آیا جلبک ها باعث تکامل انسان شده اند؟

 تخم پرندگان, سخت پوستان, رژیم غذایی,تکامل انسان,جلبک,  توسعه مغز بشر,  افزایش جریان خون

آیا جلبک های دریایی به اجداد اولیه ما کمک کردند؟

به تازگی دانشمندان کشف کرده اند که مواد معذی موجود در جلبک ها باعث رسد و تکامل انسان شده اند و همچنین باعث تقویت و شکل گیری مغز پیچیده انسان شده است.جلبک ها دارای انواع ویتامین ها و مواد مغذی و معدنی مناسب برای بدن انسان می باشدند که برای رشد و افزایش تمرکز و سلامت بدن و مغز به ان ها نیاز داشته است.

محققان دانشگاهی در جنوب دانمارک به تازگی پژوهشی انجام داده اند که شامل انواع ِ مختلفی از جلبک ها می شود که می توانستند مواد مغذی جهت توسعه یک مغز پیچیده را در میلیون ها سال پیش، فراهم کنند که در نهایت موجب تکامل ما از اجداد بدوی انسانی به انسان مدرن امروزی می شود. جلبک ها شامل مواد مغذی ضروری برای ایجاد و توسعه مغز بشر امروزی هستند، این مواد شامل تائورین، منیزیم، زینک(روی)، ویتامین B12، ید و اسیدهای چرب اشباع نشده میباشد. طبق مطالعات انجام شده بیشتر این مواد مغذی در رشد سیستم عصبی مرکزی موثر هستند و به بهبود برخی ویژگی ها از جمله حافظه، تمرکز، زبان و افزایش جریان خون در مغز کمک می کنند.

پروفسور ئول جی. موریتسن در یک مصاحبه گفت: «مواد مغذی مورد نیاز برای این انتقال از اجداد بدوی به انسان خردمند (Homo sapiens) -آخرین نسل بشر که بسیار به بشر امروز شبیه است- در درون جلبک ها در دسترس بود. در شیوۀ زندگی ساحلی جلبکها به وفور وجود دارند و قابل برداشت هستند، جلبک منبع قابل توجهی از فرآورده های ثابت غذایی میباشد.»

اصل و نسب انسان از نزدیک ترین خویشاوندان خود یعنی شامپانزه ها در ۵ تا ۷ میلیون سال پیش انشعاب یافته است. حدود ۲ تا ۲٫۵ میلیون سال پیش زمانی که اجداد بدوی انسان ها کنترل زمین ها را بدست گرفتند دشت های افریقا شامل تحول و توسعه عظیم محیطی قرار گرفته بودند. محققان استدلال می کنند همین دلیل سبب شد که بشر مجبور شود برای یافتن غذاهایی مانند ماهی، سخت پوستان، حلزون ها، تخم پرندگان و جلبک دریایی به سواحل رو بیاورد.

به گفته محققان، جست و جو برای یافتن غذا در فواصل طولانی موجب راه رفتن بر روی دو پا شد و زمانی که محدوده های بزرگتری پیموده شد موجب پدیدار شدن قد و قامت های مختلف برای بدن انسان شده است. بدون شک در مورد اجداد بدوی ما این سبب ایجاد تغییرات قابل ملاحظه ای در رژیم غذاییشان شده است. به محض رسیدن بشر به ساحل جلبک های دریایی نیاز کمتری به توانایی شکار نسبت به سایر غذاها داشتند، همچنین بسیار خوشمزه و بسیار مغذی بودند.

جلبک های دریایی در طول تمام مناطق داخلی ساحل (مناطقی که به هنگام اوج جزر و مد پوشیده می شوند و به هنگام جزر و مد پایین پوشیده از آب نیستند) از سطح بالای آب تا مناطق زیرین ساحل (مناطقی که در زمان جزر و مد پایین زیر خط آب هستند و صخره های مرجانی از ساکنین این نواحی از زیر آب می باشند.) قابل یافت می باشند و می توانند به آسانی و بارها و بارها توسط اعضای خانواده حتی زنان و بچه های انسان کهن برداشت شوند. محققان استدلال می کنند که بشر در آن زمان به طور کاملا اتفاقی شروع به خوردن این مواد بسیار غنی (برای رشد مغز) کرد. در حالی که همزمان در آغاز سفر کند ولی مداوم رشد مغز خود بوده اند. محققان صرفا در این مورد گمانه زنی می کنند اما این یک ایده جذاب به نظر می رسد.

منبع: bigbangpage.com – iflscience.com

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس