مروری بر دوبرال

روغن تفاله و یا پومیس زیتون خوراکی نیست

مجموعه : تغذیه سالم

سرطان , آرایشی و بهداشتی,روغن تفاله , پومیس زیتون,روغن پومیس زیتون

روغن پومیس زیتون خوراکی نیست, مراقب باشید

این روزها که مردم بیشتر به دنیال مواد غذایی سالم می باشند ممکن است عده ای سودجو با جان مردم بازی کنند و مواد غذایی که حتی خوراکی نیست را به جای مواد غذایی سالم به آنان بفروشند.یکی از این نمونه فروش روغن پومیس و یا تفاله زیتون به مردم است که غیرقانونی بوده و خوراکی نیست برای محصولات آرایشی کاربرد دارد.

روغن پومیس زیتون، روغن تفاله زیتون
دکتر هدایت حسینی رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور، در رابطه با سرطان زا بودن روغن های پومیس گفت: این نوع روغن، روغن خوراکی محسوب نمی شود و معمولا برای برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در رابطه با سرطان زا بودن روغن های پومیس باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

این روغن با تفاله های زیتون تهیه می شود و طی مراحل مختلف حّلال های هگزان فراوانی به آن افزوده شده و سپس تحت حرارت بالا، روغن آن را استخراج می کنند و به اسم روغن زیتون خوراکی به فروش می رسانند، درحالی که به دلیل همان حّلال موجود در روغن، ممکن است موجب سرطان شود و سلامتی مصرف کنندگان را تهدید می کند.

در کشور ما بر اساس قوانین وضع شده، مجوز تولید و فروش روغن پومیس وجود ندارد و هر روغنی که با نام پومیس زیتون در کشور مشاهده شود غیر مجاز و قاچاق است. توصیه می شود مصرف کنندگان، روغن زیتون هایی را خریداری کنند که تولید داخل باشد یا مجوز وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو روی آن ذکر شده باشد. لذا وزارت بهداشت روی کنترل و کیفیت این روغن ها نظارت دارد و استفاده از آن ها بلامانع است.

به گفته او هیچگونه مجوزی برای واردات این نوع روغن برای مصارف خوراکی صادر نشده است و کلیه روغن های تفاله زیتون (پومیس)موجود در بازار قاچاق و غیر مجاز هستند و توصیه ما به مردم این است که کالاهای قاچاق به هیچ عنوان خریداری نکنند، چرا که ممکن است جان خود و خانوادشان را به خطر بیاندازند.

رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت بهداشت نظارتی روی این محصولات قاچاق دارد، گفت: بله ، وزارت بهداشت نیز در ارزیابی ها و بازرسی هایی که انجام می دهد با کمک دستگاه قضایی بخش عمده ای از کالاهای قاچاق را جمع آوری می کند، اما به هرحال بخشی از این کالاهای قاچاق ناخواسته وارد کشور می شوند. به همین سبب بسیار تاکید می کنیم که مردم دقت داشته باشند محصولاتی که مجوز و علامت وزارت بهداشت روی آن حک نشده است را خریداری و مصرف نکند.

منبع:jamejamonline.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس