مروری بر دوبرال

آلودگی هوا مانع جذب ویتامین D می شود

,تغذیه سالم,آلودگی هوا , ویتامین D

در این هوای آلوده, بسیار نگران ویتامین D خود باشید

به طور کلی هر چیزی که مانع رسیدن نور مستقیم خوریشید به بدن شما شود باعث عدم ساخت ویتامین در در بدن می شود و همین امر باعث می شود دچار کمبود این ویتامین حیاتی شوید.پس بهتر است برای جبران این موضوع در رژیم غذایی خود مواد غذایی حاوی این ویتامین حتما گنجانده شود تا دچار پوکی استخوان نشویم.

آیا تابش غیر مستقیم نور آفتاب یا کرم ضد آفتاب مانع ساخت ویتامین D است؟
تیرنگ رضا نیستانی متخصص تغذیه، گفت: ویتامین D از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است که موقعیت منحصر به فرد در بدن دارد و منبع اصلی آن ماده غذایی نیست، بلکه از طریق نور آفتاب تأمین می‌شود. بدن این قابلیت را دارد که در مواجهه با آفتاب فتوسنتز کرده و ویتامین D بسازد.

این متخصص تغذیه شرایط دریافت ویتامین D را مواجهه مستقیم با نور آفتاب دانست و گفت: این دریافت آفتاب نباید از پشت شیشه یا با پوشش کرم ضد آفتاب باشد و حتی در هوای آلوده، این ویتامین D ساخته نمی‌شود و در صورتی که مانند فصول سرد و پاییز زاویه تابش نور خورشید کج شود، این ویتامین ساخته نمی‌شود. همچنین در صورتی که پوشش زیاد باشد و لباس‌های زیادی به تن باشد، نور آفتاب جذب نخواهد شد.

به دلایل فوق کمبود ویتامین D در دنیا همه‌گیر شده است و حتی در مناطقی مثل جنوب کشور که آفتاب مستقیم می‌تابد، به دلیل امراض پوستی مردم از آن فراری هستند. دریافت ویتامین D تقریباً از طریق نور آفتاب به دلایل فعلی کنسل است، پس لازم است به منابع غذایی روی آوریم. عمده ویتامین D در ماهی چرب (سالمون) و روغن جیگر ماهی وجود دارد. همچنین به مقدار بسیار کم در زرده تخم‌مرغ و نوعی قارچ موجود است.

منبع:farsnews.com

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس