مروری بر دوبرال

بررسی خطرات مصرف بیش از حد مکمل های امگا 3

مجموعه : تغذیه سالم

مکمل های امگا 3

فواید امگا ۳ برای بدن + خطرات مصرف مکمل های امگا ۳

امگا ۳ می تواند فواید بسیار زیاد و عالی ای برای بدن داشته باشد اما بسیاری از افراد هستند که سرخود مکمل های امگا ۳ را مصرف می کنند که می تواند برای بدن بسیار خطرناک باشد و عوارض بسیاری را ایجاد نماید.

فواید امگا ۳ برای بدن
تا به حال در مورد فواید امگا۳ بر بدن انسان زیاد شنیده‌ایم. از تاثیر آن بر بهبود عملکرد مغز و سلامت، سیستم قلبی-عروقی گرفته تا بیماری‌هایی نظیر آسم و سرطان. این ماده یکی از انواع اسیدهای چرب ضروری برای بدن است که بدن قادر به تولید آن نیست، بنابراین نیاز بدن را می‌بایست از  طریق تغذیه یا مصرف مکمل‌های آن تامین کرد. به گفته متخصصانامگا٣ یك ضدالتهاب مطلوب است كه تاثیر مثبتی بر سیستم اسكلتی عضلانی و كنترل التهاب ناشی از برخی بیماری‌ها دارد. در این خصوص نظر برخی متخصصان را جویا شده‌ایم كه در ادامه می‌خوانید:

 

تاثیر امگا۳ بر سیستم اسکلتی- عضلانی بدن
بسیاری از بیماری‌های انسان به نوعی با فرآیندهای التهابی در ارتباط است و امگا۳  نقش مهمی را در تنظیم فرآیندهای التهابی ایفا می‌کند.این اسید چرب به‌عنوان یکی از موثرترین مواد طبیعی در کاهش التهاب شناخته می‌شود. امگا‌۳ همچنین به‌عنوان یک عامل مهم در تعدیل سیستم ایمنی شناخته شده و بنابراین در بهبود انواع  بیماری‌های خودایمنی نظیر روماتویید آرتریت کاربرد دارد.

مصرف مکمل‌های حاوی امگا‌۳ می‌تواند منجر به کاهش فعالیت بیماری و کاهش مصرف سایر داروهای مرتبط با این بیماری شود. ولی با وجود شواهد اندکی بر کاهش نسبی علایم مبتلایان به ساییدگی زانو، تاکنون تاثیر آن در پیشگیری و کاهش سرعت پیشرفت آرتروز زانو ثابت نشده است. هرچند که در مورد نقش امگا‌۳ در کاهش درد بیماران مبتلا به فیبرومیالژی* Fibromyalgia  مطالعات کمی صورت گرفته اما  این ترکیب یکی از انواع مکمل‌های غذایی پرمصرف در این‌گونه افراد است.

* فیبرومیالژی Fibromyalgia :بیماری فیبرومیالژی یک بیماری مزمن با دوره های شدید و خفیف است. خصوصیت اصلی این بیماری، درد منتشر شده در بدن است؛ یعنی فرد مبتلا در بخش های مختلف بدن دچار دردهای مزمن می شود. این دردها بیشتر در عضلات احساس می شوند و گاهی فرد به مفاصل دردناک هم اشاره می کند.

علاوه بر کمبود امگا‌۳،  تناسب مصرف و نسبت میزان امگا‌۳ به امگا‌۶ در بدن بسیار مهم است، همچنان که در بیماران دچار سندرم درد مزمن نشان داده شده که این نسبت کاهش یافته و دیده شده مصرف امگا ۳ می‌تواند در کاهش علایم درد و خستگی آنها موثر باشد که مکانیسم احتمالی آن را کاهش تولید واسطه‌های دخیل در ایجاد التهاب می‌دانیم. جدا از عوامل و بیماری‌های بی‌شماری که منجر به احساس خستگی می‌شوند، خستگی می‌تواند یکی از نشانه‌های کمبود امگا۳ باشدکه در کنار آن افراد از خشکی پوست و ریزش مو، اشکال در حافظه و تغییر خلق ‌و ‌خو شاکی هستند و تعدادی از این افراد هم  به دلیل ضعف سیستم ایمنی همیشه احساس مریضی و سرماخوردگی دارند.

مصرف امگا۳ در بیماران مبتلا به کمردرد و گردن‌‌درد نیز می‌تواند به میزان قابل‌توجهی مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن‌ها را کاهش دهد و در مواردی جایگزین مناسبی برای این‌گونه داروها باشد.

فواید امگا۳ برای ورزشکاران
یافته‌ها حاکی از این است که مصرف امگا۳ میزان خون‌رسانی به عضلات را در حین ورزش افزایش می‌دهدو از میزان کوفتگی عضلات در صدمات ورزشی و تورم ناشی از آن می‌کاهد.

امگا۳ می‌تواند اثرات بعضی از داروها را افزایش یا کاهش دهد، بنابراین لازم است افراد در صورت مصرف هرگونه دارو به‌خصوص داروهای رقیق‌کننده خون یا کنترل‌کننده قند خونجهت تطبیق مقدار داروهای مصرفی و نیز میزان و مدت مصرف امگا۳، حتما با پزشک خود مشورت کنند.

امگا۳ ماهی و کنترل التهاب
افراد مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی باید حتما ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانند، چراکه تحقیقات نشان می‌دهد که در اغلب موارد دریافت اسیدهای چرب امگا۳ باعث کنترل التهاب در نواحی مفاصل، اسکلت و عضلات می‌شود که در نتیجه دردهای مفاصل و عضلانی کاهش می‌یابد. از این رو تاکید می‌شود حتما در طول هفته دو تا سه بار ماهی مصرف شود.بسته به وزن، هر فردی می‌تواند در یک وعده غذایی ۹۰ تا ۱۵۰ گرم ماهی مصرف کند.

اگرچه امگا۳ در منابع گیاهی مثل خرفه، کلزا، روغن بذر کتان و روغن سویا وجود دارد، اما بدون تردید بهترین منبع اسید چرب امگا۳، ماهی و غذاهای دریایی است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا۳ موجود در ماهی دارای اثرات  ضدالتهابی مطلوب‌تری است. از این رو، رعایت یك رژیم غذایی صحیح می‌تواند به مراتب دردهای مزمن بیماران را كاهش دهد و كیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد.

مصرف خودسرانه این مکمل عارضه‌دار است
برخی از افراد به جای اینکه ماهی بخورند، خودسرانه به مصرف مکمل و قرص‌های امگا۳ روی می‌آورند. اگرچه مصرف این نوع مکمل و قرص‌ها التهاب را کم می‌کند، باعث کاهش سطح تری‌گلیسرید خون می‌شود و مشکلات را حل می‌کند اما با توجه به اینکه مصرف زیاد قرص‌های امگا۳ باعث غلظت خون می‌شود و در طولانی‌مدت قند خون را بالا می‌برد،حتی‌الامکان باید از مصرف خودسرانه آن اجتناب کرد. مصرف طولانی‌مدت و روزانه آن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

با توجه به اینکه امگا۳ یک نوع اسید چرب است، اگر بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود، با اسید چرب امگا۶ که برای عملکرد بینایی و مغزی لازم است، رقابت می‌کند و میزان جذب آن را پایین می‌آورد. مصرف مکمل و قرص امگا۳ حتما باید تحت‌نظر پزشک صورت بگیرد. در صورتی که التهابی در بدن وجود داشته باشد و پزشک مصرف مکمل امگا۳ را توصیه کند، مصرف آن برای یک دوره بلامانع خواهد بود.

افرادی هم که به هیچ‌وجه علاقه‌ای به خوردن غذاهای دریایی ندارند، می‌توانند منابع گیاهی مثل روغن کلزا را در برنامه غذایی خود بگنجانند یا اینکه در نهایت از مکمل امگا ۳ دو روز در هفته استفاده کنند.

یک مکانیسم پیچیده استخوان‌سازی
برخی از مطالعات در انسان نشان می‌دهد که اسیدهای چرب بلند زنجیره مانند امگا۳ می‌تواند استخوان‌سازی را افزایش دهد، افزایش توده استخوانی را در نوجوانان تحت تاثیر قرار دهد و کاهش استخوان را در کهنسالی کاهش دهد. با این حال، مکانیسم‌های سلولی عملکرد اسیدهای چرب امگا۳ پیچیده است و شامل ایجاد تغییرات متابولیت‌های اسیدچرب مانند پروستاگلاندین‌ها، رزولوین‌ها و پروتکتورها است که مسیرهای مختلف سیگنالینگ، سیتوکین‌ها و عوامل رشد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ که البته در برخی جنبه‌ها، هنوز اختلاف‌نظر وجود دارد. اسیدهای چرب امگا۳ بر گیرنده‌های هسته‌ای که در سلول‌های استخوان‌خوار یا استئوکلاست یافت می‌شود، اثر گذاشته و مانع جذب استخوان می‌شود.

در رابطه با پوکی استخوان هم نقش امگا۳ به تنهایی در پیشگیری و درمان واضح نیست و اگر هم بخواهیم نقشی برای امگا۳ در نظر بگیریم به صورت کمکی برای کلسیم و در کنار کلسیم نقش پیدا می‌کند که اثر مثبتی بر سلول‌های استئوبلاست یا استخوان‌ساز خواهد داشت.

نكته حائز اهمیت اینكه افرادی که وارفارین یا آسپیرین استفاده می‌کنند، نمی‌توانند سرخود مکمل بخورند و باید تحت نظر پزشک و بر اساس آزمایشات دوره‌ای مصرف مکمل داشته باشند. از طرف دیگر با توجه به اینكه مکمل عوارض گوارشی دارد، بنابراین بهتر است با شکم خالی مصرف نشود و همراه یا بعد غذا بهترین زمان مصرف آن است. در ضمن نسبت درصد امگا۶ به امگا۳ بهتراست ۲ به ۱ تا ۳ به ۱ باشد که بهترین جذب را داشته باشد.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس