ناپدید شدن بخشی از مغز یک مرد!!

مجموعه : آیا میدانید

مغز یک مرد

علت ناپدید شدن بخشی از مغز مرد

در یک پدیده نادر پزشکان زمانی که از مغز یک پیرمرد تصاویری را تهیه کردند متوجه شدند که بخش جلویی مغز وی از بین رفته و حرفه ای تو خالی وجود دارد در ادامه این پست علت این پدیده نادر را توضیح داده ایم که چگونه این امر به وقوع پیوسته است.

مردی ۸۴ ساله ایرلندی به دلیل عدم تعادل به پزشک مراجعه می کند تا دلیل ناخوشی اش را دریابد،‌ اما پزشکان با معاینه‌ او به پدیده ای عجیب پی بردند.

براساس گزارش ساينس الرت، تصاوير سی تی اسكن مغز اين بيمار نشان داد بخش بزرگی از لوب پيشانی راست مغز مرد ناپديد شده است.

مرد به خاطر افزايش دفعات زمين خوردن و احساس عدم تعادل طی چند ماه گذشته به بيمارستان مراجعه كرد و سه روز پيش از مراجعه به پزشک در سمت چپ صورتش احساس ضعف می كرد. از آنجايي كه عدم تعادل حركتي و بی حسی يک طرفه بدن در كنار هم می توانند نشانه سكته مغزی باشند، پزشكان از مغز مرد عكسبرداری كردند.

نتيجه سی تی اسكن گيج كننده بود، حفره ای بزرگ و سياه به وسعت ۹ سانتيمتر در لوب پيشانی سمت راست مرد ديده می شد. در مرحله بعدی مغز مرد با دستگاه MRI مورد بررسی قرار گرفت و پزشكان دريافتند ماده مغزی در جمجمه بيمار ناپديد نشده است، بلكه درون جمجمه اش حفره ای از هوا به نام پنوماتوكوئل ايجاد شده بود كه معمولا در بيمارانی ديده می شود كه دچار آسيب ديدگی صورت يا عفونت تنفسی شده اند يا در جمجمه آنها جراحی انجام شده است.

اما هيچ يک از اين عوامل در اين بيمار به ايجاد اين پنوماتوكوئل بزرگ منجر نشده بود. پزشكان همچنين در استخوان اتموئيد مغز مرد،‌ استخوانی كه حفره تنفسی را از مغز جدا مي‌كند، نوعی تومور خوش خيم پيدا كردند. اين بخش آسيب ديده استخوانی باعث شده بود تا هوا به درون جمجمه نشت كرده و پديده ای به نام تاثير لوله يک طرفه ايجاد كند.

اين پديده بسيار نادر اما شناخته شده است و به واسطه پوكی استخوان سينوسی ايجاد می شود. پزشكان همچنين دريافتند بيمار به دليل فشاری كه به مغزش وارد شده بود،‌ سكته خفيف مغزی را نيز رد كرده بود.

در نهايت پزشكان به بيمار اعلام كردند برای درمان مرد بايد تحت جراحی سنگين مغز قرار گيرد تا هوای درون جمجمه تخليه شود، استخوان آسيب ديده ترميم شود و تومور نيز از جمجمه خارج شود. بيمار پس از شنيدن مخاطرات اين جراحی از انجام آن انصراف داد و پس از دريافت درمان های پيشگيری از سكته مغزی، از بيمارستان مرخص شد.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس