مروری بر دوبرال

مقایسه انواع شکر

مجموعه : تغذیه سالم

شکر آیسینگ,شاخص قند خون,شکر خام,ساکاروز ,شکر قهوه ای,شکر سفید

شکر قهوه ای بی ضررتر از شکر سفید است؟ اگر اینطور فکر می کنید بخوانید

شکر انواع و اقسام مختلفی دارد که شاخص های گلیسمی متفاوتی دارد و می توان برای کاربردهای مختلف استفاده نمود.بر باور عموم شکر قهوه ای سالم تر از شکر سفید است اما این باوری غلط است هر نوع شکر باعث رسیدن قند اضافه به بدن می شود.در ادامه مقایسه انواع شکر را انجام خواهیم داد.

آیا واقعا شکر قهوه ای سالم تر از شکر سفید است؟

اول از همه باید بگویم که این طور نیست. یعنی شکر سفید کربوهیدراتی است که به چربی تبدیل شده و مشکل ساز می شود. شکر قهوه ای همان شکر سفید است که با اضافه شدن مولاس(شهد یا شیره قند) به آن قهوه ای شده وگرنه همان شکر سفید است.

پس اگر “شکر سالم ” می خواهید. آن را در همان ظرفش نگه دارید نه در غذا یا بدنتان(یعنی شکر بی ضرر شکری است که شما مصرف نمی کنید!). شما به اندازه کافی قبلا شکر مصرف کرده اید. و یادتان باشد تقریبا تمام کربوهیدارت ها به شکر تبدیل می شوند.

پاستا را در نظر بگیرید؟ = قند

چیپس سیب زمینی؟ = قند

نمک و چربی کولا ؟ = قند

میوه تازه؟ = قند

الکل یا آبجو ؟ = قند

به خودتان لطفی کرده و مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی مواد را بخوانید. اگر حاوی ساکارز، فروکتوز، گلوکز، دکستروز یا هر کربوهیدارت دیگری بود یعنی با شکر روبرو هستید!

 

مقایسه انواع شکر
شکر دانه های سفیدی است که  یکی از خالص ترین مواد غذایی در جهان است که حاوی ۹۹ درصد ساکاروز تصفیه شده از قند طبیعی نیشکر است که ناخالصی های آن از قبیل خاکستر معدنی و پلی فنول های آن کاملا حذف شده.

شکر کستر Caster sugar همان ترکیب را داشته ولی دانه ریزتر است و سریع تر حل می شود و گزینه بهتری برای پخت و پز بخصوص کیک اسفنجی و مرنگ است.

شکر آیسینگ Icing sugar همان شکر است که پودر شده و به راحتی حل می شود و در اسموتی استفاده می شود. در هر سه نوع این شکرها شاخص گلیسمیک Glycemic Index ( شاخص قند خون ) متعادل و روی ۶۵ است و بسیار کمتر از میزان موجود در گلوکز ( ۱۰۰ ) است.

کریستال های شکر خام Raw sugar و شکر قهوه coffee sugar از آب نیشکر ساخته شده و طلایی رنگ هستند. از نظر تغذیه ای با شکر سفید یکسان هستند – دارای ۹۹ درصد ساکاروز، و مقداری مواد معدنی ولی نه آنقدر که باعث برتریشان نسبت به شکر سفید شود.

شکر قهوه ای حاوی ۹۵ درصد ساکاروز و ۵ درصد مولاس(شهد یا شیره قند) است که رطوبت و طعم تافی دوست داشتنی ای را به آن اضافه می کند ولی مزیت تغذیه ای برتری نسبت به شکر سفید ندارد.

این مسئله شامل انواع دیگر شکر موسکوادو muscovado ، دیمرارا demerara ، راپادورا rapadura و شکر سیاه هم می شود که اغلب ترجیح می دهند برای پخت و پز استفاده کنند که حاوی مقدار کمی پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم و مواد معدنی دیگر هستند ولی نه در مقدار زیاد.

نتیجه: بهترین انتخاب کمتر مصرف کردن شکر است نه تغییر نوع آن که هیچ تفاوتی ندارد.
منبع : سیمرغ

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس