علت مرگ میلیون ها نفر در تمدن باستانی مکزیک مشخص شد

تمدن باستانی مکزیک

دلیل مرگ میلیون ها انسان در تاریک ترین دوران تاریخ جهان

در طول تاریخ کشته شدگان بسیاری وجود دارند که شاید علت کشته شدن ان ها چندان مشخص نباشد.در جدیدترین تحقیقات علت کشته شدگان تمدن تاریخی مکزیم مشخص شد که بر اثر یک بیماری واگیردار بسیاری از مردم جان خود را از دست داده اند.

براساس گزارش CNN،‌ اكنون دانشمندان موفق به شناسايی بيماری شده اند كه منجر به آغاز مرگبارترين بيماری همه گير در اين فصل تاريک از تاريخ شده است، بيماري كه ۸۰ درصد از جمعيت بوميان مكزيک را، نزديک به ۱۵ ميليون نفر،‌به كام مرگ كشاند.

DNA استخراج شده از دندان قربانيان بيماري همه‌گير سال‌هاي ۱۵۴۵ تا ۱۵۵۰ اولين مورد ابتلا به سالمونلا در آمريكا را نشان مي‌دهد. اين نامي است كه امروز روی اين بيماری گذاشته شده‌است، در زماني كه بيماري در مكزيک و گواتمالا شيوع پيدا كرد، بوميان آن را cocoliztli (به معنی مورچه) می ناميدند.

در دوران اين همه‌گيري يكي از فاتحان جهان جديد به نام فري خوان دي توركومادا درباره بيماري نوشته‌است: تب واگيردار، سوزنده و مداوم بود، زبان خشک و سياه می شد و تشنگي تمامي نداشت. افرادي كه به اين بيماري مبتلا می شدند نشانه هايی مانند هذيان،‌ بی خوابی،‌ تشنج، خونريزی و استفراغ شديد از خود نشان می دادند.

تا پيش از تحقيق جديد،‌ برای تمامی اين نشانه ها دليل طبيعی ديگری متصور می شد،‌اما اكنون محققان ماكس پلانك در آلمان براي اولين بار نشانه مستقيم ژنتيكی را از بيماری سالمونلا از بقايای قربانيان اين همه گيری وسيع به دست آورده اند. بيش از ۳۰ اسكلت انسان از شهر اوآكساكا در مكزیک از زمين بيرون كشيده شد،‌ محلی كه قربانيان اين بيماری همه گير صدها سال پيش در آن دفن شده‌ بودند.

محققان با استفاده از تكنيک تشخيص DNA جديدي به نام ابزار تحليل گر هم تراز متا ژنوم، يا MALT، موفق به كشف رشته ای از باكتری به نام Paratyphi C از خانواده سالمونلا انتريكا شدند كه احتمالا توسط اسپانيايی ها به جهان جديد منتقل شده است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس