منشا مركبات جهان از کجا می باشد؟

منشا مركبات جهان

ریشه یابی قدمت و منشا مرکبات جهان

مرکباتی که امروزه استفاده می کنیم در واقع از جمله میوه هایی هستند که از جاهایی دیگر آورده شدند و شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید منشا ان ها کجاست و چگونه به اشکال امروزه در امده اند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

گروهی از دانشمندان براساس شواهد ژنتیکی به این نتیجه رسیده اند که اولین مرکبات جهان حدود ۸ میلیون سال پیش از انتشار در سایر نقاط زمین، در دامنه های جنوب شرقی هیمالیا روئیده اند.

مركبات امروزی ادامه نسل همان درختان ابتدايی هستند که به تدریج تنوع پیدا كرده و میوه هایی مانند پرتقال و لیمو را ايجاد كردند.

اگر چه مرکبات بخش وسیعی از باغ های میوه جهان را تشکیل می دهند اما قدمت آن ها تاکنون مشخص نبود. دانشمندان در آمریکا و اسپانیا برای كشف ريشه باستانی مرکبات ژن های بیش از ۵۰ نوع مختلف از میوه های آنها از پرتقال ماندارین چینی گرفته تا پرتقال سویل را تحلیل کردند.

با وجود اينكه مدارک فسیلی چندانی از مرکبات وجود ندارند اما محققان در اين پژوهش جديد از فسیل ۸ ميليون ساله یک برگ که در جنوب شرقی چین كشف شده كمک گرفتند. نتيجه ای بررسی ها نشان داد مرکبات مدرن از چندین گونه طبیعی مشتق شده‌اند که در مناطقی مانند بخش شرقی آسام، شمال میانمار، و غرب استان یونان چین می روئيده اند.

با تغيير آب و هوا درحدود ميليون ها سال پيش، و ضعيف‌ شدن بادهای موسمی و همچنين خشك‌تر شدن هوا، این گیاهان فرصت پيدا كردند از هیمالیا در سراسر جنوب شرقی آسیا پراکنده شوند. گیاهان سپس در حدود ۴ میلیون سال پيش در مابقی جهان از جمله استرلیا پراکنده شدند.

بررسی های محققان نشان می دهد مرکبات مدرن نتیجه میلیون ها سال تکامل و هزاران سال اصلاح نژاد گياهان به دست انسان هستند. نقشه های ژنتیکی انواع مختلف مرکبات امروزی به دانشمندان کمک می کند دریابند کدام میوه ها در برابر آفت ها مقاومت بيشتری دارند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس