مروری بر دوبرال

وارد آمدن ضر به سر می تواند باعث زوال عقل شود

ضر به سر

زوال عقلی با ضربه خوردن سر!

محققان طی جدیدیترین تحقیقات نتایجی را به دست اوردند که به تازگی دریافتند  جراحت‌های شدید و ضربات شدید به  سر خصوصا اگر در دوران مبیانسالی اتفاق بیفتد می تواند باعث بروز آسیب های در مغز مانند زوال عقل شود. که میزان بروز این مشکل بستگی به شدت ضربات وارده به سر دارد

ضربه به سر باعث زوال عقلی می شود
محققان میزان خطر ابتلا به زوال عقل را در بین اشخاص کمتر از ۶۵ سال که از عوارض ضربه مغزی رنج می‌برند، مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیقات وضعیت سلامت بیش از ۴۰ هزار بیمار فنلاندی بین ۱۸ تا ۶۵ سال که به دلیل ابتلا به ضربه مغزی خفیف، متوسط یا شدید بین سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۴ میلادی در بیمارستان بستری شدند، به مدت ۱۱ سال مورد بررسی و ردگیری قرار گرفت.

در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که در اشخاص مبتلا به ضربه مغزی میزان خطر ابتلا به زوال عقل در مقایسه با سایرین بیشتر است و شدت این خطر به شدت جراحت اولیه بستگی دارد.

بر اساس این تحقیقات ۳٫۵ درصد از اشخاص مبتلا به ضربه مغزی متوسط و شدید، در سال‌های بعدی زندگی خود به بیماری‌های انحطاط عصبی مانند زوال عقل مبتلا می شوند. این میزان به طور چشمگیری بیش از میزان متوسط ابتلای اشخاص همسن گروه مورد آزمایش است که دچار ضربه مغزی نشده‌اند.

این در حالی است که تنها ۱٫۶ درصد از اشخاص مبتلا به ضربه مغزی خفیف به بیماری‌های انحطاط عصبی مانند زوال عقل مبتلا می شوند. بنابراین اشخاص مبتلا به ضربه مغزی متوسط و شدید در مقایسه با اشخاص مبتلا به ضربه مغزی خفیف، ۹۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLOS Medicine منتشر شده است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس