مروری بر دوبرال

نمک دریا و سنگ نمک استفاده نکنید!

مجموعه : تغذیه سالم

سنگ نمک

مصرف نمک دریا و سنگ نمک اکیدا ممنوع

مدتی بود تبلیغات بسیاری برای استفاده از نمک دریا میدش که به راحتی می توانید استفاده نمایید بدون اینکه نگران افزایش فشارخون خود باشید.اما  پزشکان توصیه می کنند نباید به هیچ وجه نمک دریا و سنگ نمک استفاده شود.زیرا این کار می تواند باعث برهم خوردن تعادل ید در بدن و اختلالات تیروئیدی شود.

چه نوع نمکی را روزانه مصرف کنیم؟
محمد هاشمی دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران، گفت: با توجه به اینکه هورمون ترشح شده از غده تیروئید در تنظیم سطح سوخت‌وساز بدن نقش دارد، هر گونه اختلال در ترشح این غدد می‌تواند در میزان سوخت‌ و ساز و نهایت تغییرات وزن اثر داشته باشد. به عبارتی دیگر، افزایش سطح خونی هورمون تیروئید ناشی از پرکاری باعث بالا رفتن سوخت‌ و ساز و علایمی همچون کاهش وزن می‌شود و در نقطه مقابل آن کمبود ترشح هورمون تیروئید باعث عوارض مختلف از جمله افزایش وزن می‌شود. پرکاری و کم‌کاری تیروئید علل مختلفی دارد که می‌تواند ناشی از اختلال کارکرد غده یا در مراکز بالادستی کنترل فعالیت غده تیروئید یعنی در هیپوفیز و هیپوتالاموس شود که تشخیص درمان آن توسط پزشک صورت می‌گیرد.

 افراد برای اینکه اختلال عملکرد تیروئید را پیشگیری کنند بایستی از میزان ید کافی در سبد مصرفی روزانه استفاده کنند. ید عنصری است که عمدتاً در غذاهای دریایی وجود دارد، اما میزان ید مورد نیاز ما قابل تأمین از طریق خوراکی‌های دریایی نیست. در این صورت ما بایستی روزانه نیم کیلو ماهی مصرف می‌کردیم که با رژیم غذایی ما مطابقت ندارد یا همچون رژیم غدایی ژاپنی‌ها جلبک دریایی می‌خوردیم که آن نیز در برنامه غذایی ما ایرانی‌ها جایی ندارد.

از ۲۰ سال پیش در کشور برنامه مقابله با اختلالات ناشی از کمبود ید اجرا شد که با اضافه کردن ید به نمک طعام منجر به تأمین ید شهروندان ایرانی شده است، به همین دلیل تأکید می‌شود افراد اکیداً از مصرف هر گونه نمک غیریددار همچون نمک دریا و سنگ نمک برای پخت و پز خودداری کنند و از نمک یددار تسویه شده که روی بسته‌های آن نیز درج شده استفاده کنند. اما موارد مرضی اختلال عملکرد تیروئید می‌تواند حتی با وجود مصرف میزان مناسب ید رخ دهد که در این صورت نیازمند اقدامات تشخیصی و درمانی است.

زنان باردار به میزان ید بیشتری احتیاج دارند و از آنجا که مصرف بیشتر نمک در طول روز عوارضی همچون فشار خون برای آنها پدید می‌آورد، بنابراین در دوران بارداری از مکمل ید به صورت روزانه استفاده کنند که در بازار دارویی موجود است. زنان بارداری که دچار بیماری تیروئید هستند به علت تأثیر هورمون‌های بارداری ممکن است نیاز به تغییر دوز دارو داشته باشند که باید برای این موضوع به پزشک مراجعه کنند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس