مروری بر دوبرال

چذا دچار سوزش کف پا می شویم؟

سوزش کف پا

سوزش کف پا نشانه چیست؟

سوزش کف پا یکی از حالت های ناخوشایند برای هر فردی می باشد که ممکن است رخ دهد می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد و یا اینکه نه تنها یک مشکل خواهد بود که آزار دهنده نیز می باشد و نیاز به رسیدگی دارد.

 سوزش کف پا و مهم ترین علل آن
سوزش در کف پا ممکن است بر اثر آسیب عصبی در پاها بروز کند که نوروپاتی neuropathy نیز نامیده می شود. گرچه شرایط پزشکی زیادی باعث سوزش کف پا می شوند، اما دیابت یکی از رایج ترین آنهاست. در اکثر موارد درمان سوزش کف پا بر روی پیشگیری از آسیب های عصبی بیشتر و کاهش درد تمرکز می کند.

علت سوزش کف پا
اغلب نوروپاتی یا آسیب عصبی علت سوزش کف پاست. فیبرهای عصبی آسیب دیده بیشتر در معرض غیر فعال شدن و از رده خارج شدن هستند. عصب های آسیب دیده سیگنال های درد را به مغز می فرستند، گرچه هیچ زخمی وجود ندارد.

در اکثر مردم مبتلا به نوروپاتی ابتدا عصب های پا آسیب می بینند. این افراد اغلب دچارسوزن سوزن شدن و بی حسی در پاها نیز می شوند. برخی افراد نیز از اینکه پاهای شان به لمس خیلی حساس است شکایت می کنند و به شکل های مختلفی دچار درد همراه با سوزش می شوند. این درد ممکن است خفیف باشد یا با ناتوانی فرد همراه باشد.

دیابت و مصرف بیش از حد الکل رایج ترین علل آسیب های عصبی در پاها هستند. شرایط دیگری که باعث سوزش کف پا می شود، عبارتند از:

 بیماری مزمن کبد (اوره)

نوروپاتی فیبر کوچک

کمبود ویتامین(ویتامین b12، فولات و گاهی ویتامین b6)

سوء مصرف الکل

کم شدن سطح هورمون تیروئید

بیماری لایم*  lyme

ایدز HIV/AID

پلی نوروپاتی آمیلوئید* Amyloid polyneuropathy

تاثیر عوارض جانبی داروها از جمله داروهای شیمی درمانی، مصرف بیش از حد ویتامین B6، داروهای HIV، آمیودارون، ایزونیزید و متفورمین

بیماری سرخ درد* Erythromelalgia

مسمومیت با فلزات سنگین (مانند سرب، جیوه و آرسنیک)

واسکولیت* Vasculitis (التهاب عروق خونی)

سارکوئیدوز* sarcoidosis

سندروم گیلن باره*  Guillain-Barre syndrome یا GBS

 

 

پلی نوروپاتی التهابی میلین زدای مزمن Chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy یا CIPD

* بیماری لایم lyme : بیماري لايم يك بيماري عفوني است كه توسط گونه‌هاي مختلف باكتري Borrelia  ايجاد شده واز ۱۱ گونه باكتري ، سه گونه آن اين  بيماري را ايجاد مي‌كنند . اين سه گونه باكتري شامل B. burgdorferi, B. afzelli , B. garinii مي باشند.

*پلی نوروپاتی آمیلوئید Amyloid polyneuropathy : این بیماری بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد و باعث می شود پروتئینی به نام آمیلوئید در بافت ها و اندام بدن تجمع پیدا کند و یک بیماری پیشرونده است. تنها راه درمان آن نیز پیوند کبد است.

* بیماری سرخ درد Erythromelalgia : نوعی بیماری است که در آن پاها و گاه دست‌ها دچار اتساع در رگ‌های مجاور پوست و درد سوزناک همراه با بالا رفتن دما و سرخی می‌شوند.

*واسکولیت Vasculitis : به التهاب رگ هاي خوني، واسكوليت گفته مي شود. بروز چنين وضعيتي سبب ايجاد تغييراتي از جمله ضخامت، تضعيف، تنگي و زخم در ديواره رگ ها ميگردد. اين تغييرات، جريان خون را كاهش داده و منجربه آسيب به اندام ها و بافت ها ميشود.

* سارکوئیدوز sarcoidosis : یک بیماری با علت ناشناخته است که در آن التهاب در گره‌های لنفاوی، ریه‌ها، کبد، چشم‌ها، پوست و دیگر بافت‌ها رخ می‌دهد. واژه سارکوئیدوز به معنای ناهنجاری گوشت‌مانند است.

* سندروم گیلن باره  Guillain-Barre syndrome یا GBS : سندروم گیلن باره یا نشانگان گیلن باره نوعی اختلال نادر سیستم ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به اعصاب حمله کرده و باعث ضعف و سوزن سوزن شدن عضلات می شود.

 

علاوه بر آسیب های عصبی، عفونت و التهاب پاها نیز می تواند منجر به سوزش کف پا شود.یکی از رایج ترین علل مرتبط با این شرایط پای ورزشکاران است. پای ورزشکاران نوعی عفونت پوستی است که قارچ باعث بروز آن می شود.

بیماری شریانی محیطی Peripheral artery disease یا PAD نیز باعث سوزش کف پا می شود.گردش ضعیف خون به پاها معمولا باعث درد، سوزن سوزن شدن و سوزش کف پا می شوند، به ویژه در زمان راه رفتن.

چند هفته یا چند ماه بعد از عمل جراحی بای پس معده*، برخی افراد احساس سوزش در پا می کنند. جذب ضعیف ویتامین B بعد از جراحی بای پس معده باعث آسیب دیدن عصب های پا و در نتیجه سوزش کف پا می شود.

* جراحی بای پس معده :یکی از رایج ترین روش های جراحی با هدف کاهش وزن است. پس از عمل جراحی بای پس معده ، معده کوچک می شود و بخش موثر روده کوچک و در نتیجه سطوح جذب نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد و این کار منجر به برخی عوارض جانبی می شود.

چه زمانی برای سوزش کف پا به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

•    سوزش کف پا به طور ناگهانی بروز می کند، به ویژه اگر اخیرا در معرض نوعی سم قرار گرفته باشید.

•    یک زخم باز در پای خود مشاهده می کنید که عفونی به نظر می رسد، به ویژه اگر به دیابت مبتلا هستید.

و در صورت بروز هر یک از موارد زیر بهتر است به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید:

•    علیرغم درمان های خانگی در طول هفته همچنان احساس سوزش در کف پا دارید

•    علائم سوزش کف پا شدیدتر و دردناک تر می شود.

•    احساس می کنید سوزش کف پا در حال پخش شدن به قسمت های بالای پا است.

•    دچار بی حسی در پاها یا انگشتان پا شده اید.

اگر سوزش کف پا به طور مداوم ادامه پیدا کرده یا اگر علت واضحی برای آن پیدا نمی شود، پزشک آزمایشاتی را انجام خواهد داد تا علت اصلی سوزش کف پا را مشخص کند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس