مروری بر دوبرال

زینک و ویتامین سی در درمان سرماخوردگی موثر است؟

زمستان ,ویتامین , درد گلو,زینک , ویتامین سی

در مدت سرماخوردگی زینک بخوریم

در دوران سرماخوردگی همیشه شنیده ایم که ویتامین سی برای بهبود این بیماری بسیار عالی عمل می کند و همچنین قبل از آن باعث پیشگیری از این بیماری می شود و همچنین زینک باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن خواهد شد.و بدن را برای مقابله با بیماری آماده می کند و باعث می شود خط اول دفاعی بدن بهتر عمل کند.

در دوران سرماخوردگی چه مقدار ویتامین سی بخوریم؟
محمدرضا ارجمند متخصص طب سنتی، گفت:معمولا نشانه های سرماخوردگی یک تا سه روز پس از تماس با ویروس رخ می دهد. اولین نشانه قابل توجه، احساس درد یا خراشیدگی در گلوست و در ادامه بتدریج درد گلو کم شده، انسداد و آبریزش بینی بارزتر می شود.

گروه های سنی مختلفی همچون کودکان و سالمندان نسبت به ویروس ها حساس ترند و این قشرهای آسیب پذیر با رعایت اصول بهداشتی می توانند پاییز و زمستان خود را به سلامتی سپری کنند. کودکان به طور خاص به سرما خوردگی مستعد هستند، زیرا نسبت به اغلب ویروس های عامل سرما خوردگی هنوز مقاومت کسب نکرده اند، اما یک دستگاه ایمنی نابالغ تنها علت این آسیب پذیری کودکان نیست، آنها اغلب در شستن دست هایشان دقت کافی را ندارند، لذا به راحتی ویروس ها وارد بدنشان می شوند. هر چه سن کودک بیشتر می شود، موارد ابتلا کاهش می یابد. همچنین کودکانی که در مهدهای کودک نگهداری می شوند، بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند.

ارجمند در خصوص اینکه چه داروهایی برای سرما خوردگی وجود دارد گفت:مکمل زینک با بهبود عملکرد سیستم ایمنی، بدن را نسبت به سرماخوردگی مقاوم می کند. همچنین با تحریک فعالیت آنتی‌بادی ها و سلول‌های سیستم ایمنی مانند فاگوسیت‌ها و نوتروفیل‌ها در فعال‌سازی سیستم ایمنی تاثیرگذار است. همچنین مصرف ۴۰۰میلی گرم ویتامین سی به همران آب فراوان در ۴ وعده می تواند تاثیر زیادی در بهبود سرماخوردگی داشته باشد. مصرف میزان کمی از ویتامین سی در دوران سرماخوردگی به جلوگیری از طولانی شدن دوره سرماخوردگی کمک می کند.

به‌طور کلی دریافت ویتامین C از طریق منابع طبیعی آن نظیر میوه‌ها و سبزی ها بی‌خطر است. در اکثر افراد نیز مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C در دوزهای مجاز آن بی‌عارضه است. میزان دوز توصیه‌شده این ویتامین ۹۰ میلی‌گرم در روز برای مردان و ۷۵ میلی‌گرم در روز برای زنان است. به هر حال به یاد داشته باشید دوزهای بیشتر از ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز این ویتامین برای بزرگسالان توصیه نمی‌شود.

منبع:yjc.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس