چه کسانی دچار بختک یا فلج خواب می شوند؟

مجموعه : آیا میدانید

 پرخوری,خواب ناکافی,دچار بختک ,فلج خواب

چه عواملی باعث ایجاد بختک در خواب می‌شود؟

شاید بسیاری از ما تجربه ای به نام بختک را داشته باشیم.احساس فشار بر روی قفسه سینه و تنگی نفس و تکان نخوردن دست ها و پاها به طوری که احساس فلج بودن به شما دست می دهد و حس می کنید کسی بر روی قفسه سینه شما نشسته است.این حالت در اصطلاح علمی به فلج خواب نیز معروف می باشد.

درباره بختک و روش های جلوگیری از آن بیشتر بدانیم
دکتر قاسم قاضی متخصص روانشناسی پیرامون علت ایجاد پارالسیس (بختک) اظهار داشت: در حقیقت بختک بیشتر در گذشته و هنگامی که افراد شب‌هنگام زیر درخت می‌خوابیدند، در اثر انتشار گاز دی‌اکسید کربن از درخت و تنفس آن توسط انسان حالتی شبیه خفگی یا به اصطلاح بختک ایجاد می‌کرد.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از بختک لازم است افراد استرس خود را کنترل کرده و تغذیه مناسب داشته باشند، اظهار داشت: خودداری از پرخوری قبل از خواب و نیز خواب منظم و کافی جلوی این امر را می‌گیرد.

وی افزود: امروزه که بیشتر افراد آپارتمان نشین شده‌اند، گاهی کابوس‌های وحشتناک شبانه، بی‌حسی و فلج شدگی بدن در هنگام خواب و گاهی لحظات ابتدایی پس از خواب و در زمان هوشیاری در آنها ایجاد می‌شود که اصطلاحا گفته می‌شود دچار بختک ‌شده‌اند.

قاضی در خصوص مراحل ایجاد پارالسیس (بختک) گفت: احساس خطر و حضور یک فرد خارجی در اطراف، احساس خفگی و فشار در قفسه سینه و حس خروج روح از بدن در هنگام پارالسیس (بختک) در فرد ایجاد می‌شود و فرد قدرت تکلم و توانایی کنترل اعضای بدن خود را از دست می‌دهد.

این متخصص روانشناسی عنوان کرد: عوامل مختلفی از قبیل استرس‌ زیاد در طول روز، تغذیه نامناسب، خواب ناکافی و نامنظم و نیز پرخوری قبل از خواب از عوامل ایجاد بختک است.

وی اظهار داشت: برای پیشگیری از بختک لازم است که افراد استرس خود را کنترل کرده، تغذیه مناسب داشته و از پرخوری قبل از خواب خودداری کنند و خواب منظم و کافی و با شرایط مناسب داشته‌باشند.

منبع: salamaneh.com

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس