مروری بر دوبرال

چه عواملی باعث ایجاد کمردرد می شوند؟

کمردرد

عوامل ایجاد کمردرد و راه های درمان آن

کمردرد یکی از شایع ترین دردها در سرتاسر جهان میان مردم می باشد که تقریبا همه ما حتی برای یکبار به ان دچار شدیم .این درد می تواند ناشی از اسپاسم عضلات این ناحیه باشد و یا به دلیل فتق دیسک و تغییر شکل ستون مهره ها و غیره.بنا به دلیل ایجاد درد درمان های متفاوتی وجود دارد.

علائم کمردرد
علائم از دردی خفیف تا درد شدید یا ناگهانی متغیر هستند. درد ممکن است حرکت و یا صاف ایستادن را دشوار سازد. درد شدید کمر به طور ناگهانی، اغلب پس از آسیب ورزشی و یا بلند کردن اجسام سنگین رخ می‌دهد. دردی که بیش از سه ماه طول می‌کشد درد مزمن در نظر گرفته می‌شود. اگر درد شما در عرض ۷۲ ساعت بهتر نشود، باید با پزشک مشورت کنید.

علائمی که نیاز به مراقبت فوری دارند.
درد شدید کمر پس از سقوط یا آسیب باید توسط فرد حرفه‌ای مراقبت‌های سلامتی، مورد بررسی قرار گیرد. علائم هشدار دهنده دیگر شامل از دست دادن کنترل روده یا مثانه، ضعف پا، تب و درد در هنگام سرفه یا ادرار هستند. اگر هر گونه از این علائم را همراه با کمر درد دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

فشار عضلانی یا سیاتیک
نوعی کمر درد که به دنبال بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش بیش از حد دشوار، رخ می‌دهد اغلب ناشی از فشار عضلانی است. اما گاهی اوقات درد پشت را می‌توان به دیسکی که برآمده و یا دچار پارگی شده است مرتبط ساخت. اگر دیسک ورم کرده و یا پاره شده به عصب سیاتیک فشار وارد کند، درد ممکن است از باسن به یک پا کشیده شود. این درد سیاتیک نامیده می‌شود.

عامل کمردرد: شغل فرد
اگر شغل شما شامل بلند کردن، کشیدن، یا هر چیزی باشد که موجب پیچ خوردگی ستون فقرات شود، می‌تواند در کمر درد نقش داشته باشد. با این حال، نشستن پشت میز در تمام طول روز خطرات خاص خود را به همراه دارد، به خصوص اگر صندلی شما راحت نباشد و یا شما قوز بنشینید.

عامل کمر درد: کیف فرد
اگرچه می‌توانید کیف پول، کوله پشتی یا کیف دستی خود را روی شانه‌تان بیندازید اما هر گونه وزن اضافی که شما حمل می‌کنید، کمر بالا تنه شما را پشتیبانی می‌کند. بنابراین کیفی که سنگین است می‌تواند به کمر فشار وارد کند، به خصوص اگر شما آن را هر روز حمل کنید. اگر باید بار سنگینی را حمل کنید، از کیف چرخ دار استفاده کنید.

عامل کمر درد: تمرین بدنی
انجام ورزش بیش از حد در ورزشگاه و یا زمین گلف یکی از شایع‌ترین علل کشیدگی بیش از حد عضلات هستند که به کمر درد منجر می‌شود. به ویژه اگر معمولاً در طول هفته کاری خود، غیر فعال باشید و سپس در ورزشگاه یا زمین فوتبال در تعطیلات آخر هفته ساعت‌ها صرف ورزش کنید.

عامل کمر درد: وضعیت نامناسب بدن
حق با مادر شماست وقتی می‌گوید، “صاف بایستید!”، کمر زمانی که قوز نمی‌کنید وزن شما را بهتر پشتیبانی می‌کند. این به معنی نشستن با پشتیبانی کمری خوب برای کمر، پشت شانه‌ها، با پای در حال استراحت بر روی چهارپایه کوتاه است. در حالت ایستاده، به طور مساوی و متعادل وزن خود را رویهر دو پا قرار دهید.

عامل کمر درد: فتق دیسک
مهره‌های ستون فقرات توسط دیسک‌های ژل مانندی که مستعد ابتلا به ساییدگی و پارگی ناشی از پیری یا صدمات هستند، محافظت می‌شوند. دیسک ضعیف شده ممکن است دچار پارگی و یا برآمدگی شود، و در نتیجه فشاری بر ریشه‌های عصبی نخاعی وارد کند. این مشکل به عنوان فتق دیسکشناخته شده و می‌تواند درد شدید ایجاد نماید.

عامل کمر درد: بیماری‌های مزمن
چندین بیماری مزمن می‌توانند به کمر درد منجر شوند. تنگی کانال نخاعی، تنگی فضای اطراف نخاع است، که می‌تواند بر اعصاب نخاعی فشار وارد کند. اسپوندیلیت به درد مزمن پشت و سفتی به علت التهاب شدید مفاصل ستون فقرات اشاره دارد. فیبرومیالژیا باعث دردهای عضلانی گسترده، از جمله درد کمر می‌شود.

چه کسانی در معرض خطر کمر درد هستند؟
بسیاری از افراد اولین بار کمر درد را در سن ۳۰ سالگی تجربه می‌کنند. شانس حملات دیگر با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. دلایل دیگری که به کمر شما صدمه می‌زنند عبارتند از:

داشتن اضافه وزن
شیوه زندگی غیر فعال
شغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارد.

تشخیص کمردرد
برای کمک به پزشک در تشخیص منبع کمردرد شما، لازم است مواردی همچون نوع درد، زمانی که این درد آغاز شده، علائم مرتبط، و هر گونه سابقه بیماری‌های مزمن را برای پزشک توضیح دهید. پزشک احتمالاً قبل از شروع درمان به سفارش اشعه X، و یا اسکن‌های CT یا MRI نیاز خواهد داشت.

تشخیص کمردرد
برای کمک به پزشک در تشخیص منبع کمردرد شما، لازم است مواردی همچون نوع درد، زمانی که این درد آغاز شده، علائم مرتبط، و هر گونه سابقه بیماری‌های مزمن را برای پزشک توضیح دهید. پزشک احتمالاً قبل از شروع درمان به سفارش اشعه X، و یا اسکن‌های CT یا MRI نیاز خواهد داشت.

بحث در مورد استراحت در رختخواب
زمانی که کمر شما آسیب دیده است، ممکن است دوست نداشته باشید از رختخواب خود بیرون بیایید. اما اگر مشکل، فشار عضلانی باشد، پزشکان توصیه می‌کنند در اسرع وقت به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. مطالعات نشان می‌دهند که بیش از یک یا دو روز استراحت در بستر در واقع می‌تواند درد را بدتر کند و ممکن است کشش و انعطاف پذیری عضلات را کاهش دهد.

دستکاری ستون فقرات
کایروپراکتیک ها و برخی از پزشکان استخوان از دستکاری ستون فقرات برای درمان کمر درد، با استفاده از فشار با دست خود به استخوان‌ها و بافت‌های اطراف آن، بهره می‌برند. این درمان برای همه مناسب نیست.

ماساژ درمانی
ماساژ می‌تواند کمردرد مزمن، به ویژه هنگامی که با ورزش و کشش ترکیب شده است، را تسکین دهد. محققان نشان دادند که افرادی که هر سه را انجام دادند، قادر بودند به راحتی حرکت کنند و درد کوتاه مدت و طولانی مدت کمتری داشتند.

طب سوزنی
آیا طب سوزنی می‌تواند در درمان کمر درد مؤثر باشد؟ شواهد مختلف هستند. مطالعه‌ای روی چند صد نفر با کمر درد طولانی مدت نتایج تعجب آوریرا نشان داد. کسانی که طب سوزنی شبیه سازی شده داشتند (شامل ضربه زدن با خلال دندان روی پوست) همان فواید را حاصل کردند که طب سوزنی واقعی با سوزن داشت. پس از هشت هفته، هر دو گروه نسبت به افرادی که طب سوزنی نداشتند، وضعیت بهتری داشتند.

داروها
درد خفیف کمر اغلب با مسکن‌های درد بدون نسخه، مانند استامینوفن، ایبوپروفن، و یا ناپروکسن بهتر می‌شود. کرم‌های ضد درد می‌توانند برایدردهای عضلانی مفید باشند. برای درد شدید و یا درد مزمن، پزشک شما ممکن است دارو تجویز کند.

تزریق
اگر درمان و داروهای ساده کمکی به تسکین درد نکردند، پزشک ممکن است تزریق به کمر را توصیه کند. روشی، به نام بلاک ریشه‌های عصبی، که اعصاب تحریک شده را مورد هدف قرار می‌دهد. تزریقات برای کمر درد معمولاً حاوی داروهای آستروئید هستند.

جراحی
اگر کمر درد طولانی مدت در زندگی روزانه شما تداخل ایجاد کند، و درمان‌های دیگر درد را تسکین ندهند، می‌توانید کاندید عمل جراحی شوید. بسته به علت درد، جراح ممکن است فتق دیسک را از بین ببرد، فضای اطراف نخاع را بیشتر کند، و یا دو مهره ستون فقرات را با هم ترکیب کند.

فیزیوتراپی
اگر کمر درد موجب شده است مدتی طولانی غیر فعال بمانید، یک برنامه توانبخشی می‌تواند به تقویت عضلات و بازگشت به فعالیت‌های روزانه شما کمک کند. یک فیزیوتراپیست می‌تواند شما را از طریق کشش، تمرینات قدرتی، و حرکاتی که تأثیر کمی بر قلب دارند، راهنمایی کند این حرکات کمک خواهند کرد شما بدون اینکه به کمر خود فشار وارد کنید، بهتر شوید.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس