مروری بر دوبرال

مازوخیسم جنسی یا اختلال جنسی چیست؟

مازوخیسم جنسی,اختلال جنسی,خودآزاری جنسی

از ویژگی های بارز مازوخیسم جنسی احساس تحریک جنسی و یا هیجان زیاد ناشی از درد کشیدن، احساس رنج و یا تحقیر شدن میباشد.درد، رنج کشیدن و تحقیر شدن واقعی است و خیالی نیست و میتواند ماهیت روانی و یا جسمی داشته باشد.به فردی که به مازوخیسم مبتلاست، مازوخیست و یا خودآزاد می گویند.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، که همچنین به عنوان DSM نیز شناخته میشود، توسط متخصصان بهداشت روانی برای تشخیص اختلالات روانی خاص به کار گرفته میشود. در  نسخه سال ۲۰۰۰ از این کتابچه راهنما (چاپ چهارم که به عنوان DSM-IV-TR نیز شناخته می شود) مازوخیسم جنسی جزو  یکی از انواع انحرافات جنسی طبقه بندی شده است.

انحرافات جنسی (Paraphilias) امیال، تخیلات و رفتارهای جنسی شدید و مکرر هستند.

شرح
علاوه بر لذت جنسی و هیجان حاصل از دریافت درد و تحقیر، یک فرد دچار مازوخیسم جنسی اغلب آسیب قابل توجه و یا پریشانی در عملکرد را به دلیل رفتارهای خودآزارانه و یا  خیال پردازی هایش تجربه میکند. با توجه به اینکه رفتار خودآزارانه واقعی است، فرد ممکن است درد، رنج کشیدن و یا تحقیر را  به دست شخص دیگری دریافت کند.

این شریک جنسی ممکن است تشخیص سادیسم جنسی (نوعی انحراف جنسی که شخص در اثر آن از آزار دادن لذت میبرد) داده شود هرچند لزوما این گونه نیست. به چنین رفتاری که شامل شریک جنسی هم هست سادومازوخیسم (sadomasochism) که به معنای لذت جنسی بوسیله شکنجه خود یا دیگری است نیز میگویند.

اعمال خودآزارانه از لحاظ جسمی عبارتند از : بستن فرد با استفاده از دستبند، قفس، زنجیر و طناب. اعمال و تخیلات دیگر مربوط به مازوخیسم جنسی شامل دریافت مجازات و یا درد با استفاده از پارو، تنبیه، شلاق زدن، سوزاندن، ضرب و شتم، شوک الکتریکی، زخمی کردن بدن با اشیاء تیز، تجاوز به عنف و قطع عضو. تخریب و تحقیر روانی نیز ممکن است استفاده شود. رفتار خودآزارانه همچنین می تواند در قالب نقش بازی کردن خیالی نیز رخ دهد. به عنوان مثال، یک سادیست می تواند نقش معلم یا استاد را بازی کند و یک مازوخیست می تواند نقش دانش آموز و یا برده را بازی کند.

فرد مبتلا به مازوخیسم جنسی نیز ممکن است درد یا رنج کشیدن را در خودش ایجاد کند. این کار می تواند از طریق نقص عضو در خود ، وارد کردن جراحت و زخم  به خود و یا سوزاندن خود انجام شود. اعمال مازوخیسمی ای که توسط فرد تجربه یا تصور میشود گاهی به صورت اطاعت جنسی یا روانی در بخش مازوخیسم انعکاس میابد.

این اعمال می تواند محدوده ای از رفتار های نسبتا ایمن تا رفتار هایی از نظر فیزیکی و روانی خطرناک را در برگیرند.

DSM یکی از خطرناک ترین و کشنده ترین مازوخیسم های جنسی به اسم هیپوکسی فیلیا (hypoxyphilia) را در لیست خود قرار داده است. افراد دچار هیپوکسی فیلیا تحریک جنسی را  از طریق محروم بودن از اکسیژن تجربه میکنند. این محرومیت از اکسیژن میتواند از طریق فشار داد و فشرده سازی قفسه سینه، طناب دار، کیسه های پلاستیکی، ماسک و یا وسایل دیگر ایجاد شود و میتواند توسط خوده شخص و یا شخص دیگری اجرا شود.

علت ها
به طور کلی دلیلی که مورد قبول عموم باشد و یا نظریه ای که منشاء مازوخیسم جنسی و یا سادومازوخیسم را توضیح دهد وجود ندارد. ولی در کل نظریه هایی وجود دارند که میکوشند تا وقوع انحرافات جنسی را توضیح دهند.

یک نظریه،  مبتنی بر نظریه یادگیری است که میگوید منشاء انحرافات جنسی از خیال پردازی های جنسی نامناسبی که سرکوب شده اند سرچشمه میگیرد. به خاطر اینکه در وهله اول به آنها عمل نمیشود نیاز به تخیل کردن افزایش می یابد و زمانی که نهایتا به آنها عمل شود، شخص به حالت عمیقی از افسردگی و شهوت فرو میرود.

در مواردی که مازوخیسم جنسی اتفاق می افتد، رفتار مازوخیستی رابطه تنگاتنگی با رفتار جنسی پیدا میکندالبته باوری نیز وجود دارد که براستی افراد مازوخیسم دوست دارند که نقش فرد مسلط(فاعل) را بازی کنند نه برده را. و این باعث میشود که آنها دچار تضاد شوند و در نتیجه تسلیم و فرمانبردار دیگران شوند.

علائم و نشانه ها
افراد دچار مازوخيسم جنسي، هيجان جنسي را از طريق درد، رنج كشيدن و تحقير شدن جسمي و روحي تجربه ميكنند.

آنها ممكن است اين درد و رنج و يا تحقير شدن را به وسيله فرد ديگري دريافت كنند كه ‌آن شخص نيز ممكن است ساديسم داشته باشد و يا نداشه باشد. و يا ممكن است خودشان اين درد و رنج را مديريت كنند.

آنها معمولا به خاطر اين اميال، رفتارها و خيال پردازي هاي مازوخيسمي اضطراب و يا اختلال در عملكرد را تجربه ميكنند.

اين اضطراب و اختلال ميتواند بر عملكرد اجتماعي، شغلي و يا ساير زمينه ها اثر بگذارد.

جمعيت شناسي
اگرچه خيال پردازي هاي مازوخيسمي و خودآزارانه اغلب در دوران كودكي شروع ميشود اما شروع ماروخيسم جنسي به طور معمول در اويل بزرگسالي و بلوغ رخ ميدهد. وقتيكه رفتارهاي مازوخيسمي واقعي(نه خيال پردازي ها) شروع ميشود اغلب به صورت يك دوره حاد ادامه خواهد يافت مخصوصا اگر درماني هم به دنبال نداشته باشد.

مازوخيسم جنسي در مردان نسبت به زنان شايع تر است. مرگ به علت هيپوكسي فيليا يك پديده نسبتا نادراست. اطلاعات نشان ميدهد كه كمتر از دو نفر از هر ميليون نفر بر اثر هيپوكسي فيليا در آمريكا و كشورهاي ديگر مي ميرند.

تشخيص
معيارهاي DSM براي مازوخيسم جنسي شامل خيال پردازي هاي مكرر و شديد جنسي، اميال يا رفتارهاي مربوط به اعمال واقعي است كه افراد مبتلا به اين اختلال در طي آن از نظر روحي و جسمي درد و رنج و تحقير شدن دريافت ميكنند.

درد و رنج كشيدن و تحقير شدن باعث ميشود كه فرد مبتلا به مازوخيسم تحريك جنسي شود و اين تمايل به خيال پردازي ها و تحقير شدن و رنج كشيدن ها بايد تا ۶ ماه وجود داشته باشند.

معيارهاي تشخيصي نيز نيازمند اين است كه شخص اضطراب و يا اختلال در عملكرد ناشي از اين اميال، رفتارها و خيال پردازي هاي مازوخيسمي را تجربه كرده باشد. اين اضطراب و اختلال ميتواند بر عملكرد اجتماعي، شغلي و يا ساير زمينه ها اثر بگذارد.

مازوخيسم جنسي را بايد از برانگيختگي جنسي و رفتار و تجربه جنسي طبيعي متمايز كرد. همچنين مازوخيسم جنسي را بايد از خودزني يا رفتار خود مثله كردن كه به دلايل ديگري غير از تحريك جنسي انجام ميشود نيز متمايز كرد.

افراد مبتلا به مازوخيسم جنسي معمولا ساير اختلالات و انحرافات جنسي را نيز دارند. در برخي از اين افراد و به ويژه مردان هم مازوخیسم جنسی و هم سادیسم جنسی تشخیص داده شده است.

درمان ها
برای درمان انحرافات جنسی اغلب از رفتار درمانی استفاده میشود. این میتواند شامل مدیریت و  شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی باشد. درمان هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارتهای اجتماعی نیز استفاده میشود.

از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خودآزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است.

بیماری های مقاربتی و دیگر مشکلات پزشکی، به ویژه هنگامی که رفتار سادومازوخیسمی(sadomasochistic)  شامل خونریزی باشد نیز میتواند در این افراد دیده شود. همچنین افراد شرکت کننده در هیپوکسی فیلیا و دیگر رفتارهای خطرناک

میتوانند از درد شدید رنج ببرند که حتی ممکن است منجر به مرگ هم شود.

پیش آگهی
با توجه به دوره ی مزمن از مازوخیسم جنسی و عدم اطمینان از علل آن ، درمان آن اغلب دشوار است. این واقعیت که بسیاری از خیال پردازی های مازوخیسمی و خودآزارانه از نظر اجتماعی غیرقابل قبول و غیر معمول هستند منجر به این میشود که افرادی که دچار این اختلال هستند دنبال درمان نروند و یا درمان را ادامه ندهند.

درمان انحرافات جنسی اغلب موضوع حساسی برای بسیاری از متخصصان بهداشت روانی است. موارد حاد یا دشوار از مازوخیسم جنسی باید به متخصصانی که تجربه درمان چنین موردهایی را داشته اند ارجاع داده شود.

پیش گیری
از آنجایی که منشاء این خیال پردازی ها و امیال  در دوران کودکی و یا نوجوانی است، بنابراین ممکن است که پایه و اساس رفتار سادومازوخیستیک در بزرگسالی شکل بگیرد که پیشگیری را سخت می سازدممکن است افراد تمایل زیادی به فاش کردن میلهای خود و بحث در مورد خیال پردازی های سادیستی به عنوان یک بخش از درمان نداشته باشند.

 

منبع:کلینیک روانشناسی بالینی

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس