مروری بر دوبرال

دستگاه‌های دست خشک‌کن باعث انتشار آلودگی می شوند

 دست‌ خشک‌کن گرم,پیشگیری از بیماری, میکروب‌,دستگاه‌های دست خشک‌کن, انتشار آلودگی

دستمال‌کاغذی یا دستگاه خشک‌کن دست، کدامیک بهداشتی‌تر است؟

امروزه شاید به خاطر مدرن شدن و مکانیزه شدن اکثر لوازم دستمال های کاغذی برای خشک کردن دست جای خود را به دستگاه های دست خشک کن داده اند.اما به گفته محققان این دستگاه ها توانایی انتقال و پخش میکروب را دارا هستند و  می توانند باکتری ها را در فضا پخش کنند خصوصا اگر دارای باد گرم باشند.

دستگاه‌های خشک‌کن دست باعث گسترش آلودگی‌های میکروبی می‌شوند
یکی از تحقیقات University of Leeds نشان داد که دستگاه‌های خشک‌کن دست، به ویژه مدل‌های Jet-air، در واقع باعث گسترش و پخش میکروب‌ها در سرویس‌های بهداشتی عمومی می‌شوند.

محققان برای این که ببینند پس از شستن دست‌ها، کدام میکروب‌ها زنده می‌مانند، لایه‌ای از باکتری‌های بی‌خطر را بر روی دست گروهی از افراد قرار دادند؛ این باکتری‌ها عمدتاً باکتری‌های موجود در فضای سرویس‌های بهداشتی بودند. سپس این افراد پس از شستن دست خود، آن را با دستگاه خشک‌کن دست خشک کردند و محققان باکتری‌های پخش‌شده در فضای اطراف دستگاه‌های خشک‌کن دست را اندازه‌گیری کردند.

محققان دریافتند فضای اطراف دستگاه‌های دست خشک‌کن مدل Jet-air  هفت برابر بیشتر از فضای اطراف دستمال‌های کاغذی میکروب دارد. همچنین این دستگاه‌ها ۴٫۵ برابر بیشتر از دستگاه‌های دست‌ خشک‌کن گرم، در اطراف خود میکروب داشتند. علاوه بر این، یک الگوی یکسان در تعداد باکتری‌ها در فاصله حدود ۱ متری وجود داشت.

نیمی از باکتری‌هایی که پس از شستن دست در فضای اطراف دستگاه‌های دست خشک‌کن زنده مانده بودند، ۵ دقیقه پس از استفاده از دستگاه جمع‌آوری شده و بررسی شدند، جالب است که بدانید باکتری به مدت ۱۵ دقیقه در اطراف دستگاه زنده بودند. یکی از محققان می‌گوید: «این بار زمانی که می‌خواهید در یک سرویس بهداشتی عمومی از دستگاه‌های خشک‌کن دست استفاده کنید، توجه داشته باشید که باکتری‌های دست‌های افراد دیگر در اطرافتان پرسه خواهند زد».
منبع: salamat.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس