ناسا در حال بررسی خودکشی نهنگ ها

درگل‌ماندگی وال‌,ماهواره‌,توفان‌ خورشیدی,ناسا , بررسی خودکشی نهنگ ها,خودکشی نهنگ ها

خورشید عامل خودکشی نهنگ هاست؟

ناسا در جدیدترین تحقیقات خود در پی یافتن علت خودکشی دسته جمعی نهنگ ها و دلفین ها می باشد و همچنین در گل ماندن وال ها.ناسا دلیل این امر را اختلال در امواج مغناطیسی دریافتی می داند زیرا مسیریابی این موجودات با استفاده از امواج مغناطیسی صورت می گیرد و اختلال در آن موجب اختلال در مسیریابی خواهد شد.

دلیل خودشکی نهنگ ها
ناسا درحال بررسی یکی از قدیمی‌ترین معماهای طبیعت است: چرا وال‌ها یا دلفین‌های کاملا سالم به ناگهان قدرت مسیریابی خود را از دست داده و در ساحل دریاها به گل می‌نشینند و جانشان را از دست می‌دهند؟
از آنجایی كه در هربار به گل نشستن وال‌ها یا دلفین‌ها ممكن است صدها وال یا دلفین در سالح به دام بیافتند،‌این معما به موضوعی مهم تبدیل شده و دانشمندان به تازگی مقصر اصلی این رفتار مرگبار ماهی‌های بزرگ را شناسایی كرده‌اند: خورشید.

به گفته آنتی پولكینن از مركز پروازهای فضایی گودارد ناسا، نظریه‌های مختلفی درباره به گل نشستن این جانداران وجود دارد كه یكی از مهم‌ترین آنها مختل شدن امواج مغناطیسی است كه دریافت می‌كنند زیرا این جانداران برای مسیریابی از میدان مغناطیسی استفاده می‌كنند.

دانشمندان برای سال‌ها به دنبال توضیح این رویداد ناراحت‌كننده بودند و مداخله تجهیزات مدرن از جمله سیستم‌های سونار با فركانس پایین كه مورد استفاده نیروی دریایی ارتش آمریكا قرار دارد را عامل آن می‌دانستند. اما اگرچه این تجهیزات می‌توانند باعث گیجی وال‌ها یا دلفین‌ها شوند،‌ اما به تنهایی قادر به آن نیستند كه این جانداران را در سواحل دریاها به دام بیاندازند.

از این رو محققان به جستجوی پدیده‌ای پرداختند كه تاثیر همگانی‌تر و وسیع‌تری نسبت به فعالیت‌های انسانی داشته باشد و در نهایت به فعالیت‌های خورشیدی و اثر آن بر میدان مغناطیسی زمین رسیدند.

مطالعات پیشین بر تاثیر گرانش ماه روی مختل شدن سیستم مكان‌یابی این ماهی‌ها متمركز شده بودند، اما تاكنون كسی موفق به یافتن ارتباط میان كشش گرانشی ماه و این رویداد‌ها كه سالانه تكرار می‌شوند،‌ نشده‌است. از این رو اكنون محققان قصد دارند توفان‌های خورشیدی را به عنوان مقصر اصلی به گل نشستن نهنگ‌ها و دلفین‌ها مورد بررسی قرار دهند.

توفان‌های خورشیدی به واسطه فوران تشعشعات خورشیدی به سوی لایه مگنتوسفر اتمسفر زمین ایجاد می‌شوند، و می‌توانند منجر به از كار افتادن ماهواره‌ها،‌ قطع برق و مختل شدن سیستم جی پی اس شوند. این ذرات باردار به اندازه‌ای قدرتمند هستند كه می‌توانند به راحتی به درون بدنه یك فضاپیماها نفوذ كنند و اولین دفاع زمین در برابر این ذرات، لایه حفاظتی مغناطیسی سیاره است كه گاه این لایه نیز در برابر قدرت این ذرات كم می‌آورد.

به همین دلیل است كه دانشمندان اكنون قصد دارند این توفان‌ها را به عنوان مقصر اصلی مرگ گروهی والها درنظر گرفته و از این دیدگاه روی آنها مطالعه كنند.

به گل نشستن گروهی وال‌ها و دلفین‌ها تقریبا هرسال تكرار می‌شود: در سال ۲۰۱۵ نزدیك به ۳۳۷ وال مرده در سواحل پاتاگونیا در جنوب شیلی كشف شدند و این پدیده به بزرگترین درگل‌ماندگی وال‌ها در تاریخ تبدیل شد. در سال ۲۰۰۹ نزدیك به ۵۵ نهنگ قاتل در ساحل آفریقای جنوبی به دام افتادند و در سال ۲۰۱۶ نیز نزدیك به ۸۰ وال در خلیج بنگال در سواحل هند در ساحل گیر كردند.

منبع: hamshahrionline.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس