مروری بر دوبرال

بیماری پانکراتیت چیست؟

بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت(التهاب لوزالمعده)

پانکراتیت در واقع یک نوع التهاب در پانکراس یا همان لوزالمعده می‌باشد وکار این عضو این است که با ترشح آنزیم ها می تواند در هضم غذا بسیار مفید واقع شود که برخی اوقات به دلایل مصرف زیاد غذای چرب و همچنین به وجود آمدن سنگ کیسه صفرا این اندام نیز دچار التهاب و اختلال می شود که در ادامه علائم و درمان آن را خواهیم گفت.

پانکراتیت را به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌کنند. علائم پانکراتیت حاد عموما شدید بوده و در صورت عدم درمان، مشکلاتی مانند کیست پانکراتیک، آبسه و تراوش مایع پانکراسی به داخل شکم ایجاد می‌شود که ممکن است به عوارض طولانی مدت یا حتی مرگ بیانجامد.

پانکراتیت مزمن در طول چند سال و معمولا پس از حمله‌های عود کننده پانکراتیت حاد ایجاد می‌شود. در پانکراتیت مزمن ممکن است کاهش توانایی پانکراس در تولید آنزیم‌های هضمی به وجود آید. در این وضعیت کاهش وزن –تدریجی یا ناگهانی- و استشمام بوی بد و چرک از مدفوع یا اسهال دیده می‌شود. پانکراتیت مزمن به دیابت ملیتوس و کلسیفیکاسیون پانکراس – رسوبات کوچک و سخت کلسیم در پانکراس- منجر می‌شود.

 

علل پانکراتیت
در بیشتر موارد، پانکراتیت حاد با مصرف بیش از حد الکل و سنگ کیسه صفرا ارتباط دارد. از دیگر عوامل می‌توان به عفونت، بعضی معالجات، آسیب فیزیکی یا جراحی شکم، بیماری عروق خونی، افزایش سطح کلسیم، جهش ژنتیکی و سطح بسیار بالای تری گلیسرید خون اشاره کرد.

علت عمده نارسایی پانکراس در کودکان، سیستیک فیبروزیس می‌باشد.

 

علائم پانکراتیت
درد متوسط تا شدید در قسمت بالایی شکم

تهوع و استفراغ

تب

افزایش ضربان قلب

عرق کردن

زردی پوست و سفیدی چشم

شوک

 

درمان پانکراتیت
در پانکراتیت حاد، خورانش دهانی قطع می‌شود و از مایعات داخل رگی استفاده می‌شود. در حملات غیر شدید، رژیم غذایی مایع صاف شده با چربی خیلی کم تجویز می‌شود.

ترک الکل

رعایت رژیم کم چرب

در صورت وجود عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.

درد خفیف ابتدا با مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن درمان می‌شود. در صورت شدید بودن درد از مسکن‌های قوی‌تر استفاده می‌شود.

در پانکراتیت مزمن پیشرفته، تولید آنزیم‌های پانکراس برای هضم غذا متوقف می‌شود. مکمل‌های آنزیمی در هر وعده غذایی، به بدن در هضم چربی‌ها، جذب مواد مغذی و افزایش وزن کمک می‌کند.

در پانکراتیت مزمن پیشرفته اگر بخش تولید کننده انسولین آسیب ببیند، دیابت ایجاد می‌شود که به تزریق انسولین نیاز پیدا می‌شود.

در صورت امکان از جراحی پانکراس باید اجتناب شود. اما ممکن است برای برداشتن بافت عفونی یا آسیب دیده لازم باشد. برای پیشگیری از حملات آتی ناشی از سنگ کیسه صفرا، احتمالا کیسه صفرا برداشته می‌شود.

 

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس