علت اختلاف رنگ دو چشم برخی از افراد چیست؟

مجموعه : آیا میدانید

اختلاف رنگ دو چشم

چرا رنگ دو چشم بعضی از افراد با هم متفاوت است؟

برخی از افراد هستند که رنگ دو چشم آن ها متفاوت می باشد و این امر یه پدیده جالب و در عین حال عجیب می باشد.اما علت ان چیست؟در واقع این مشکل یک نوع اختلال ژنتیکی می باشد که در غلظت و میزان ملانین موجود در بدن و عنبیه چشم ایجاد می شود و دو رنگ متفاوت در چشم را به وجود می آورد.

اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia چیست؟

به دلیل یک اختلال به نام اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia رنگ هر چشم متفاوت از چشم دیگر می‌شود. علت این تفاوت رنگ، بروز دگرگونی در غلظت و میزان *ملانین Melanin موجود در بدن است که سبب تفاوت در رنگ پوست، مو و چشم افراد از نژاد‌های مختلف می‌شود. نام این اختلال برگرفته از یک واژه باستانی یونانی به معنی دگرگونی است و براساس آمار‌ها کمتر از دویست هزار نفر در آمریکا دچار این اختلال هستند.

*ملانین Melanin: یک اصطلاح گسترده‌ای برای گروهی از رنگدانه‌های طبیعی موجود در بدن بسیاری از موجودات زنده است. ملانین مشتق شده از اسید آمینه تیروزین است، با این حال از اسیدهای آمینه ساخته نشده است و یک پروتئین نیست. رنگدانه‌ای است که در یک گروه تخصصی از سلول‌های شناخته شده به عنوان ملانوسیت‌ها تولید می‌شود. سه نوع اساسی از ملانین وجود دارد: eumelanin، pheomelanin، و neuromelanin است. رایج‌ترین نوع eumelanin است که به رنگ “سیاه ” و “قهوه‌ای” تولید می‌شود. Pheomelanin سیستئین حاوی پلیمر قرمز – قهوه‌ای از واحدهای بنزوتیازین تا حد زیادی مسئول رنگ قرمز مو و کک و مک است.

افزون بر انسان ها، این اختلال در سگ، گربه و اسب‌ها نیز مشاهده می‌شود. رنگ چشم در نتیجه رسوب ملانین در عنبیه چشم ایجاد می‌شود که مسئول دریافت نور ورودی به جشم است. افراد دارای چشم آبی دارای مقدار کمی ملانین هستند در صورتی که افراد با چشم قهوه‌ای بیشترین میزان ملانین را دارند.

معمولاً نوزاد هنگام تولد چشمان روشنی دارد و به تدریج با افزایش میزان ملانین در بدن، رنگ نهایی چشم کودک که کاملاً ژنتیکی است تشکیل می‌شود.اما در افراد دارای اختلال هتروکورمی پخش شدن ملانین به صورت نامتقارن در چشم‌ها رخ می‌دهد و این سبب می‌شود رنگ چشم‌ها متفاوت شوند.

گاهی  اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia ناشی از کدام بیکاری ها می تواند باشد؟
براساس پژوهش‌های انجام شده در بیشتر موارد اختلال هتروکرومی درانسان‌ها خوش خیم است و مشکل سلامتی در آن‌ها ایجاد نمی‌کند، اما در برخی موارد این اختلال ناشی از بیماری هایی، چون:
– سندرم سولزبرگر
– بیماری بورونویل
– بیماری هیرشپرونگ
– سندرم هورنر
– سندرم پری رومبرگ
– بیماری فون واردنبرگ

می‌تواند باشد.

 

دلایل غیر ژنتیکی بروز اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia:
– دیابت
– جراحی چشم
– گلوکوم
– آسیب به چشم
– سندرم پراکندگی رنگدانه چشم
– تورم چشم‌ها
– تومور دراثر امواج پرتو‌های رادیو اکتیو

 

گونه های مختلف  اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia:
این اختلال خود از گونه‌های مختلفی تشکیل شده است و در برخی موارد فرد دارای یک چشم آبی و یک چشم قهوه‌ای است، در برخی گونه‌های دیگر چشم فرد دارای طیف‌های مختلفی از رنگ است به طوری که مرکز عنبیه به یک رنگ و اطراف کره چشم به رنگ دیگر است.

تشخیص اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia چگونه است؟
تشخیص این اختلال با استفاده از معاینه بالینی توسط چشم پزشک یا آزمایش خون ومطالعه درخصوص کروموزوم‌های بدن انجام می‌شود.

درمان  اختلال هتروکرومی مرکزی Central heterochromia:
درصورتی که این اختلال تنها جنبه ژنتیکی داشته باشد به درمان خاصی نیاز ندارد و فرد می‌تواند از زیبایی چشمان خود لذت ببرد، درصورت علاقه فرد استفاده از لنز‌های رنگی طبی هم می‌تواند برای یکسان نشان دادن رنگ چشم‌ها مورد استفاده قرار گیرد.در مورد مواردی که علل آن موارد دیگر است باید با پزشک تان مشورت کنید.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس