مروری بر دوبرال

برخی عرقیجات گیاهی را بیش از حد نباید مصرف نمود

مجموعه : خواص گیاهان

عرقیجات گیاهی

مصرف بیش از حد برخی عرقیات خطرناک است

به طور معمول همه ما ایرانیان اهل استفاده از عرقیجات گیاهی می باشیم که برای درمان مشکلاتی که داریم استفاده می شود اما برخی از این عرقیجات را نباید بیش از حد مصرف نمود زیرا بسیار خطرناک بوده و می تواند مشکلاتی را برای بدن ما ایجاد نماید که در ادامه در این مورد بیشتر خواهیم خواند.

دکتر شاهین مرآت فوق تخصص گوارش و کبد در نشست خبری هفدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد، گفت: خواص یک گیاه دارویی که در نقاط مختلف کشور کشت می شود با توجه به نوع آب و هوا و خاک متفاوت است، بنابراین تاثیر آن نیز متفاوت خواهد بود. در برخی از گیاهان دارویی سمومی وجود دارد که هنر علم این است که آن سموم را جدا کند تا وارد بدن نشود، اما در روش سنتی این سموم با مصرف گیاهان وارد بدن می شود.

اولین جایی که آسیب می بیند کبد است، زیرا کار سم زدایی در بدن را انجام می دهد که استمرار این کار کبد را با مشکل مواجه می کند. علاوه بر این گیاهان دارویی برای مصرف، نیاز به پاک کردن دارند تا اگر گیاه دیگری با آن جمع آوری شده باشد، جدا شود اما در بسیاری موارد این پاکسازی دقیق انجام نمی شود و خواص گیاهی که با آن مصرف می شود نیز مشخص نیست.

مساله دیگر این است که مصرف بیشتر از حد معمول برخی از عرقیات نیز خطرناک است و چون از این نظر نظارتی وجود ندارد همه فکر می کنند که این مواد بی ضرر هستند، در حالی که تداوم مصرف آن مشکل ساز است. در هفته شاید یک بیمار هپاتیت کبد ناشی از گیاهان دارویی دارم.

کبد چرب در کشور در حال افزایش است، در برخی نقاط کشور ۳۰ تا ۴۰ درصد و برخی نقاط ۲۰ درصد کبد چرب شیوع دارد، اما حد معمول آن در کل کشور ۳۰ درصد است، یعنی ۳۰ درصد مردم کشور کبد چرب دارند و از این میزان ۱۰ درصد هپاتیت کبد چرب دارند. دقیق ترین راه تشخیص کبد چرب نمونه برداری است، اما امکان انجام آن برای همه و در سراسر کشور وجود ندارد، از این رو معمول ترین راه سونوگرافی است.

وی با بیان اینکه کبد چرب در اطفال نیز رو به افزایش است، افزود: کبد چرب علائمی ندارد تا زمانی که به سیروز تبدیل شود، اما در آزمایش ها دیده می شود و تنها راه درمان آن کاهش وزن و ورزش است. از زمان شروع کبد چرب تا زمانی که به مرحله نهایی برسد ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز است، بنابراین زمان زیادی برای تشخیص و درمان آن در اختیار است. افراد چاق، دیابتی و چربی خون بالا باید از لجاظ کبد چرب خود را مرتب کنترل کنند، اما افراد عادی نیازی به کنترل مداوم ندارند.

بررسی ها نشان می دهد شیوع کبد چرب و چاقی در کشور بیشتر از میانگین جهانی است، مطالعه ای که در گلستان انجام شد نشان می دهد ۴۰ تا ۵۰ درصد مردم این منطقه کبد چرب دارند، اما برای کل کشور عدد ۳۰ درصد شیوع اعلام شده است.

دکتر مرآتی به نقش استرس در بروز کبد چرب اشاره کرد و گفت: استرس موجب چاقی و چاقی موجب بروز کبد چرب می شود، بنابراین استرس به طور مستقیم نقشی ندارد. همچنین کبد چرب بارداری نیز در کشور مشاهده شده که بیماری بسیار نادری است و زنان باردار به آن مبتلا می شوند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس