عاقبت موسس ساختمان پلاسکوی تهران چه شد

مجموعه : اخبار گوناگون
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۴ مهر , ۱۳۹۷

  حبیب القانیان,موسس پلاسکو,حبیب اله القانیان
حبیب اله القانیان مالک و موسس ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکوی تهران توسط حبیب اله القانیان مالک شرکت پلاسکو، بزرگترین کارخانجات صنایع پلاستیک سازی در ایران ساخته شد.آیت اله طالقانی یکی از منتقدین و مخالفان آن زمان بود که میگفت نباید بلندترین ساختمات تهران توسط یهودیان ساخته شود.

حبیب اله اِلقانیان (۱۲۸۸-۱۳۵۸) سرمایه دار بزرگ یهودی بود. القانیان یکی از نخستین غیر نظامیان و نخستین یهودی اعدامی پس از انقلاب بود. وی در روز ۲۷ بهمن ۱۳۵۷ در تهران بازداشت شد و در بهار ۱۳۵۸ در زندان قصر، اعدام شد.

دادگاه القانیان,موسس ساختمان پلاسکو,اعدام حبیب القانیان
تیتیر روزنامه مبنی بر خیانت و جاسوسی حبیب الله اِلقانیان

ساختمان پلاسکو تهران صبح پنجشنبه طعمه ی حریق شد. پس از چند ساعت آتش سوزی اطفاء شد. بعد خبر رسید که آتش دوباره گُر گرفته و احتمال فرو ریختن نمای ساختمان وجود دارد. سرانجام به علت همین آتش سوزی در سازه ای فرسوده، کل ساختمان فرو ریخت؛ و سرگذشت این ساختمان عجیب تر شد.

ساختمان ۱۷ طبقه ی پلاسکو را نخستین ساختمان بلندمرتبه و مدرن ایران در تهران می دانند که بیش از نیم قرنِ پیش ساخته شد.

این ساختمان توسط حبیب الله القانیان (معروف به حاج حبیب!) رییس انجمن کلیمیان تهران، مالک کارخانه ی پلاسکو – بزرگ ترین مجموعه ی تولیدی پلاستیک و ملامین ایران – ساخته شد.

حبیب الله القانیان، متولد ۱۲۸۸ شمسی، از خانواده ای بود که به مدت چند دهه پیشگام نوآوری های تجاری و صنعتی در ایران بودند. در واقع این خانواده پس از جنگ جهانی دوم، با امتیازی که برای فروش لباس های متفقین به دست آوردند، در مسیر ثروت اندوزی قرار گرفتند. حبیب که کارش را در نوجوانی، در هتل یکی از اقوام آغاز کرده بود، با برادرانش در بازار به کار تجارت پرداخت. گفته می شود برادر حبیب به آمریکا سفری داشت و با صنعت تازه ی پلاستیک سازی آشنا شد و ایده را به ایران آورد. آن ها در سال ۱۳۳۷ شرکت پلاسکو و پس از آن، صنایع پروفیل آلومینیوم را تاسیس کردند.

عکس پلاسکو,عکس قدیمی پلاسکو,پلاسکو زمان قدیم
ساختمان پلاسکو در سال ها پیش

ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم، به عنوان نخستین برج های ایرانی، بخشی از اموال این سرمایه دار ایرانی در جهان بودند که عرصه ی تجاری بازار تهران را هم گسترش دادند. در سال های ۱۹۷۰ حبیب الله القانیان و برخی دیگر از تجار ایرانی به چین دعوت شدند و روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و چین را بنا نهادند.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دادگاهی به جرم فساد از طریق تماس با اسرائیل و صهیونیسم محاکمه و در دادگاهی توسط حجت الاسلام صادق خلخالی به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او چند روز بعد، در اردیبهشت ۱۳۵۸ اجرا شد.

در دادگاه به اسنادی اشاره شد که ساواک درباره ی ارتباط او و بسیاری دیگر از سران یهودیان ایران با اسرائیل داشته و طبق آن ها، این افراد به سرمایه گذاری های گسترده در فلسطین اشغالی پرداخته بودند. در این اسناد گفته شده بود، القانیان، مشغول احداث ساختمان چندین طبقه در نزدیکی تل آویو است؛ با بلندی سه برابر ساختمان پلاسکو تهران!

ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم پس از اعدام القانیان، مانند دیگر اموالش مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد.

ساختمان پلاسکو در تمام این سال ها، در اختیار تولیدکنندگان و فروشندگان عمده ی پوشاک بود.

ساختمان پلاسکو پس از ابتلای یک واحد آن به آتش در صبح پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵، اطفای آتش توسط آتش نشانان و شیوع دوباره ی آن، پس از چند ساعت، کمی مانده به ظهر، به طور کامل فرو ریخت.

فروریختن پلاسکو,علت تخریب پلاسکو,خراب شده پلاسکو
ساختمان پلاسکو دیگر وجود ندارد

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس