مروری بر دوبرال

با رژیم غذایی ضد نفخ آشنا شوید

مجموعه : تغذیه سالم

رژیم غذایی ضد نفخ

درمان نفخ برای همیشه با رژیم غذایی ضد نفخ

نفخ یک احساس پر بودن در داخل شکم و روده ها و معده است که حالتی ناخوشایند می باشد و باعث می شود سیستم گوارش و یا حتی شاید بدن ما دچار اختلالاتی شود.اما در این میان می توانید از رژیم غذایی ضد نفخ پیروی نمایید.

 رژیم غذایی برای درمان نفخ
واژه FODMAP شاید چندان برای شما آشنا نباشد، اما بیشتر ما حداقل چند نمونه از آنها را در طول روز مصرف می کنیم. و اگر شما فردی مبتلا به ناراحتی جدی دستگاه گوارش یا یک بیماری مانند سندرم روده تحریک پذیر باشید، حذف آنها از رژیم غذایی (حداقل به صورت موقت) می تواند به تسکین علائم کمک کند.

FODMAP ها گروهی از کربوهیدارت های موجود در برخی مواد غذایی هستند که یک نقطه مشترک بزرگ دارند: مصرف آنها برای برخی افراد موجب ناراحتی معده می شود. این گروه شامل اُلیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی‌ساکاریدها، مونوساکاریدها، و پلی‌ال ها می شوند.

چرا غذاهای FODMAP می توانند موجب بروز مشکل معده شوند؟ 
جذب غذاهای حاوی FODMAPها برای روده دشوار است و به طور معمول آب زیادی وارد دستگاه گوارش می کنند. همچنین، آنها برای مدت زمانی طولانی در روده باقی می ماند که می تواند موجب تخمیر آنها شود. نتیجه نهایی ترکیبی ناراحت کننده از نفخ، گاز، و اسهال است.

این غذاهای مشکل آفرین به طور معمول در یک رژیم غذایی با محتوای FODMAP کم برای شش تا هشت هفته کنار گذاشته می شوند. سپس، مواد غذایی به تدریج به رژیم غذایی اضافه می شوند تا گزینه های مشکل آفرین شناسایی شوند. زمانی که مشخص شود کدام FODMAPها موجب بروز ناراحتی در شما می شوند، می توانید برای همیشه از آنها پرهیز کنید.

آیا باید یک رژیم غذایی با محتوای FODMAP کم را امتحان کنم؟ 
اگر گاهی اوقات با گاز و نفخ ناراحت کننده مواجه می شوید، ممکن است انجام این کار مفید باشد. اما از آنجایی که رژیم های غذایی با محتوای FODMAP کم بسیار محدودکننده هستند، کارشناسان آنها را بهترین گزینه برای برطرف کردن مشکلات دستگاه گوارش نمی دانند.

به طور معمول، رژیم های غذایی با محتوای FODMAP کم برای افراد مبتلا به مشکلات گوارشی شدید توصیه می شوند. سندرم روده تحریک پذیر شایع‌ترین نمونه است، اما دنبال کردن این قبیل رژیم های غذایی برای افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو نیز می تواند به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. رژیم های غذایی با محتوای FODMAP کم ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک که به واسطه حذف گلوتن از رژیم غذایی نیز مشکل آنها برطرف نمی شود، ممکن است مفید باشد.

کنار گذاشتن FODMAPها ممکن است برای ورزشکاران استقامتی که طی مسابقه از گرفتگی های عضلانی یا اسهال رنج می برند نیز مفید باشد. اگر با این مشکلات مواجه هستید این می تواند به عنوان نوعی رژیم غذایی پیش از رویداد ورزشی استفاده شود.

اما اگر گاهی اوقات با مشکل نفخ یا گاز بیش از حد مواجه می شوید، دنبال کردن یک رژیم غذایی FODMAP تمام عیار الزامی نیست، اگرچه یک متخصص تغذیه ممکن است کنار گذاشتن برخی FODMAPها را به عنوان یک گزینه مد نظر قرار دهد.

کدام غذاها سرشار از FODMAPها هستند؟ 
چهار گروه از کربوهیدارت ها وجود دارند که زیر چتر FODMAP قرار می گیرند. طی مرحله حذف از رژیم غذایی شما باید همه آنها را کنار بگذارید.

اولیگوساکاریدها

غلات با فیبر بالا

لوبیاها

پیاز

سیر

مارچوبه

عدس

نخود

بروکلی

جوانه های بروکسل

غذاهای تهیه شده از سویا

 

دی‌ساکاریدها

شیر

ماست

پنیرهای نرم

بستنی

مونوساکاریدها

انبه

هندوانه

نخود سبز

عسل

نکتار آگوا

شربت ذرت با فروکتوز بالا

پلی‌ال ها

گیلاس

شلیل

سیب

گلابی

قارچ

گل کلم

 

جایگزین های قند (زایلیتول، سوربیتول)
غذاهای بسته بندی شده نیز می توانند حاوی FODMAPها باشند، از این رو توجه به برچسب آنها اهمیت دارد. به عنوان مثال، طعم های طبیعی در سوپ ها یا سس ها ممکن است از محرک هایی مانند پیاز و سیر مشتق شده باشند.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس