مروری بر دوبرال

مکمل های تقویت مو و ناخن را خودسرانه مصرف نکنید

 تقویت مو و ناخن

هشدار در مورد عوارض مصرف خودسرانه دو داروی مکمل مو

بسیاری از ما عادت داریم خودسرانه و بدون تجویز پزشک شروع به مصرف داروهای مکمل و ویتامین می کنیم و فکر می کنیم که مصرف حتی بیش از اندازه هیچگونه خطری برای ما ندارد.خصوصا مکمل هایی که مخصوص وتقویت مو و ناخن که معمولا دارای زینک ببوده بسیار محبوب می باشد و بیش از حد مطزف می شوند.

  مکملهای تقویت مو و ناخن
دکتر امیرهوشنگ احسانی، با اشاره به این‌که ریزش مو در کشور افزایش یافته است و خانم‌ها به این مسئله بیشتر اهمیت می‌دهند، افزود: مصرف دو دسته از داروهای ذکر شده تقویت کننده مو و ناخن در بین خانم‌ها به ویژه نوع زینک پلاس و سیستین ب ۶، بدون تجویز پزشک رایج شده است.

وی تصریح کرد: اگرچه مصرف برخی داروهای مکمل و تقویتی در زمان مناسب و با تجویز پزشک می‌تواند کمبودهای بدن فرد را جبران کند و در درمان ریزش مو و طراوت پوست و ناخن فرد مؤثر باشد، اما زیاده روی در مصرف روی موجب کم خونی فرد خواهد شد.

احسانی افزود: علاوه بر آن مصرف آن در دراز مدت می تواند عوارض کبدی نیز برجای بگذارد، در حقیقت در صورتی زینک پلاس و داروهای مشابه آن می‌تواند تاثیر مثبت در درمان داشته باشد که میزان روی در بدن فرد پایین باشد، بنابراین مصرف این داروها به منظور درمان باید با توجه به آزمایش‌ها و بررسی‌های پزشک صورت گیرد.

به گفته این متخصص پوست تجویز داروهای تقویتی روی نسبت به نوع و شدت بیماری پوست و مو و نیاز بدن به آن، در دوره‌های سه ماهه، یکساله و دو ساله تجویز می‌شود، اگرچه افرادی که بدون تجویز پزشک، داروی مکمل روی را مصرف می‌کنند برای این‌که کمتر دچار عوارض مصرف آن شوند باید بعد از سه ماه، مصرف آن را قطع کرده و حداقل شش یا یکسال بعد آن را دوباره مصرف کنند، اما با این حال نیز، بدون بررسی‌های پزشکی و آزمایش مشخص نمی‌شود که فرد به مصرف آن نیازی دارد یا خیر.

احسانی اظهار داشت: اگرچه داروهای ترکیبات حاوی «ویتامین B» که جزء داروهای محلول در آب هستند و از کلیه دفع می‌شوند، عوارض کمتری نسبت به داروهای حاوی «روی» دارند، اما مصرف این داروها نیز بیش از سه الی چهار ماه توصیه نمی‌شود و مصرف طولانی این داروها کمکی به فرد نخواهد کرد، به علاوه آن‌که این داروها نیز مانند سایر مکمل‌ها باید بدن کمبود نسبت به آن داشته باشد تا مصرف شود بنابراین مصرف آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: مصرف داروهای مکمل بدون تجویز پزشک در صورتی که تاثیری در بهبود وضعیت فرد نداشته باشد، علاوه بر ایجاد عارضه در فرد با توجه به بالا بودن قیمت برخی از آن‌ها، می‌توانند موجب هدر رفتن پول افراد نیز شود بنابراین توصیه می‌شود، هیچ دارویی، حتی داروهای تقویتی و مکمل بدون دستور پزشک مصرف نشود.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای آرایــش مــو