به پرندگان ارزن بدهید

غذا دادن به پرندگان در زمستان,حشرات,محیط زیست ,به پرندگان ارزن بدهید,روزهای زمستان

لطفا هرگز به پرندگان خرده نان ندهید!!

اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد هستید که در زمستان به پرندگان غذا می دهید بهتر است که آن ها دانه هایی مانند ارزن و یا گندم بدهید و از دادن خرده های نان به پرندگان خودداری نمایید.زیرا خمیر نان در گلوی پرندگان باد می کند و باعث خفگی پرندگان و مرگ آنان می شود خصوصا پرنده های کوچک.

به پرندگان ارزن و گندم برنج پخته شده بدهید
بارش برف نعمت الهی است اما در این میان موجب سرگردانی پرندگان برای تهیه دانه می شود زیرا با نشستن برف بر روی زمین و نبودن حشرات، پرندگان برای تامین غذای مورد نیاز خود با مشکل مواجه می شوند.
روزهای زمستان کوتاه و شب های آن سرد و طولانی است از این رو باعث می شود تا پرندگان به اندازه کافی به غذای اصلی خود که کرم و حشره است دسترسی نداشته باشند، حتی دانه ها و یا برخی میوه های درختی هم زیر برف مدفون می شوند.

پرندگان حیواناتی خونگرم هستند بنابراین زمانی که درجه حرارت هوا تغییر می کند آنها دمای بدن خود را حفظ می کنند و برای این کار به غذای کافی نیاز دارند اما در فصل سرد سال دسترسی به غذا برایشان دشوار می شود.
از این رو با توسعه شهرنشینی و از بین رفتن درختان و به دنبال آن کاهش غذای پرندگان چند سالی است تب غذا دادن دستی به پرندگان به ویژه در شهرها رونق گرفته است که موافقان و مخالفان خاص خود را دارد اما چیزی که در این میان تا حدودی فراموش شده نوع غذایی است که باید به پرندگان داده شود.

اسماعیل کهرم یک پرنده شناس معتقد است بهتر است به پرندگان دانه های مغذی با کالری بالا مانند ارزن یا گندم داده شود.
وی گفت: غذا دادن دستی به پرندگان شهری و تا حدودی اهلی در فصول سرد سال ایرادی ندارد زیرا در این زمان دانه ها زیر برف مدفون می شوند و حشرات یا مرده اند و یا در خواب به سر می برند.

وی تاکید کرد: اما مساله مهم نوع غذایی است که به پرندگان داده می شود، برخی عادت دارند خرده نان ها را در لبه پنجره ها می ریزند در حالی که این غذا موجب خفگی پرندگان به ویژه در جوجه های ۵ تا ۶ ماهه و حتی یکساله می شود چون خمیر این نان ها در گلوی پرندگان گیر کرده خیس خورده و ورم می کند و در نهایت آنها را خفه می کند.

کهرم اظهار کرد: بنابراین دادن غذای دستی به پرندگان کمک به ادامه حیات آنها است و ایرادی ندارد چون بال و پر جوجه های حتی یکساله هنوز کامل نشده در نتیجه مسافت زیادی را برای تهیه غذا نمی توانند طی کنند و زود خسته می شوند اما باید دقت کنیم که چه غذایی به آنها می دهیم.
مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: غذاهایی مانند ارزن، گندم و برنج پخته شده برای روزهای برفی پرندگان مناسب است زیرا در این روزها نیاز به کمک دارند.

منبع: irna.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس