مروری بر دوبرال

راهکارهایی برای نگه داشتن کارمند خوب

مجموعه : زندگی بهتر

کارمند خوب,داشتن کارگر خوب,کارمند خوب داشتن

کارمند خوب را چگونه نگه داریم؟

در محیط و فضای کاری معمولا کم پیدا می شود که کارمندانی به کار خود بسیار علاقه مند باشند و باعث شوند روند کاری شرکت بسیار خوب و عالی پیش برود.اما اگر چنین کارمندی دارید چه راهکارهایی وجود دارد که او را بتوانید در شرکت نگه دارید و مانع فکر تغییر محیط شغلی کارمند خود شوید؟

 ایده هایی برای نگه داشتن کارمندان خوب
شاید شما هم شنیده باشید که مدیران یک مجموعه کاری از اینکه ناگهان نیروهای شایسته و موثر خود را از دست داده‌اند و دست تنها مانده‌اند، گلایه می‌کنند؛ البته آن‌ها تا حدی حق دارند؛ چرا که از دست دادن یک نیروی خوب برای یک مجموعه، کم هزینه و بی‌دردسر نیست. این در حالی است که آن‌ ها یک نکته کلیدی را فراموش می‌‌کنند : کارکنان خوب شغلشان را ترک نمی‌کنند، بلکه وضعیت ناخوشایند موجود را  که مدیر هم بخشی از آن است- ترک می‌کنند! بنابراین شناخت عواملی که باعث ایجاد وضع نامطلوب برای یک کارمند خوب می‌شود، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

به کارکنان خود اهمیت دهید
نامطلوب‌ بودن رابطه کارکنان با مدیر خود یکی از دلایل مهم در ریزش نیروهای خوب است. رفتار شما به عنوان یک مدیر باید خردمندانه باشد، به‌طوری که انجام وظایف و انتظارات شغلی از کارمند خود را از وظایف انسانی تفکیک کنید، هنگامی که دچار مشکل خاصی هستند مشکلشان را نادیده نگیرید و با آنان همدردی کنید، پیروزی‌های‌شان را ارج نهید و تعادل مناسبی بین کار و روابط انسانی برقرار کنید.

از چالش برانگیز بودن کار مطمئن شوید
هیچ فردی دوست ندارد کار کسالت‌آور و خسته‌کننده‌ای انجام دهد، این مسئله درباره نیروهای کارا اهمیت دو چندانی دارد؛ بنابراین لازم است از طریق صحبت با خودشان یا از طریق همکاران جویا شوید که کارکنان موثر چه حسی از انجام امور دارند و آیا انگیزه کافی برای انجام وظایف‌شان دارند؟ اگر فاقد انگیزه کافی هستند، تدبیری بیندیشید تا بتوانند از کارشان لذت ببرند و با علاقه آن را ادامه دهند.

ارتباط همکاران را تقویت کنید
به‌ طور معمول وقتی یک کارمند خوب شغلش را ترک می‌کند، اگر دلش برای کارش تنگ نشود، ممکن است برای همکاران خوب یا فضای دوستانه محیط کار تنگ شود. داشتن همکاران خوب که به دوستان خوب تبدیل می‌شوند، یکی از عوامل مهم در رضایت شغلی شاغلان و مانع ترک شغل است. از ایجاد دوستی بین کارکنان خود نهراسید، از تفرقه‌افکنی بین آن‌ها اجتناب و تلاش کنید اگر بین آن‌ها مشکلی وجود دارد، شناسایی و برطرف کنید.

نسبت به اهداف و خواسته‌های شخصی آن‌ها بی‌تفاوت نباشید
بسیاری از مدیران فقط به اهداف کاری مجموعه خود توجه می کنند و نسبت به اهداف شخصی کارکنان بی‌تفاوت هستند. ممکن است نیروی کارآمد یک مجموعه علاوه بر دنبال‌کردن اهداف شغلی خویش، خواسته‌های شخصی مانند ادامه تحصیل یا دنبال کردن علایق و استعدادهای شخصی داشته باشد. شما به‌عنوان یک مدیر نباید شرایط و محدودیت‌هایی فراهم کنید که آن‌ها در پیگیری تمایلات و اهداف شخصی خود تحت فشار قرار بگیرند و خواسته‌های شخصی و شغلی را در مقابل هم ببینند.

 

منبع : khorasannews.com

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس