چرا پیاز اشک ما را درمی آرود؟

مجموعه : چرا و چگونه

پیاز

علت اینکه پیاز اشکمان را در می آورد چیست؟

یکی از سوالاتی که همیشه برای ما پیش می آید این است که چرا موقع چوست کندن و یا خرد کردن پیاز اشک از چشمان ما سرازیر می شود؟این موضوع در واقع به آنزیم های داخل پوست پیاز مربوط می باشد که با آزاد شدن ان مغز به چشم فرمان می دهد که اشک را سرازیر نماید.

به گزارش میزان،  پیاز، یکی از چاشنی‌های مهم در آشپزی است و جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ‌های غذایی مختلف دارد. تقریبا همه ما مشکل اشک ریختن را هنگام پوست کندن و خُرد کردن پیاز تجربه کرده‌ایم، اما واقعا چرا پیازها باعث گریه ما می‌شوند؟!

محققان دانشگاه کلیولند براساس مطالعه اخیرشان می‌گویند که نوعی ماده شیمیایی پیچیده در پیاز وجود دارد که از این گیاه در مقابل مهاجمان حیات وحش محافظت می‌کند و دقیقا همین ماده است که باعث اشک ریختن ما موقع پوست کندن و خرد کردن پیاز می‌شود. گزارشی از مطالعه آنان در ACS Chemical Biology منتشر شده است.

این ماده شیمایی، پروپانتیال اس-اکسید (propanethial S-oxide)نام دارد که در گروه عوامل اشک‌آور (LF) قرار می‌گیرد. عوامل اشک‌آور، ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که پس از پخش شدن، باعث اشک ریختن ما می‌شوند. جالب است بدانید که فقط سه مولکول دارای این خاصیت اشک‌آور هستند و همه آن‌ها به گیاهان تعلق دارند.

 یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که هنگام خرد کردن پیاز، سلول‌های درون پیاز تجزیه می‌شوند و در همین حین نیز نوعی آنزیم آزاد می‌شود. به‌واسطه همین آنزیم، مقداری از ترکیبات شیمیایی پیاز به LF تبدیل می‌شوند.

 پس از آزاد شدن LF، عصب‌های قرنیه به مغز پیام می‌دهند که در معرض ماده تحریک‌کننده قرار دارند و درنتیجه مغز به بدن فرمان می‌دهد که برای مقابله با این عامل محرک، اشک را تولید و دفع کند.

 این آنزیم، یعنی سنتاز LF، حدود ۱۵ سال پیش کشف شد، اما دانشمندان تا قبل از این نمی‌توانستند که نحوه عملکرد آن و فرآیندهای اتمیک مربوط به ریزش اشک را با دقت بررسی کنند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس