مروری بر دوبرال

چه افرادی نباید بوتاکس کنند؟

بوتاکس

بوتاکس صورت برای چه کسانی ممنوع است؟

بوتاکس  یک نوعسم بسیار قوی و شدید می باشد که می تواند در بدن انسان ایجاد فلجی نماید و در واقع از این نوع سم استفاده پزشکی و درمانی نیز می شود تا حدودی برای درمان برخی از مشکلات و میگرن ها و سردردها و همچنین برای از بین بردن چین و چروک های صورت که در پوست و عضله تزریق می شود.

این افراد بوتاکس صورت نکنند
بوتاکس از حدود ۱۰۰ سال پیش برای رفع مواردی مانند کج شدن گردن به دلیل اسپاسم عضلات گردن یا رفع انحراف چشم در افراد مبتلا به استرابیسم استفاده می شد اما از سال ۲۰۰۰ میلادی برای موارد زیبایی مانند پیشگیری یا درمان چین و چروک صورت به عنوان یک روش غیرجراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر ابوالحسن قیصری اظهار کرد: همه افراد به غیر از برخی بیماران و همچنین افرادی که در دوره های خاصی از زندگی قرار دارند، می توانند از بوتاکس برای موارد زیبایی استفاده کنند؛ بنابراین پزشکان باید پیش از تزریق بوتاکس وضعیت سلامت و بیماری متقاضی را بپرسند و افرادی راکه در این شرایط قرار دارند از تزریق بوتاکس پرهیز دهند.

محدودیت های تزریق بوتاکس صورت
فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در مورد محدودیت های بوتاکس توضیح داد: توصیه می شود مبتلایان به ام اس، بیمارانی که اختلال عصبی عضلانی دارند و مبتلایان به بیماری های مزمن کبدی و کلیوی از تزریق بوتاکس پرهیز کنند.
قیصری ادامه داد: همچنین در منابع علمی تاکید شده است، زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند، بهتر است از بوتاکس استفاده نکنند.

بوتاکس محدودیت سنی ندارد
در مورد اعمال جراحی استانداردهای سنی مختلفی وجود دارد؛ به عنوان مثال در جراحی پلاستیک بینی (راینوپلاستی) گفته می شود که حداقل سن برای زنان ۱۶ سال و برای مردان ۱۷ سال باید باشد. اما در مورد بوتاکس، به دلیل اینکه شرایط و محیط زندگی و شغل افراد همچنین فعالیت عضلانی صورت در افراد مختلف متفاوت است و افراد در هر سنی می توانند با مشکل چین و چروک صورت مواجه شوند، بنا بر تشخیص پزشک و مشکلی که برای بیمار ایجاد شده می توانند در هر سنی از بوتاکس استفاده کنند.
وی با تاکید بر اینکه بوتاکس محدودیت سنی ندارد، اظهار کرد: همه افرادی که در اثر اسپاسم های شدید یا فعالیت های زیاد عضلات صورت دچار چین و چروک شده اند، می توانند از این روش استفاده کنند و معمولا شروع سنی آن از حدود ۳۰ سالگی است.

نکات استفاده از بوتاکس
مهمترین مساله در تزریق بوتاکس استفاده از مواد استاندارد است؛ بوتاکس های استاندارد در شرکت های معتبر دنیا تولید می شود و این بوتاکس ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران مورد تایید قرار می گیرد. برخی بوتاکس های غیراستاندارد نیز در بازار ایران وجود دارد که به طریق قاچاق وارد کشور می شود و بیشتر عوارضی که در مورد تزریق بوتاکس شاهد آن هستیم، مربوط به همین بوتاکس های غیراستاندارد است.
قیصری تاکید کرد: افرادی که خواهان استفاده از بوتاکس هستند، باید مواد استاندارد بکار برند و حتما آموزش تزریق بوتاکس را دیده باشند زیرا در غیر این صورت برای بیماران، مشکلات یا عوارضی را ایجاد می کنند.

تزریق بوتاکس در ایران به عنوان روشی ساده در نظر گرفته شده است، استفاده های زیادی از آن می شود و افراد غیرمتخصص به راحتی اقدام به استفاده از آن می کنند؛ از این رو امیدواریم با نظارت هایی که سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت تعیین می کنند، از این پس متخصصانی که آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند، اقدام به استفاده از این روش کنند. تزریق بوتاکس توسط افراد غیرمتخصص غیرقانونی است و پزشکانی که خواهان تزریق هستند باید حتما دوره های آموزشی را دیده باشند.
افرادی که تزریق می کنند در مورد ماده بوتاکس و عضلات صورت باید اطلاع کافی داشته باشند و بدانند چه عضلاتی مسئول ایجاد این تغییرات در صورت هستند؛ اگر این موارد رعایت شود، بروز عوارض بسیار نادر است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای آرایــش مــو