دریاچه ای پنهان در اعماق زمین از مواد مذاب

مجموعه : آیا میدانید

مواد مذاب,آتش فشان,کربن ودریاچه ای پنهان در اعماق زمین , مواد مذاب,دریاچه ای از کربن مذاب

دریاچه ای از کربن مذاب در اعماق زمین وجود دارد

شاید هنوز برخی از جوانب علمی و زمین شناسی مربوط به کره زمین ناشناخته باشد و به همین دلیل تحقیقات بسیار و جدید در این رابطه صورت گرفته است که زمین شناسان به این نتیجه دست یافتند دریاچه ای عظیم از کربن مذاب در زیر پوسته زمین وجود دارد که می تواند به صورت فواره هایی آتش فشانی فوران نماید.

جبه زمین ترکیب بسیار پیچده ای دارد. به طوریکه دانشمندان معتقدند حدود ۹۰ درصد کربن موجود در زمین در اعماق این سیاره نهفته است. از سوی دیگر تحقیقات جدید نشان می دهد احتمالا  میزان کربن موجود در زمین بیشتر از مقادیری است که دانشمندان قبلا پیش بینی کرده اند.

به هرحال در تحقیق جدید، زمین شناسان دانشگاه رویال هالووی لندن  با استفاده از حسگرهای  سیسمیک (دستگاه هایی برای اندازه گیری لرزش ها که نشان می دهد چه موادی در اعماق زمین هستند) سعی کردند میزان کربن مذاب در منطقه ای به مساحت ۱.۸ میلیون کیلومتر مربع از زمین را اندازه گیری کنند.

 آنها هنگام تحقیق در منطقه مذکور،  متوجه شدند در عمق ۲۵۰ کیلومتری زمین در غرب آمریکا دریاچه عظیمی از کربن مذاب وجود دارد. این کشف نشان داد میزان کربن موجود در زمین بسیار بیشتر از میزان پیش بینی شده، است.

محققان با تعمیم یافته های خود سعی کردند میزان احتمالی کربن موجود در تمام کره زمین را تخمین بزنند. آنها به این نتیجه رسیدند که احتمالا ۱۰۰ هزار متریک تن دی اکسید کربن در جبه بالایی زمین وجود دارد که به تدریج از طریق فوران های آتش فشانی به سطح زمین می رسد.

هیرماجومدر رهبر این تحقیق می گوید: ۱۰۰ هزار میلیارد متریک تن  واقعا مقدار زیادی کربن است. این ذخایر عظیم نشاندهنده نقش اعماق زمین در چرخه کربن جهانی است.

منبع: بیتوته

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس