مروری بر دوبرال

خطرات و مضرات لاک زدن برای بدن

مجموعه : لوازم آرایش

مضرات لاک زدن

اگر این نکته را بدانید هرگز لاک نمی زنید

اکثر خانم ها به لاک زدن علاقه دارند و این کار را نوعی زیبایی می دانند اگر بدانید که این لاک ها چه عوارضی می تاونند بر ریو ناخن و پوست شما ایجاد کنند بدون شک هیچ گاه از آنان استفاده نمی کردید تا دچار آسیب نشوید.

چرا لاک زدن خطرناک است؟
تقریبا همه ما می دانیم که تمیز کننده های خانگی برای سلامت ما و کودکان مان خطرناک است، اما هیچوقت لاک را در لیست این مواد شیمیایی خطرناک قرار نمی دهیم. تصور اینکه لاک ها با این رنگ های جذاب و زیبا برای سلامت خطرناک باشند، اما در واقع این رنگ های فانتزی و زیبا می توانند ما را در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار دهند.

حتی زمانی که لاک های فاقد سم و فاقد مواد شیمیایی انتخاب می کنید، در حقیقت برخی مواد شیمیایی را به برخی دیگر ترجیح داده اید. حتی این لاک ها هم سمی هستند.

بسیاری از شرکت ها مواد شیمیایی بحث برانگیز و مشکل آفرین مانند فرمالدئید، تولوئن و دیبوتیل فتالات را از لاک ها حذف کرده اند، اما برخی شرکت ها نیز یک ماده شیمیایی بحث برانگیز دیگر به نام تری فنیل فسفات triphenyl phosphate یا  TPHP را جایگزین مواد دیگر کرده اند.

در پژوهشی که در این زمینه توسط دانشگاه دوک و کار گروه محیط زیست انجام شد، محققان سطوح مخربی از TPHP، که همان ماده شیمیایی مورد استفاده در فوم های ضد آتش است، را در تعدادی از زنانی که لاک می زنند، مشاهده کردند. به گفته آژانس محیط زیست در امریکا، ماده شیمیایی TPHP می تواند منجر به بروز ناهنجاری های رشد، مشکل در تولید مثل و افزایش خطر ابتلا به سرطان شود.

گرچه این تحقیق تنها بر روی ۲۶ نفر انجام شد، اما نتایج آن جهانی شد. ۲ تا ۴ ساعت بعد از استفاده از لاکی که حاوی مقدار خیلی کمی TPHP است، در ۲۴ نفر از شرکت کننده ها افزایش اندکی در سطح دیفنیل فسفات مشاهده شد که نشان می دهد TPHP به وسیله بدن پردازش شده است.

۱۰ تا ۱۴ ساعت بعد از لاک زدن سطح دیفنیل فسفات در بدن شرکت کننده ها ۷ برابر شده بود. افرادی که در هنگام لاک زدن از دستکش استفاده کردند و لاک را روی ناخن های مصنوعی زدند (از تماس لاک با پوست و ناخن های حقیقی اجتناب کردند) هیچ افزایشی در سطح دیفنیل فسفات مشاهده نکردند که این یافته نشان می دهد این مواد شیمیایی به وسیله بدن جذب می شوند و از طریق تنفس استنشاق نمی شوند.

توصیه می شود از لاک زدن به ناخن های خود تا حد امکان اجتناب کنید و مهم ترین توصیه این است که از لاک زدن به ناخن های کودکان جدا خودداری کنید.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای آرایــش مــو