مروری بر دوبرال

بیماری سارکوپنی چیست؟

بیماری سارکوپنی

آشنایی با بیمار سارکوپنی و علل ابتلا به آن

بیماری سارکوپنی یک بیماری مربوط به سیستم خود ایمنی می باشد و باعث کاهش توده عضلانی نیز می شود.از علل بروز ابتلا به این بیماری کمبود ویتامین B و کم کاری تیروئید نیز می باشد و زمینه ژنتیکی نیز دارد.در این حالت تغییراتی در تعداد سلول های عضلانی رخ می دهد. 

علت بروز بیماری سارکوپنی در افراد چیست؟

این بیماری که با کاهش توده عضلانی خودرا نمایان می کند سارکوپنی نام دارد،انجام تمرینات قدرتی با تراباند تا حدودی از ناتوانی عضلات، ناشی از پیشرفت سارکوپنیرا پیشگیری می کند.

یک متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به اینکه سوء تغذیه، دریافت ناکافی پروتئین، بی‌تحرکی، مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به سارکوپنی (کاهش حجم عضلات) شود، گفت: کم کاری تیروئید و کمبود ویتامین B از عوامل موثر ابتلا به این بیماری است.

دکتر رامین حشمت با اشاره به اینکه سارکوپنی موجب کاهش توده عضلانی و تغییر عملکرد عضلات اسکلتی می‌شود، گفت: افزایش سن یکی از عوامل موثر ابتلا به این بیماری است.

این متخصص اپیدمیولوژی خاطرنشان کرد: تغییر در سطح هورمون‌های آنابولیک، کاهش تعداد سلول‌های عضلانی، تغییر در سیستم عصب‌گیری عضلات و التهاب مزمن از عوامل موثر ابتلا به این بیماری است.

وی با اشاره به اینکه احتمال ابتلا به سارکوپنی در زنان بیشتر است، اظهار کرد: وزن افراد هنگام تولد و استعدادهای ژنتیکی از عوامل تاثیرگذار ابتلا به این بیماری است. افزایش سن موجب کاهش توده عضلانی، افزایش توده چربی بدن وکاهش توده استخوانی می‌شود. افزایش سن یکی از عوامل مهم در تغییر ساختار بدن است.

حشمت در پایان با تاکید به اینکه سوء تغذیه، دریافت ناکافی پروتئین، بی‌تحرکی، مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به سارکوپنی شود، یادآورشد: کم کاری تیروئید و کمبود ویتامین B از عوامل موثر ابتلا به این بیماری است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس