مروری بر دوبرال

با ترس کودک از دندانپزشکی چگونه رفتار کنیم؟

مجموعه : والدین موفق

ترس کودک از دندانپزشکی

با ترس کودک از دندانپزشکی چه کنیم؟

ترس از دندان پزشک یک ترس بسیار شایع است که شاید در بسیاری از ما بزرگسالان نیز دیده  شود اما در میان کودکان بسیار شایع بوده تا جایی کودک درد دندان دارد اما راضی به رفتن برای دکتر نمی شود.

سوال کاربر : دختر سه ساله ای دارم. یکی از دندان هایش خراب شده است. می خواهیم او را به دندان پزشکی ببریم ولی خیلی می ترسد. چطور او را آماده حضور در آن جا کنیم؟
عمده ترس ها آموختنی است و با توجه به واکنش دیگران به یک موضوع، ما نیز ممکن است همان واکنش را تکرار کنیم. برخی محیط ها به خصوص محیط های درمانی مانند دندان پزشکی در بزرگ سالان هم کم و بیش اضطراب و تشویش ایجاد می کند و صرفا منحصر به کودکان نیست. با توجه به تجربه کودکان از محیط های درمانی که واکسن دریافت کرده اند، هر فردی با پوشش سفید را پرستار می دانند و دچار اضطراب و شاید بی قراری می شوند که این تعمیم محرک در کودکان، طبیعی و مشهود است.

تفکر عینی کودکان را جدی بگیرید
ترس مانند هیجانات دیگر از فردی به فرد دیگر و گاهی از  والدین نیز به کودکان منتقل می شود، همان گونه که شادی و غم ما اطرافیان را تحت تاثیر قرار می دهد. پس ضرورت دارد والدین باور داشته باشند که آمادگی روحی-روانی کودکان به روحیات اطرافیان به خصوص والدین گره خورده است. موضوع دیگری که باید به طور جدی مورد توجه والدین باشد، داشتن تفکر عینی کودکان است. کودکان محیط اطراف و وقایع را از حدقه چشم والدین می بینند و خود، نگاه و نظر مستقلی به اتفاقات و جهان پیرامون خود ندارند! تفکر عینی کودکان بیش از پیش مسئولیت تربیتی والدین را افزایش می دهد چون کودک در این مرحله رشد، رفتار، گفتار و هیجانات والدین را کپی برداری می کند.

۳ توصیه به شما
با توجه به نکات مطرح شده، توصیه هایی برای شما داریم.
۱ – از تفکر عینی کودک برای خوش بینی به محیط دندان پزشکی بهره ببرید و هرچه بیشتر با گفت و گوی متناسب با فهم او، ضرورت حضور وی را در آن جا توضیح و به او احساس امنیت بدهید.
۲ – تا حد امکان از متخصص دندان پزشکی کودکان استفاده کنید زیرا محیط پذیرش و درمان و نوع برخورد آن ها با کودک آرامش بخش تر است.
۳ – اندکی ترس کودک از دندان پزشکی را طبیعی تلقی کنید و منتظر نباشید که هیچ اضطرابی نداشته باشد. جرئت مندی والدین، حلال خیلی از مشکلات کودکان است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس