مروری بر دوبرال

چرا برخی از افراد از آسانسور میترسند؟

تر از آسانسور,غلبه بر ترس,ترس از تنهایی

دلایل بسیاری وجود دارد که افراد با قرار گرفتن در فضاهای بسته اذیت می‌شوند

یک سری افراد هستند که از تنها سوار شدن در آسانسور ترس دارند.مشخص است که این افراد هنگام که در فضاهای تنگ و نداشتن راهی برای گذر بیشتر کلافه میشوند.بدون شک برای همگان قرار گرفتن در این گونه شرایط که بدن تحت فشار و محدودیت حرکت میباشد مانند مواقعی که فرد بر اثر یک حادثه زیر آوار مانده باشد یا بین بدنه خودرو در موقع حادثه قرار میگیرد بسیار عذاب آور و تهدید کننده است ولی برخی افراد دچار تنگناهراسی هستند که در این مواقع بیشتر ترس و اضظراب بر آنها غلبه میکند.

به علاوه افرادی که این شرایط را دوست ندارند از تصور گرفتار شدن در چنین شرایطی به اندازه واقعیت عینی موقعیت، دچار ترس و اضطراب می‌شوند. در عین حال اضطراب‌هایی همچون تنگناهراسی بر کل زندگی انسان غلبه می‌کنند به‌ گونه‌ای که انجام برخی امور روزانه همچون استفاده از آسانسور را برای فرد غیرممکن می‌سازد، در مورد این افراد، این مشکل دیگر اختلال محسوب می‌شود چراکه این ترس غیرمنطقی است.

در مقابل این افراد، گروه‌هایی نیز دیده می‌شوند که به خوبی شرایط قرار گرفتن در تنگنا و فضاهای محصور را تحمل می‌کنند و از آن جمله می‌توان به افرادی که در زیردریایی‌ها کار می‌کنند، اشاره کرد.

شناخت این تفاوت‌ها کمک می‌کند تا متوجه شویم به چه میزان در برخورد با این شرایط آسیب‌پذیر می باشیم. افراد در برخورد با این مورد متفاوت هستند و همچنین ظرفیت آنان در تحمل افکار و احساسات آزاردهنده متغیر می باشد.

علاوه بر این، دلایل بسیاری وجود دارد که افراد با قرار گرفتن در فضاهای بسته اذیت می‌شوند. در بررسی انجام شده روی ۲۱ کارگر معدن که مدت ۱۴ روز زیرزمین حبس شده بودند، مشخص شده است این تجربه تاثیرات منفی قابل توجهی روی آنان داشته که تنگناهراسی را هم شامل شده است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، برای مقابله با تنگناهراسی روش‌هایی وجود دارد. برای مثال روش «رفتاردرمانی شناختی» به فردی که در وضعیت دلهره‌آور قرار گرفته کمک می‌کند تا این احساس را از خود دور کند. اما شناخت و درمان این مشکل به ویژه در مواقعی که به اختلال تبدیل می‌شود ضروری است چراکه این اختلال می تواند فعالیت‌های روزمره فرد مبتلا را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: ایسنا

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس