آیا پرتوهای لیزر سرطان زا می باشد؟

مجموعه : خبرهای علمی

پرتوهای لیزر

آیا پرتو لیزر سرطان زا ست؟

لیزر یک نوع درمان کننده جدید می باشد که به علم پزشکی راه پیدا کرده و توسط آن نیز می توان بسیاری از اقدامات پزشکی را انجام داد.هم به صورت زیبایی استفاده می شود هم به صورت درمانی .اما آیا واقعا پرتوهای آن می تواند باعث ایجاد بیماری و سرطان شود؟

آیا لیزر سرطان زاست و کاربرد لیزر چیست؟
دکتر رضا فکرآزاد، رییس انجمن پزشکی لیزری ، با تاکید بر اینکه انرژی لیزری که در پزشکی استفاده می شود سرطان زا نیست ، گفت : انرژی این لیزرها بین ۶۰۰ تا هزار و ۲۰۰نانومتر است و لیزرهای زیر ۳۰۰ نانومتر سرطان زا هستند.

همچنین لیزرهای پزشکی در سطح تابانده می شوند و به عمق نفوذ نمی کنند بنابراین نمی توانند سرطان زا باشند.لیزر حتی در درمان زخم های بیماران سرطانی استفاده می شود البته باید توجه داشت که به تومور سرطانی تابانده نشود.

در کودکان و سالمندان نیز باید از لیزرهای کم توان استفاده کرد و باید توجه داشت که به صفحات رشد کودکان تابانده نشود. مساله تقاضا سبب ورود لیزر به حوزه زیبایی شده است اما نباید تصور کرد که لیزر تنها برای زیبایی کاربرد دارد درحالی که در بسیاری از مسایل درمانی مانند درمان زخم های دیابتی و زخم های ناشی از سرطان ها استفاده می شود و خاصیت ضددرد و ضدالتهابی دارد.

در مورد انجام لیزر در مراکز زیبایی و سالن های آرایشی می توان گفت باید فرهنگ سازی کرد و ذائقه مردم را در زمینه لیزر از زیبایی به سمت تشخیص و درمان بیماری‌ها برد تا تصورها و تقاضاهای نادرست در این زمینه کاهش یابد.

افراد قبل از مراجعه به مرکزی برای استفاده از لیزر باید نسبت به داشتن تخصص پزشک مربوطه درخصوص کاربرد لیزر و همچنین تابلو و سربرگ های مطب توجه داشته باشند و برای اطمینان می توانند اسامی افراد متخصص در این زمینه را در سایت انجمن پزشکی لیزری مشاهده کنند.

همه تخصص های پزشکی می تواند از لیزر استفاده کنند البته باید دوره های مربوط به نحوه استفاده از این فناوری را گذرانده باشند چراکه ایمنی کاربران و بیماران همچنین همراهان آنها بسیار حائز اهمیت است.

 هرچند مباحثی مانند لیزر، سلول های بنیادی و نانو انقلابی در حوزه علم و فناوری به شمار می روند اما در افکار عمومی انتظارات مردم را بالا برده است؛ اما مردم باید بدانند که این علوم هنوز در مراحل اولیه هستند. این تصور اشتباه سبب برخی سوء استفاده ها در این حوزه شده است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس