مروری بر دوبرال

غذاهای پرچرب عملکرد مغز را دچار اختلال می کند

مجموعه : تغذیه سالم

,مشکلات عصبی,عملکرد مناسب مغز,رژیم غذایی ,غذاهای پرچرب ,عملکرد مغز,مشکلات روانی

تاثیر مصرف غذاهای پرچرب بر عملکرد مغز شما

سبک زندگی امروزه و نوع غذاهایی که استفاده می کنیم که معمولا دوست داریم سریع آماده شود و به همین دلیل سراغ مواد غذایی با ارزش تغذیه ای پایین و در عین حال بسیار مضر می ریوم که پرچرب بوده و دارای نمک زیادی می باشند.همین پرچرب بودن غذاهای مصرفی می تواند باعث بروز مشکلات در مغز شود و مغز را به سوی مشکلات روانی و عصبی سوق دهد.

ارتباط مصرف غذاهای پرچرب با بروز مشکلات روانی
کودکانی که مقادیر زیادی غذاهای پرچرب مصرف می‌کنند، نه‌تنها چاق می‌شوند بلکه با گذشت زمان به مشکلات شناختی و روانی مبتلا خواهند شد.اخیراً نتایج مطالعه‌ای نشان داده که علت این امر تخلیه نوعی پروتئین موجود در مغز به نام ریلین (Reelin) است که توسط رژیم غذایی پرچرب صورت می‌گیرد. این پروتئین به عملکرد مناسب مغز کمک می‌کند. در این بررسی که روی موش انجام شد مشخص شد ۴ هفته بعد از مصرف غذاهای پرچرب توسط موش، نقایص شناختی قابل مشاهده است. این شواهد قبل از اینکه حیوان شروع به افزایش وزن کند، قابل مشاهده بود.

همچنین این تغییرات در موش‌هایی رخ داد که در دوران نوجوانی از غذاهای پرچرب استفاده کرده بودند و در موش‌هایی که در بزرگسالی غذای پرچرب مصرف کرده بودند، رخ نداد.

کمبود ریلین در اختلالات عصبی مانند اسکیزوفرنی و آلزایمر مشاهده می‌شود. هرچند نیاز به انجام مطالعات بیشتر در این زمینه وجود دارد، رژیم غذایی پرچرب می‌تواند به طور بالقوه سبب تشدید کمبود ریلین در بیماران مبتلا به اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی و نیز آلزایمر شود.

یافته‌های مطالعه فوق مبنی بر اختلال عملکرد در کورتکس پره‌فرونتال، نشان می‌دهد رژیم غذایی متعادل در دوران حساس نوجوانی برای دستیابی به حداکثر توانایی مغزی در دوران بزرگسالی ضروری است. همچنین نشان می‌دهد که چگونه مواد غذایی ناسالم و چاقی با بروز مشکلات عصبی و روانی مرتبط است.

منبع:روزنامه سپید

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس