مروری بر دوبرال

فیستول مقعدی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

فیستول مقعدی

فیستول مقعدی چیست؟ علائم و درمان آن

فيستول مقعدی یک حالت عفونی و چرکی در مقعد می باشد که می تواند همراه با آبسه مقعدی بروز نمیاد و معمولا نزدیک به دهانه مقعد می باشد.این عفونت در غدد داخل مقعد می باشد که در ناحیه قهوه ای مقعد رخ می دهد و همراه با درد و خارش و سوزش می باشد و فرد را دچار آزار  و اذیت می کند.

 

فیستول مقعدی
فیستول مقعدی درواقع مسیر ارتباطی از پوست دور ناحیه ی مقعد به سمت انتهای روده بزرگ است که منشا اصلی آن یک عفونت در غدد داخل مقعدیاست . درصد بسیار کمی هم ناشی از بیماری هایی مثل کرون ، سل ، سرطان ها ، ضربه ، رادیو تراپی ،کلامیدیا و عفونت های این ناحیه است . معمولا ازعلائم این بیماری خروج ترشح از سوراخ ریزی در اطراف ناحیه ی قهوه ای مقعد ، خارش یا درد و تورم است که معمولا درمان آن با جراحی است

جراحی فیستول مقعدی به چه صورت انجام می شود ؟
برداشتن مسیر فیستول به طور کامل که توام با درد و عود موضعی فیستول همراه است و در بیشتر موارد وقتی اسفنکتر مقعدی هم قطع می شود با بی اختیاری مدفوعی همراه است .

باز کردن مسیر فیستول هم یکی از روش های درمان است که البته این روش هم عاری از مشکلات نیست . ازجمله این مشکلات طولانی شدن زمان ترمیم و جوش خوردگی ، بی اختیاری مدفوعی ، ایجاد صدمه به اسفنکتر مقعدی و حتی عود مجدد فیستول است .

نکته مجله سلامتی راستینه : یکی از مهمترین علل ایجاد فیستول مقعد ، آبسه مقعدی می باشد .

آبسه اطراف مقعد چیست ؟
هنگامیکه دهانه غده هایی که در نزدیکی مقعد هستند بسته شوند، غده دچار عفونت می شود و بتدریج متورم می شود که حاوی چرک خواهد شد. معمولا این حالت سبب ایجاد آبسه در نزدیکی مقعد می شود .

اگر آبسه مقعدی به موقع معاینه نشود چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟
تاخیر در درمان به موقع این بیماری ، سبب می شود که علائم عفونت گسترش پیدا کنند و عفونت در بدن بیمار پخش شود . علت بروز فیستول مقعد ، گاهی همین آبسه هاست .

در صورتیکه این عارضه شدت یابد ، می بایست بافت های مرده در اطراف محل آبسه را با جراحی برداشت .عدم درمان به موقع آبسه در افراد مبتلا به دیابت و افراد مسن یا حتی افرادی که توان جسمی کمی دارند ، ممکن است خطر مرگ نیز داشته باشد .

بهترین راه درمان فیستول مقعدی چیست ؟
با پیدایش روش VAAFT درمان فیستول با استفاده از دوربین بدون باز کردن و جراحی باز صورت می گیرد . از مزایای این روش کوتاه بودن دوران بستری در بیمارستان و انجام جراحی به صورت سرپایی است و بیمار چند ساعت بعد از جراحی می تواند مرخص شود . به دلیل بسته بودن روش جراحی با دوربین ، نیازی به پانسمان های وسیع و مکرر وجود ندارد . به علاوه با درد و هزینه ی کمتر همراه است . افراد می توانند زود به محل کار بازگردند چرا که دوره ی نقاهت کوتاه است و از همه مهمتر اینکه این روش به اسفنکتر مقعدی صدمه وارد نمی کند و در نهایت بیمار دچار بی اختیاری مدفوعینخواهد شد .
در این عمل معمولا از بخیه استفاده نمی شود و بیمار حتی پس از مدفوع نیز می تواند به راحتی پانسمان خود را روی زخم بگذارد و سپس استراحت کند .

پس از عمل فیستول مقعدی از چه برنامه غذایی باید استفاده کرد ؟
غذاهایی مثل سوپ که باعث یبوست نشوند . میوه ، سبزی و سالاد هم مفید هستند اما آب میوه توصیه نمی شود .

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس