مروری بر دوبرال

چه نوع خال و لک های پوستی خطرناک هستند؟

خال و لک های پوستی

با انواع لکه ها و خال های پوستی رایج آشنا شویم

با شیوع انواع بیماری های سرطانی خصوصا سرطان پوست این روزها نگارنی مردم از خال ها و لکه های پوستی که بر روی بدن آن ها اتفاق می افتد بسیار زیاد شده است.اما همه این خال نمی تواند نگران کننده باشد و بسیاری از آن ها بی ضرر و بی خطر می باشند که در ادامه این پست آن ها را بررسی خواهیم نمود.

کدام لکه ها و خال ها خطرناک هستند؟
در آینه به بدنتان نگاه می‌کنید و لکه‌های قرمز، قهوه‌ای و صورتی در پشت شما می‌درخشند. این لک‌های جدید از کجا آمده‌اند. قطعا، ذهنتان فورا به سرطان پوست معطوف می‌شود! اما قبل از اینکه بترسید و بدترین چیزها را تصور کنید، باید بدانید که عوامل بسیاری می‌تواند موجب لک شوند که بسیاری از آن‌ها بی‌ضرر هستند.

 

در اینجا تفکیکی از همه‌ی لک‌های پوستی رایج و نه چندان جدی که ممکن است شما متوجه آن‌ها در پشتتان شده باشید را معرفی می‌کنیم. اگر یکی از آن‌ها ظاهر شد، برای بررسی باید به یک متخصص پوست مراجعه شود. دکتر میشل پل، متخصص پوست و مدیر پزشکی در انجمن پوست سان دیگو پیشنهاد می‌کند که یک متخصص پوستِ دارای تائیدیه را بیابید. همچنین می‌توانید از سایت‌های اینترنتی که توسط دانشگاه میشیگان ارایه شده استفاده کنید تا لک‌های پوستی را بررسی کنید و هر گونه تغییری را ثبت نمایید.

خال‌های عروقی به رنگ گیلاس
کوچک و قرمزند، آنها می‌تواند شبیه به یک برآمدگی قرمز کوچک به‌نظر آیند، هرچند که ممکن است کاملا روی پوستتان صاف باشد. درحقیقت آنها خوشه‌ای از سلول‌های خونی به هم پیوسته هستند. دکتر نادا البلوک، استادیار در دانشگاه پوست در مرکز پزشکی NYU Langone می‌گوید: بیماران می‌آیند و شکایت می‌کنند که این خال‌ها روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شوند. درست است، با افزایش سن بیشتر می‌شوند. برخی از آن‌ها ارثی هستند. پس اگر خواهر بزرگترتان از این خال‌ها دارد، شانس اینکه شما هم مبتلا شوید زیاد است. خبر خوب: همه این ضایعات خوش‌خیم هستند. اگر می‌خواهید آن‌ها را از بین ببرید، با دستگاه لیزر IPL (نور شدید پالسی) قابل درمان هستند.

منگوله‌های پوستی
آن‌ها می‌توانند خیلی آزار دهنده باشند، به‌ویژه اگر نزدیک سینه یا در تماس با لباس باشند. تماس می‌تواند موجب التهاب و تحریک آنها شود. اما منگوله‌های پوستی توده‌های گوشتی بی‌ضرری هستند که معمولا همرنگ پوست هستند. اگر شما را اذیت نمی‌کنند، اصلا به برداشتن آن‌ها فکر نکنید. اما اگر اذیت می‌کنند؟ خودتان آن‌ها را از بین نبرید با آخ و بریدن یا برداشتن آن. البلوک می‌گوید: مردم از ابزار غیر استریل استفاده می‌کنند که موجب التهاب، تحریک و عفونی شدن پوست می‌شود. تنها راه ایمن مراجعه به پزشک متخصص پوست است.

فیبروم پوستی
البلوک می‌گوید: بیمار وارد مطب می‌شود و می‌گوید برای سالهاست که برآمدگی روی پوستش دارد و هرگز از بین نرفته است. آنها همچنین روی بازوها و زانوها نیز دیده می‌شوند که می‌توانند صورتی یا قهوه‌ای باشند. این‌ها برآمدگی‌ها ناشی از بافت زخم فیبروم هستند که می‌توانند از واکنش‌هایی مانند گزیدن حشرات یا موی فرو رفته شکل گیرند. مانند منگوله‌های پوستی یا خالهای عروقی گیلاسی، این‌ها نیز کاملا بی‌ضررند. اما چون شبیه به یک خال هستند، نیاز است که به یک متخصص مراجعه کنید تا آن را تشخیص دهد، پل می‌گوید: خال‌ها می‌توانند به تومورهای سیاه‌رنگ (ملانوما) تبدیل شوند، اما فیبروم پوستی نمی‌تواند.

شما آنها را با نام رایج‌ترشان، لکه‌های خورشیدی می‌شناسید
آنها مانند یک خوشه از خال که در نقاطی از پوست که در معرض نور آفتاب مانند بازوها، صورت، گردن، قسمت بالای قفسه سینه و ساق پاها قرار می‌گیرند، دیده می‌شود. خبر خوب؟ به‌گفته‌ی البوک، هرچند که تعداد آنها به میزان قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید بستگی دارد، اما موجب سرطان پوست نمی‌شوند.خبر بد؟ اما تشخیص آن‌ها از خال‌های هشداردهنده‌ی سرطان دشوار است. همچنین داشتن تعداد زیاد آن‌ها معاینه‌ی پوست توسط خودتان را دشوار‌تر می‌کند، همین عامل موجب می‌شود تا سالانه به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

چربی شاخی پوستی
البلوک می‌گوید: آنها توده‌ای خوش خیم، فلس مانند و تیره در لایه‌ی رویی پوست هستند که بیش از اندازه رشد کرده‌اند. در میانسالی این لک‌ها بیشتر و رایج‌تر می‌شوند. پزشک شما می‌تواند با بریدن آن‌ها با استفاده از نیتروژن مایع یا درمان با لیزر آ‌ن‌ها را از بین ببرد.

بیماری تینه‌آ
می‌تواند مانند یک خال مادر زادی قرمز کوچک و یا رنگ رفتگی باشد، تقریبا شبیه یک لک روی پوستتان. اما طبق گفته‌ی موسسه ملی بهداشت، این لک‌ها در واقع یک نوع عفونت قارچی هستند. تینه‌آ در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف دیده می‌شوند و به نوعی پوست شما را عفونی می‌کنند. در صورت عدم درمان می‌تواند گسترش یابد و بدتر شود. خوشبختانه، درمان اغلب آنها به سادگی شستن منطقه آلوده با صابون و یا شامپو می‌باشد. باز هم بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

سرطان سلولهای بنیانی یا سرطان سلول‌های سنگفرشی
بله، این یکی از بدترین‌هاست. البلوک می‌گوید که، اغلب مردم از انواع خال‌های سرطانی آگاهی ندارد. من می‌پرسم که آیا تا‌ به‌ حال سرطان پوست داشتید، آنها در پاسخ می‌گویند، نه، فقط یک سلول بازال. سلولهای بازال بنیانی یا سلول‌های سنگفرشی هم سرطان پوست هستند و سالانه بیش از ۲ میلیون نفر مبتلا به آن تشخیص داده می‌شوند. بر خلاف خال خوش خیم، آنها اغلب در ظاهر قرمز، ناهموار و یا مروارید شکل به نظر می‌رسند. البلوک پیشنهاد می‌کند اگر یک خال عجیب و غریب یا در حال رشد و یا در حال تغییر به‌نظر آید یا علائم بیماری مانند خونریزی، خارش، و غیره رخ دهد با متخصص صحبت کنید. او می‌گوید: تا زمان مراجعه سالانه خود صبر نکنید، بیایید و ما را ببینید.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای آرایــش مــو