني,اضطراب كنكور ارشد,اضطراب كنكور ازمايشي

کاهش اضطراب کنکور با این راهکارها

داشتن تغذیه خوب، استراحت کافی، روش‌های اصولی مطالعه و تن‌آرامی می‌تواند اضطراب موقعیتی کنکور را کنترل کند.

عبدالله امیدی با بیان اینکه کنکور می‌تواند برای برخی فاجعه‌آمیز تلقی شود، اظهار داشت: افرادی که همه امید و زندگی‌شان را قبولی در کنکور به ویژه در رشته و دانشگاهی خاص می‌دانند در صورت عدم قبولی دچار شکست و ناکامی می‌شوند.

وی با تأکید بر نسبت به شیوه فرزندپروری والدین در شکل‌گیری این نوع نگرش تصریح کرد: برخی خانواده‌ها به پیشرفت بیشتر از رشد عاطفی و هیجانی کودک اهمیت می‌دهند که در این شرایط کودک سعی می‌کند نقطه‌ای بالا را برای خود در نظر بگیرد و تحت هر شرایطی به آن دست پیدا کند در حالی که فردی از نظر روانی سالم است که علاوه بر دستیابی به موفقیت از نظر هیجانی و عاطفی نیز رشد کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: کنکور می‌تواند اتفاقی بزرگ تلقی شود اما اگر به منزله همه چیز در زندگی باشد آن وقت عدم موفقیت در آن به معنی از دست دادن همه چیز است. متأسفانه بیان این جمله که کنکور سرنوشت‌ساز است از سوی جامعه به ویژه اولیای مدرسه می‌تواند موجب شکل‌گیری چنین تفکری در دانش‌آموزان شود. این در حالی است که یادگیری مهارت‌های زندگی و قابلیت‌هایی که بر اساس آن فرد می‌تواند خود را با محیط اجتماعی سازگار کند بیش از قبولی در کنکور اهمیت دارد.

امیدی ادامه داد: کنکور می‌تواند در سرنوشت فرد تأثیر داشته باشد اما به منزله همه چیز و نهایت موفقیت نیست چرا که شکل‌گیری این تفکر موجب اضطراب می‌شود و اگر این ذهنیت را که قبولی کنکور نهایت موفقیت است در ذهن دانش‌آموز شکل گیرد موجب می‌شود تا نتواند ذهن خود را سر جلسه امتحان متمرکز کند و دچار فراموشی موقتی شود.

وی افزود: شکل‌گیری این تفکر که کنکور بخشی از زندگی است می‌تواند اضطراب و استرس فرد را کاهش دهد از طرفی داشتن تغذیه خوب، استراحت کافی، روش‌های اصولی مطالعه و تن‌آرامی می‌تواند اضطراب موقعیتی کنکور را کنترل کند.

متخصص حوزه بهداشت روان خاطرنشان کرد: فردی که بهتر بتواند هیجان‌ ترس، اضطراب و احساس ناامیدی را مهار کند توان بیشتری برای رویارویی با امتحان دارد.

 

منبع:فارس

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس