مروری بر دوبرال

اثرات منفی موبایل بر روی چشم ها

اثرات منفی موبایل

موبایل باعث تغییر حالت چشم می شود!

امروزه استفاده از موبایل و گوشی های هوشمند در میان تمام مردم جهان بسیار فراگیر شده است.اما طی جدیدترین تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان استفاده بیش از حد موبایل و تلفن همراه باعث تغییر حالت چشم ها می شود.البته منظور از این موضوع تنها ضعیف شدن و عینکی شدن چشمان افراد نیست.

کردیم که به ما می‌گفتند نباید به این دستگاه‌ها بیش از اندازه نزدیک شویم. به واسطه آن‌که به چشمان ما آسیب وارد می‌کنند. اکنون پزشکان به کاربران هشدار داده‌اند که دستگاه‌های همراه ممکن است به چشم‌ آن‌ها آسیب جدی وارد کنند.

با اختراع انواع مختلفی از گجت‌های هوشمند به ویژه گوشی‌های هوشمند هر کاربری در عمل چیزی مشابه با یک تلویزیون یا مانیتور را در هر مکانی با خود حمل می‌کند و در تمامی ساعات شبانه‌روز چشمان خود را با نگاه مستمر به این ابزار کوچک آزار می‌دهد. کافی است یک حساب سرانگشتی انجام دهید تا متوجه شوید در طول چند سال اخیر تا چه اندازه به این ابزارهای کوچک نگاه کرده‌اید و ناخواسته به چشمان خود آسیب زده‌اید. اکنون پژوهشگران موضوع نگران کننده دیگری در ارتباط با گوشی‌های هوشمند بیان کرده‌اند که برای آن هیچ راه چاره‌ای وجود نخواهد داشت.

گزارشی که سایت وایرد به تازگی منتشر کرده نشان می‌دهد تمایل بیش از اندازه ما به استفاده از گوشی‌های هوشمند ممکن است باعث تغییر حالت چشمان ما شوند. اندرو باستاوروس، متخصص چشم، پژوهشی در این ارتباط انجام داده و گفته است: «در چند دهه اخیر افراد بیشتری نزدیک‌بین شده‌اند. پیامدهای این اتفاق ناگوار این نیست که افراد بیشتری به عینک احتیاج پیدا کرده‌اند، بلکه این مشکل باعث به وجود آمدن یک وضعیت پاتولوژیک شده است.»

در حالی که باستاوروس به شکل روشنی گوشی‌های هوشمند را مورد انتقاد و نکوهش قرار نمی‌دهد، اما موضوع دیگری را مطرح می‌کند. او می‌گوید: «متوجه نشده است گوشی‌های هوشمند چگونه باعث شده‌اند تا شکل و وضعیت چشم بیماران تغییر پیدا کنند.» او در بخشی از صحبت‌های خود گفته است: «فرض من بر این است که مردم به دلیل استفاده بیش از اندازه از گوشی‌های هوشمند، مجبور هستند از فاصله نزدیک‌تری به گوشی هوشمند خود خیره شده و مطالب را مطالعه کنند.

همین موضوع به‌طور ناخواسته چشمان را مجبور می‌سازد برای پاسخ‌گویی و واکنش به نیازهای زیست محیطی به نزدیک بینی متمایل شوند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این موضوع به فاصله کوتاهی یک واکنش ژنتیکی یا زیست محیطی را به همراه خواهد داشت.

به مرور زمان و با توجه به تغییرات ژنتیکی افراد که از ابزارهایی همچون گوشی هوشمند استفاده می‌کنند برای جست‌وجوی مطالب خود به راهکارهایی همچون بزرگ‌نمایی تصاویر روی خواهند آورد تا با وضوح بیشتری مطالب و تصاویر را مشاهده کنند. این راهکاری است که عمدتا افرادی که دچار اختلال دید هستند از آن استفاده می‌کنند.»

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس